Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Jak maluje bagr?

2010-06-14 00:00

Podle slov Jiřího Franty, jednoho z dvojice umělců, jejichž výstavu Skoro nic není úplně můžete právě teď navštívit v Karlin studios, maluje bagr překvapivě precizně. Jak to vypadá, když se hrubá síla pokouší o křehkou věc, se mohl podívat každý, kdo dorazil na páteční vernisáž výstavy Jiřího Franty a Davida Böhma. Pro další návštěvníky tu z bagří performance zbyl obraz na zdi, který vypadá jako dílo malého obříka.

 
O obrazy dětí obrů ale nejde
Vystavenými díly ovšem nejsou samotné kresby, které vznikaly pozoruhodným způsobem. A to i přesto, že všechny vznikly podobně zprostředkovaně.  Na zemi haly Karlin studios najdete 6 videí. Jde o záznamy performancí, které referují o procesu kresby spíš, než o jejím výsledku, a některé z nich jsou opravdu rafinované.
 
Třeba, když umělci připevní na čtyřmetrovou tyč fixu, aby kreslili Matisse, jak kreslí dlouhou tyčí. Podobných hříček najdete ve vystavených projekcích víc, ale nezdá se, že by šlo primárně o ně. Podstatný je proces tvorby. Samotné performance nejsou nacvičené předem a výsledek tak mnohdy překvapí. Černé čmouhy vypálené koly motorek připomínají po změně měřítka pohledu uhlovou kresbu a horká voda propálí hluboký sníh až na dno. Ne vždy jsou přímými autory kreseb samotní autoři výstavy. Motorkáři i bagrista byli autentičtí a společně se svými stroji se stali originálními zprostředkovateli uměleckého díla, když tvořili podle instrukcí a předloh Böhma s Frantou.
 
 
Kresba jako téma
Jiří Franta a David Böhm zkoumají společně povahu a hranice kresby už několik let. V minulosti jste mohli zaznamenat jejich další projekty a výstavy podobně neurčitých názvů, ale překvapivých obsahů. Jejich prvním společným projektem byla výstava v galerii NOD v roce 2006 Není to to, co by to mohlo být. Dva měsíce zdobili stěny galerie kresbami, které měly být obdobou deníkových záznamů, aby je nakonec vybílili.
 
 Že pro jejich společnou tvorbu nebudou autistické rysy signifikantní, jak by se snad mohl někdo zpočátku obávat, dokládá jiný projekt z roku 2009 Co byste řekli, kdybyste mohli. Jeho záměrem bylo podnítit kolemjdoucí, aby na ve veřejném prostoru instalované černé tabule napsali nějaké poselství, či vzkaz svým spoluobčanům.
 
Interaktivita návštěvníků se oběma umělcům ovšem trochu vymstila, když se tito chopili tuh jakoby náhodně odložených u jejich práce pro minulý ročník ceny Jindřicha Chalupeckého v Centru DOX a jali se Frantovu a Böhmovu práci dodělávat. Naštěstí to vyřešilo téměř neviditelné plexisklo. To se ale v Karlin studios může jen stěží stát, leda by akce na vernisáži inspirovala k návštěvě výstavy některého z příznivců Caterpillarů. V takovém případě by ale ani plexisklo nepomohlo.
 
Více se o výstavě, která v Karlin Studios potrvá do 4.7. dozvíte ZDE
 
 
 
 
 
FOTO Karlin Studios
kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>