Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Perličky

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Kam na trilobity v Praze? (21)

2009-11-23 18:28

Co se skrývá pod pojmem „trilobit“, ví nejspíše každý. Přeci jen je většina z nás ovlivněna dobrodružnými knížkami našeho dětství, kde se toto téma objevuje vcelku hojně, například ve Foglarově „Zemi nikoho“. Nechtěli jste se tehdy také vydat za něčím takovým?
 
Stejně tak jste se asi ve škole nevyhnuli v biologii zmínce o Joachimu Barrandovi, patří mezi oblíbené zastávky v učivu. A protože je tak obecné povědomí trilobitech poměrně velké, téměř každý si tedy pod tím termínem představí zvláštně členěného tvora zkamenělého v kusu horniny. Trilobiti jsou vskutku podkmenem členovců, kteří se stali typickým příkladem prvohorních obyvatel hlubokých vod pravěkých moří. Ve své době byli natolik rozšíření, že ve vhodných místech jich bylo mořské dno doslova plné a tak dnes, po stovkách milionů let již prošli procesem fosilizace.
Ta probíhá tak, že živočich (případně rostlina), jehož tělo zůstane v nějakých usazeninách, nejčastěji vodních, díky čemuž měla fosilizace u trilobitů ideální podmínky, začne být v prostředí bohatém na minerály pomalu měněn v kámen. Jeho původní molekuly jsou nahrazovány těmi minerálními, které ovšem zachovávají původní tělesnou strukturu. Jeho tělo je pak ve výsledku buď zcela nahrazeno minerály, či se původní hmota rozpadne, a zanechá po sobě kamenný otisk. A jelikož byli kdysi trilobiti rozšíření na velkém území, není nijak neobvyklé, nalézt jejich fosílie ve vhodných prvohorních horninách, které jsou na některých místech přístupné i dnes.


Trilobit: Ellipsocephalus hoffi nalezený v Čechách

Proto není teoreticky nijak obtížné vydat se na takovou výpravu, s cílem najít vlastního trilobita zapečetěného věkem v kameni. Stačí si v podstatě vzít jen příslušné vybavení a hlavně vědět, kde hledat, Zbytek je již jen o trpělivosti a houževnatosti. Budete se totiž muset obrnit proti neúspěchu, protože představa, že párkrát udeříte do kamene a vyloupne se na vás ukázkový trilobit je sice pěkná, želbohu velmi nepravděpodobná.
 
K hledání se hodí zejména tyto věci: dobré kladivo s kovovou násadou, dláto, lupa s alespoň desetinásobným zvětšením, zápisník či fotoaparát a balicí papír na nalezené fosílie. Topografická či geologická mapa je rovněž užitečná pro serioznější hledání. Opravdu není pro tuto zálibu třeba nic speciálního ani nákladného.
 
S pražskými lokalitami je to už těžší, protože mnohé jsou již prohledané a prázdné. Jejich nalezení v terénu se potom může teoreticky podobat orientační hře. Ale i to patří k zážitku. Obecně celé hledání trilobitů, pokud ho nemáte jako výrazného koníčka, je výborným způsobem, jak si ozvláštnit jednu z vycházek po venku.
 
Lokality naleznete například poblíž:
-          Letné, ve svahu, který je pod Hanavským pavilónem.
-          Nové vsi, v rokli táhnoucí se západovýchodním směrem na jih od Nové Vsi, jihozápadně od Butovic.
-           Kosoře, v lomu u silnice v ulici V sudech za lochkovskou cementárnou v Radotínském údolí.
-          Hlubočepech, v ulici Ke hřbitovu. Je zde i druhá lokalita na jihovýchodním svahu údolí proti železniční zastávce Praha – Hlubočepy.
-           Holyně, přibližně 300m na východ od železniční zastávky Praha – Holyně.
Při hledání trilobitů však nezapomínejte na ohleduplnost k životnímu prostředí. Žádnému místu neprospěje, když ho vezme útokem dav lidí a rozkope ho tak, že by se zastyděla i partička zkušených dělníků.

Rovněž je také možné, že naleznete i jiné zkameněliny než jen trilobity, i když ty patří k nejzajímavějším. Můžete tak objevit obtisky dávných rostlin i jiných živočichů a další poklady, které zajisté potěší.
 
Pro ty, kteří to s trilobiti myslí vážně (a v širším okruhu nejde již jen o jejich hledání, ale také aktivní studium a výzkum), doporučuji tuto stránku, kde se dozvíte mnohem podrobnější informace a umožní vám lépe se napojit na místní okruh lidí se stejným zájmem.

Další pěkné exempláře Ellipsocephalu hoffi nalezené v Čechách:


Obrázky: zdroj: Fosilien.de
Daniel Otta

Komentáře (21)

kartik 2019-10-12 07:32:15
nice
WWE Wrestlemania 2019-10-07 12:40:53
This could be one of the most useful and informative post I have ever come across on this topic. I am a newbie in this topic that's why I appreciate and understand all your effort. Well together with your permission allow me to take hold of your feed to keep updated with imminent post.
fahadabdul 2019-09-21 02:30:04
This is a nice piece of information for me. Very informative. keep sharing. <a href="https://arabianme.ae/services/amer/">Amer</a>
Denise Adams 2019-09-04 11:55:56
Any time you have to write am application essay for a college, make sure you do your best. Many students demonstrate in this essay some skills that have been already mentioned before, thus it's writing. You will be wiser if you read the following guideline and read how to write it https://prime-essay.net/college-application-essay-topics
https://www.mahakfilms.com/acting-school-in-delhi-acting-classes/ 2019-08-01 08:41:58
This course is for all students who want to learn acting, dance, TV films, modeling etc. For this, they are looking for the best <a href="https://www.mahakfilms.com/acting-school-in-delhi-acting-classes/"> mahak </a> school in delhi, And want to come to Delhi to learn acting from any other state of India.
Computer Science Homework Help 2019-07-27 09:00:09
Hi Buddy, Your Blog' S Design Is Simple And Clean And I Like It. Your Blog Posts About Online Writing Help Are Superb. Please Keep Them Coming. Greets! https://csprojecthelp.xyz/
Alison Macgomery 2019-07-21 05:22:12
Because it's fun! By learning English, you will also learn about other cultures. Few experiences will make you grow as a person more than learning the values, habits and way of life in a culture that is different from yours at https://essaysprofessors.com/best-research-proposal-writing-service.html .
idiot test 2 2019-07-16 11:06:21
Nice.
rk acting 2019-07-15 10:51:56
Rk institute is india’s famous acting classes. Here students come from other states to learn acting courses. Free accommodation and food are available here. After learning acting students are given a chance to work in a serial or films.
Rk acting 2019-07-15 10:50:05
<a href="https://www.rkacting.com/acting-school-in-delhi-famous-acting-classes-haryana/">rk acting</a> Rk institute is india’s famous acting classes. Here students come from other states to learn acting courses. Free accommodation and food are available here. After learning acting students are given a chance to work in a serial or films. <a href="https://www.rkacting.com/acting-school-in-delhi-famous-acting-classes-haryana/">rk acting</a>
macbook reseller ahmedabad 2019-07-11 01:29:51
This high quality support is delivered through our regional and branch offices across the country.
apple reseller in Kolkata 2019-07-11 01:29:25
Wishing you the best of luck for all your blogging efforts.
www.mynikevisit-na.com 2019-07-02 12:56:03
Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi!
thesis writing service UK 2019-07-02 08:41:13
Our online custom thesis writing service offers outstanding research help for students all over the world! ☆ Find out why we are one of the top thesis writing.
acting school in delhi
2019-06-25 02:00:16
Moonlight Films and Theatre Studio operates under the Moonlight Films and Theatre Society , a non-profit association whose goals are to spread knowledge of and interest in theatrical and media arts through education.<br>
best school in greater noida 2019-06-25 01:59:08
Our academic pursuits, along with a range of extracurricular activities, help in honing a child's skills and ensuring that he/she grows to be a mature and responsible citizen.<br>
engineering college in chandigarh 2019-06-10 01:19:24
Engineering as a subject combines mathematics, logic and science to find solutions to our daily life problems. Over the last few decades, engineering as a profession has seen vast expansion.
dissertation Writing Service 2019-06-08 06:06:23
Really great post, Thank you for sharing This knowledge.Excellently written article, if only all bloggers offered the same level of content as you, the internet would be a much better place. Please keep it up!
diploma assignment online 2019-05-31 11:48:21
I have done a lot of research on fossils for my research. A fossil is a remainof a dead organism. The process by which a fossil is formed is called fossilization.
order an assignment 2019-05-17 12:33:10
Its unique particles are supplanted by those minerals that hold the first body structure. Accordingly, his body is either totally supplanted by minerals, or the first mass separates, leaving a stone imprint.
evgenije hošovski 2010-11-11 05:38:25
Čestitam na Vašim nalazima trilobita u Češkoj. Ja već 50 godina pokušavam u Srbiji da nadjem fosil trilobita, ali bez uspeha. U mojoj paleontološkoj zbirci nedostaje ovaj fosil...Pozdrav Hošovski.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>