Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Neobyčejně restaurovaná Cesta na Měsíc

2012-10-18 11:09

Uběhlo 110 let od prvního a dnes již ikonického zapíchnutí vesmírné rakety do oka Měsíce. Slavnou kolizi si můžete osvěžit obnovenou verzí na velkém plátně.


Ústřední klučina navrací ve filmu Hugo zapomenutou slávu Georgesovi Mélièsovi, jednomu z nejvýznamnějších tvůrců rané kinematografie. Události fiktivního světa je možné přenést na svět reálný, jelikož obdobnou službu udělal výjimečnému umělci i režisér Huga Martin Scorsese. V podstatě se dá říci, že mladík reprezentuje právě Scorseseho. Pocta filmařině obdržela mimo jiné 11 oscarových nominací, z nichž 5 proměnila. Snímku se dostalo hojného mediálního pokrytí, čímž se jméno eskamotéra Mélièse vyhouplo zpět před masové publikum. Pakliže patříte mezi diváky, kteří podlehli kouzlu Huga, zajisté tušíte, že na tom pánovi s fešáckým knírem „něco“ bylo. Nyní máte jedinečnou příležitost zjistit co.


Restaurovaná verze s moderním hudebním doprovodem

Nahlédnutí do filmové historie zprostředkují dva filmy za cenu jednoho. Nejprve se představí restaurovaná kopie Cesty na Měsíc. Jedná se o kolorovanou variantu, která byla ručně barvena, aby výsledek maximálně odpovídal původnímu snímku z roku 1902. Hravé putování pozemšťanů na Lunu, kterou zaplňují fascinující bytosti a roztodivná flora, je pestrobarevnou ukázkou bujné fantazie. Vybuchující houby a obyvatelé Měsíce, deštníková výzbroj průzkumníků, cestování na Měsíc vystřelením z děla a návrat pádem do moře. Výjimečnost nestojí primárně na efektech a výpravě. Méliès kouzelnická čísla předváděl již v krátkých filmech, kde si kupříkladu nafukoval nebo sundával hlavu. V Cestě na Měsíc ale triky pospojoval do jednoduchého příběhu, který se odehrává v osobitě snovém prostředí.Pokud by bylo v roce 2012 těžko pochopitelné, čím Méliès předběhl svou dobu a radikálním způsobem pozměnil kinematografii, vypomůže druhá část programu. Hodinový dokument Podivuhodná cesta nejprve zmapuje Mélièsovu kariéru a historické pozadí. Ukáže se několik raných snímků s neskutečnou ekvilibristikou a trháním končetin, předvede se Mélièsovo natáčecí studium, kde byla vytvořena Cesta na Měsíc a kde se pokusil Tom Hanks spolu s dalšími fanatiky veselou výpravu věrně zrekonstruovat. Na kameru promluví také známí tvůrci jako Michel Gondry, Costa Gavras, Michel Hazanavicius nebo Jean-Pierre Jeunet, jejichž láskyplné výpovědi fungují především jako zpestření mezi odbornějším výkladem.Především druhá polovina, která se věnuje samotné restaurátorské činnosti, by měla být hodnotná pro diváky vnímající především obraz na plátně. Podivuhodná cesta totiž klade důraz na fyzickou povahu filmů. Ukazuje nestálost nitrátu celulózy, na který se tehdy natáčelo, nebo extrémně pracné ruční barvení. Probíhalo jednoduše tak, že se v továrních halách krčily desítky dělnic se štětečky nad filmovými okénky. Přiblíží se také způsob natáčení v době tzv. kinematografie atrakcí. Pojem označuje období rané kinematografie, během něhož snímky nabízely primárně atraktivní podívanou, nikoliv vyprávění.Cesta na Měsíc spolu s Podivuhodnou cestou tvoří netradiční zážitek. Obrovské restaurátorské práce nebývají dávány na odiv, o to více ale potěší, když se podobná díla protlačí do kin. Obnova filmu, který se považoval za ztracený a jehož oprava trvala deset let, si prezentaci v absolutní kvalitě na velkém plátně plně zaslouží.Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>