Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Mezipatra 2013 (29)

2013-10-29 14:00

Praha: 7.-15. 11. 2013
kina Lucerna // Světozor
Brno: 13.-20. 11. 2013
kina Art // KRYT(ISŠA) // Multikulturni centrum STADEC

Mezipatra odhalují program 14. ročníku: přivezou vítěze z Cannes, příběh vášně polského duchovního i Pravdivé lži
•    Festival nabídne 25 celovečerních snímků z devíti zemí a 75 krátkých filmů ze čtyř kontinentů.
•    Více než polovina celovečerních hraných a dokumentárních snímků bude v české premiéře, včetně letošního vítěze Zlaté palmy z Cannes Život Adèle / La Vie d'Adèle.
•    Festival poprvé zahájí animovaný film ve 3D.
•    Pokladny kin Lucerna a Světozor se otevřou 16. října.

Na pomezí reality a fikce či autenticity a stylizace zve diváky 14. ročník Queer filmového festivalu Mezipatra. S pestrým výběrem mimořádných a hluboce oslovujících snímků ze současné světové queer kinematografie obsadí Prahu od 7. do 15. listopadu a posléze Brno od 13. do 20. listopadu. Ani letos nebudou diváci konfrontováni s černobílou perspektivou světa: festivalové téma Pravdivé lži se odrazí ve více než stovce celovečerních hraných, dokumentárních i krátkých snímků. Filmy o sexuálních menšinách a lidech vzpírajících se všeobecně přijímané ‚normalitě‘ představí festival v šesti sekcích a celkově nabídne 14 celovečerních titulů v české premiéře.

Téma letošního ročníku rozvíjíme hned v několika úrovních. Napětí mezi realitou a médiem zprostředkovanou realitou je vlastní kinematografii obecně. Máme tu filmy podle skutečné události; ale jak moc jsou pravdivé? Hrdinové našich filmů si tvoří imaginární světy, jiní se realizují v klamu show, další volí falešnou sexuální identitu. To všechno jsou Pravdivé lži, které se proplétají celým letošním programem,“ uvádí programová ředitelka Mezipater Lucia Kajánková.

Mezi největší taháky letošního programu, který je odedneška zveřejněn na stránkách www.mezipatra.cz, patří francouzské drama režiséra Abdellatifa Kechiche Život Adèle (La Vie d'Adèle). Intenzivní tříhodinová sonda do vztahu dvou mladých žen vzbudila kvůli explicitním sexuálním záběrům kontroverze na festivalu v Cannes. „Film je ale především nádherným a intimním zobrazením všech etap osudové první lásky. Snad i proto nakonec Adèle v Cannes Zlatou palmu vyhrála,“ doplňuje Kajánková s tím, že očekávaný snímek distributora Film Europe uvedou Mezipatra v české premiéře.

Festival letos nabídne i netradiční zahájení – poprvé v historii otevře soutěžní přehlídku 3D animák. Na plátně se představí neotřelá komedie Autobiografie jednoho lháře: nepravdivý příběh Grahama Chapmana (A Liar's Autobiography: The Untrue Story of Monty Python's Graham Chapman) o životě zesnulého člena britské komediální skupiny Monty Python. „Jedná se o adaptaci biografie nejvíce gay a nejvíce mrtvého člena Monty Pythonů. Chapman nahrál audio pro film před 25 lety, tedy těsně před tím, než zemřel na rakovinu. Snímek proto označuje za nejlepší biják, v němž hrál od doby, co zemřel,“ dodává Kajánková.

Odlišný, ale stejně intenzivní zážitek nabídne sugestivní polské drama Ve jménu (W imię...), které si z letošního festivalu Berlinale odvezlo Teddy Award za nejlepší LGBT film. Autenticita a morální síla katolického duchovního v něm naráží na emocionální frustraci a osobnostní sterilitu. Snímek patří i díky silné vizuální stránce mezi nejoceňovanější filmy letošního roku.

V programu letošních Mezipater dále zaujme třeba hit amerických nezávislých festivalů Každým dnem (Any Day Now) s Alanem Cummingem v hlavní roli drag queen, která se ujme zanedbávaného chlapce, nebo nezávisle drzá americká lesbická komedie Kdo se bojí Vagíny Wolfové? (Who's Afraid of Vagina Wolf?), jejíž režisérka Anna Margarita Albelo patří mezi letošní festivalové hosty.

Kromě ní Mezipatra očekávají i příjezd německého dokumentaristy Tima Lienharda. Ten osobně uvede zářivý portrét dvou uměleckých partnerů - nejmenší drag queen na světě se svítícím okem a jejího nizozemského tutora s akademickým titulem, One Zero One s hudbou Gustava Mahlera.

Diváci se mohou těšit i na elektrem tepající snímek Peaches Does Herself kanadské umělkyně, která zbořila snad všechny myslitelné konvence i genderové kategorie. Osobnosti a kultu Peaches bude patřit i hlavní pražský festivalový večírek v sobotu 9. listopadu.

Na Mezipatrech se opět představí desítky krátkých filmů (letos 75 děl z celého světa), tituly v retrospektivě (například drama s oscarovou Hilary Swank Kluci nepláčou nebo legendární pecka ze zlatého fondu kinematografie Psí odpoledne s Al Pacinem) i bohatý doprovodný program čítající přednášky, tematické party nebo divadlo. Za letošní festivalovou znělkou stojí režisér Jakub Šmíd, jehož snímek Neplavci získal cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2011. V hlavní porotě letos usedne romista a umělec Lukáš Houdek nebo výtvarnice a zpěvačka Vladivojna la Chia.

Každoročně přilákají Mezipatra přibližně deset tisíc diváků v Praze, Brně a v rámci festivalových ozvěn i v dalších českých a moravských městech. Naše náročné, ale opravdu fantastické publikum tvoří lidé bez rozdílu sexuální orientace a tuto otevřenost chceme podporovat i do budoucna,“ říká ředitel Mezipater Aleš Rumpel s tím, že pojem queer v názvu festivalu symbolizuje právě tuto pestrost a osvobozuje od tradičního vnímání sexuálních a genderových identit.

Mezipatra platí za nejvýznamnější queer filmový festival ve střední Evropě. Vznikla v roce 2000 v Brně s názvem Duha nad Brnem. Na festival přijíždí řada významných hostů z řad hollywoodských i nezávislých filmařů a filmových profesionálů. Mezipatra již přivítala celosvětově proslulého režiséra Todda Haynese, režiséra dramatu Daleko do nebe s Julianne Moore v hlavní roli. Festival podpořil prezident Václav Havel a režisér diváky milovaného newyorského Shortbusu John Cameron Mitchell ho označil za „nejlepší teplý festival na světě“. Mezipatra každoročně udělují cenu pro nejlepší celovečerní film, cenu pro nejlepší krátkometrážní film a diváckou cenu. Festival proběhne v pražských kinech Lucerna a Světozor od 7. do 15. listopadu a v brněnských biografech Scala a Art od 13. do 20. listopadu.

Kompletní informace o programu, jednotlivých sekcích, hostech a organizátorech jsou k dispozici na
www.mezipatra.cz
12

Komentáře (29)

The shoe is inspired by the original Nike SB shoebox that was introduced in 2005. The shoe features a colorway that mimics the orange and white design of the original shoebox.
英文補習 2023-02-18 10:53:36
Its my extraordinary delight to visit your blog and to make the most of your incredible posts here. I like it a great deal. I can feel that you gave much consideration for those articles, as every one of them bode well and are exceptionally valuable.
foglio rosa patente b 2022-12-03 11:18:21
The motorcycle operator manual contains the information that you will be tested on when you take the written exam for your motorcycle license so be sure you know that material well.
For a closer look at this simple take on the 350 v2, check out the detailed imagery below. These are reportedly set to release this November, with more details to surface very soon.
Jordan 1 Reps 2022-07-15 09:16:39
Look! I buy Jordan 1 Reps all the time. It’s not like I can’t afford the real ones but who is going to let you examine their sneakers. If a person wants to check your sneakers that means it looks good and they just want to confirm if the sneakers are real or fake for their own benefit.
하남 출장안마 2022-05-18 05:27:32
Massage therapy is commonly used for removing the joint pains and stiffness. Massage therapy is very good in keeping away back ache.
about us 2022-04-05 10:00:16
The authenticity and moral power of the Catholic clergyman encounters emotional frustration and personal sterility in him. Thanks to its strong visual aspect, the film is one of the most acclaimed films of this year.
Handyman Cedar City 2022-03-11 04:01:33
This is a good read. Thanks
mobile welding 2022-02-04 01:21:25
waiting for more content like this! i like the arrival of the German documentary filmmaker Tim Lienhard.
Vinyl fence Gahanna Ohio 2022-02-04 01:19:48
I was looking forward for this program before. thanks for resurfacing.
Our site 2022-02-04 01:14:12
love the work hard to write this kind of content. it is helping us so much!
Mike 2021-12-08 08:24:18
Xiamen Safety Health & Environment Industry & Trade Co., Ltd established in 2018,and is a professional manufacturer and supplier of respiratory products.And it is a company to sell <a href="https://www.xiamenrespirator.com/product-detail/Single-Filter-Half-Mask_pid-84cb4489e93f4a35b2227bccc362c01f.html">double filter gas mask factory</a>.If you are interested,Please contact us.
Jack 2021-11-17 09:00:53
Guangdong Huaya Furniture Industrial Co., Ltd. is an innovative <a href="https://www.huayafurniture.com/blog/customized-executive-luxury-office-desk-OEM_bid-3012204.html">OEM executive office table</a> manufacturer integrating professional R & D design, manufacturing, global sales and after-sales service. The company is located in Shunde, Guangdong, the capital of furniture in China. It is also one of the earliest companies in China to launch customized products. The company has a professional design team, so far, the characteristics of multi-cultural is particularly obvious, Huaya gives the cultural connotation and style of furniture products is one of the keys to our success.
This is such a great blog. Thank you for sharing your talent with everyone. You are an inspiration.
This is such a great blog. Thank you for sharing your talent with everyone. You are an inspiration.
This is the best article and a very beneficial article for everyone. thanks for sharing it with us.
Scarlet Witch Coat 2021-08-21 02:12:31
You can get this Scarlet Witch Jacket which would let you look stunning and weird at the same time.
Silicon Valley Jacket 2021-07-24 11:20:34
I love to buy different different products and recently i bought bluetooth speaker of Mifa Brand from Jealousme online shopping.
scarlet witch coat 2021-06-30 07:37:19
With this it is said to be the second way of an impressive way of fragments checking Jordan 3s air, let's move on to the next way about how to see the smallest fake fragment of the AJ3S couple.
mens halloween costumes ideas 2021-06-30 07:32:58
Nike fonts have been mistakenly replicated because they should be very thick, brave and less tilt than the replica.
Nike Dunk Low Sunset Pulse Fake 2021-05-06 10:45:02
Nike font has been mistakenly replicated too, as it is supposed to be very thick, bold and less tilted than shown on the replica.
cheap truck mattress 2021-03-05 01:03:41
foam mattress is a popular choice for people who have a high allergy to the body.
Celebjacket.com 2021-03-02 10:35:04
Affordable prices, best quality products, super stylish cuts and classic look of world most famous celebrities, we have got it all for you at Film Star Jacket.com. Order now! We deliver worldwide.
fake Balenciaga Triple S 2021-01-05 04:16:06
Let’s see another example of the real vs fake Balenciaga Triple S Made in China version:
12

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>