Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!
Bílkova vila – místo, kde tvořil secesní umělec (180)
2010-10-28 11:10
Na pražských Hradčanech se skrývá secesní poklad. Vila, v níž tvořil i žil známý český symbolistický sochař František Bílek. V současnosti se může po letech i veřejnost podívat do míst, kde vznikala nábožensky inspirovaná díla tohoto umělce. Ve slunné dny navíc můžete prohlídku
Bílkovy vily spojit s procházkou v parku na Letné.
Bílkova vila
František Bílek nechal vilu vystavět podle vlastního návrhu v letech 1910-1911. Vila, která vyrostla na místě zbouraných hradeb, měla podle něj symbolizovat „život jako pole plné zralých klasů, skýtajících výživů bratří na každý den. Mnohé klasy svázány ve snopy – sloupy. Některé ze sloupů nedostavěny, protože ničeho nenesou“. Neobvyklý půdorys domu pak má připomínat stopu kosy. Stejně jako vnější podoba domu je však zajímavá i ta vnitřní.
Pohled do expozice, ateliér
V prostorách Bílkovy vily uvidíte nejen umělcův rozsáhlý ateliér, ale také soukromé prostory, jako je jídelna nebo obývací pokoj. Osobní kouzlo dodávají interiéru i staré černobílé fotografie, ze kterých se na nás plaše dívá Bílkova manželka. Ta přitom byla jeho velkou inspirací při tvorbě mnoha děl. Ve všech pokojích také můžete vidět důmyslně vyřezávaný nábytek, na kterém se efektně snoubí tmavé a světlé dřevo. Tento materiál Bílek koneckonců miloval a uměl s ním pracovat. Všechny knihovny, psací stoly i komody tedy tento umělec, který trpěl oční vadou a nerozeznával některé barvy, zhotovil sám. Nábytek navíc zdobí texty, mnohdy s náboženskou tématikou.
Kromě toho ale můžete vidět také umělcovy grafiky a kresby. Některé grafické listy jsou přitom doplněny jeho vlastním vymyšleným písmem, která se částečně dá s trochou fantazie a trpělivosti rozluštit. Významné jsou ale samozřejmě především Bílkovy sochy.
Pohled do expozice, pracovna
Ty jsou umístěny v jeho vzdušném a proslunněném ateliéru. Právě na místě, kde sochař v okamžicích inspirace tvořil svá díla, se můžete procházet mezi výsledky jeho práce. Sochy přitom dosahují různých velikostí, ta nejvyšší téměř 3 metrů. František Bílek jejich prostřednictvím zobrazuje mnohé motivy, ať už je to Adam a Eva nebo Mojžíš rozjímající nad svitkem. Do ateliéru navíc můžete nahlédnout i z malého okénka o patro výš. Naskytne se vám tak pohled z úplně nové perspektivy.
Bílkovu vilu přitom můžete navštívit za 120 korun. Vlastníci opencard zaplatí 100 korun, zlevněné vstupné je 60 korun. Tato kulturní památka je vám pak otevřena každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Do ulice Mickiewiczova, kde se vila nachází, dojdete pohodlně například ze stanice Hradčanská.
Pohled do expozice, jídelna
Bílkova secesní vila ukazuje, jak krásná a zároveň moderní uměla být architektura začátku 20. století. Zároveň zve k nahlédnutí do duše symbolistického umělce, který nechal svým životním postojem i smyslem pro krásu prodchnout celý svůj život – i bydlení. Pokud se navíc vydaří počasí, nebrání nic tomu zakončit výlet do Bílkovy vily procházkou v parku na Letné. Podzimně zbarvené listí a výhled na Prahu udělají za návštěvou neobvyklé architektonické památky příjemnou tečku.
Další informace o stálé expozici naleznete zde.
Markéta Žižková
Sdílet tuto: