Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Velká válka (1)

2014-03-23 16:41

CYKLUS VÝSTAV KE STÉMU VÝROČÍ PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY 1914 – 1918
1.4.2014 - 31.12.2014

V roce 2014 si připomeneme významné výročí – 100 let od vypuknutí první světové války. Tento konflikt měl klíčový význam pro naše země, protože na jeho konci se zrodilo samostatné Československo.

Při příležitosti tak významného jubilea se ke spolupráci sešlo 9 významných paměťových institucí – Technické muzeum v Brně, Národní technické muzeum, Vojenský historický ústav Praha, Muzeum města Brna, Moravské zemské muzeum, státní zámek Konopiště, Poštovní muzeum, Moravská galerie a Národní muzeum. Vznikl tak unikátní projekt nazvaný Velká válka. V jeho rámci budou na objektech zúčastněných institucí probíhat výstavy, semináře a další doprovodné akce (viz. harmonogram akcí).

Historie první světové války bývá v dnešní době neoprávněně přehlížena.Přitom to byla právě válka našich pradědečků, v níž se zrodilo moderní válečnictví. Do tohoto velkého světového konfliktu bylo zapojeno velké množství našich předků, kteří bojovali na obou válčících stranách. Do nového století se přitom naši předkové dívali se značným optimismem. Přineslo nové vynálezy, které měly posloužit celému lidstvu: rychlejší a větší lodě, automobily se spalovacími motory i úžasné létající stroje. Všechny novinky techniky měly ale záhy posloužit válečné mašinérii.

Nikdo si nedokázal představit intenzivní vývoj zbraní a zbraňových systémů, rozvoj a využití nových válečných prostředků, masivní využívání nové techniky. S první světovou válkou jsou již trvale spojeny pojmy jako zákopová válka, bitva u Verdunu či bitva na Sommě, masivní použití kulometů, mohutná a dlouhou dobu trvající dělostřelecká palba, první použití otravných plynů a průkopnické nasazení tanků. I přes utrpení vojáků na všech frontách přinesla válka nové prvky do bojových činností, zapříčinila obrovský rozvoj technického pokroku a přinesla nové technické prostředky do oblasti vojenství.

V průběhu první světové války bylo mobilizováno celkem 70 156 000 mužů. Dohodové státy mobilizovaly celkem 44 558 00 mužů. Centrální mocnosti, mezi něž patřilo také Rakousko-Uhersko, pak mobilizovalo 25 598 000. Na straně Dohody padlo 5 413 000 mužů, na straně centrálních mocností 4 029 000 mužů.

Harmonogram akcí projektu Velká válka v celé ČR v roce 2014
Do projektu výročí Velké války je zapojeno mnoho institucí z celé ČR, proto sledujte aktuální harmonogram akcí, který bude průběžně doplňován, nezapomeňte sledovat Facebook…  

Nepřehlédněte zajímavé akce k výročí začátku 1. světové války 1914 – 1918
Od 1.4. Spojeni svazkem manželským… výstava, zámek Konopiště
Od 14.5. Pošta za Velké války… Poštovní muzeum, Praha
Od 4.6. Naše moře… Rakousko-uherské válečné námočnictvo… NTM, Praha
28.6. Zahajení projektu Velká válka… Praha, Brno
Od 28.6. V zákopech 1. světové války… VHÚ Praha Žižkov
Od 28.6. Technika v míru, technika ve válce… Technické muzeum v Brně
Od 28.6. Velká válka aneb začalo to v Sarajevu… Hrad Špielberk, Brno
Od 28.6. Domov za Velké války… Moravské zemské muzeum Brno 


http://velkavalka.cz/

Komentáře (1)

skribblio 2021-08-05 10:38:13
Amazing knowledge and I like to share this kind of information with my friends and hope they like it they why I do

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>