Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Česká hračka

2010-07-05 10:43

Při toulkách Malou Stranou můžete navštívit malou výstavu, která přesto obsáhla dvě století vývoje hraček u nás. Koná se ve Výstavní síni Senátu Parlamentu ČR, takže lze bez nadsázky říct, že jde o ojedinělou záležitost, kdy toto místo dělá radost velkým i malým.

Nespornou výhodou výstavy je právě její velikost, vydáte-li se na ní v rodinné sestavě. Bez potíží tu udrží pozornost i nejmenší děti a pro rodiče zase znamená reálnou šanci, že se brzy dostanou do stínu přilehlé Valdštejnské zahrady, kde mohou dítka vydat přebytečnou energii nahromaděnou při postávání před vitrínami s hračkářskými exponáty.

Na dřevo
Výstava má být průřezem vývojem hraček u nás v posledních dvou stoletích, ale zaměřuje se především na nejrozšířenější hračky dřevěné, z nichž převládají motorické a pohyblivé hračky, s několika odskoky do oblasti textilních hraček a hraček kovových a plastových, které jsou na ní zastoupené různými konstrukčními stavebnicemi a také harmonikovými zvířátky Libuše Niklové, které představilo UPM na její nedávné samostatné výstavě. Nechybí vždy oblíbené modely železnic a vojáčci či nábytek pro panenky. Celek doplňují obrázkové skládačky z kostek, společenské hry a ukázka dětských hudebních nástrojů.

O historii i současnosti české hračky více napoví informativní panely představující návrháře a výrobce hraček a sdružení hodnotící hračky po zdravotní i výchovné stránce.


Stavebnice GECCO Strážní hrad, plast, KAME-EKOProstějov

Česká nebo německá?
Právě klasické dřevěné hračky daly základ hračkářskému průmyslu u nás. Hračky ze dřeva se podomácku vyrábějí už od nepaměti, ale první profesionální výroba se v Čechách datuje od 19. století, kdy vedle německých začínaly vznikat malé české manufaktury i větší firmy.

Na počátku 20. století už vzhled hraček ovlivňovaly požadavky soudobé pedagogiky i snahy výtvarníků (např. ze sdružení Artěl) dát hračkách správné vlastnosti i kvalitu. Ta byla mj. požadována z důvodu exportu na světové trhy. Na tento trend navázal i vývoj po druhé světové válce. Z lidových hraček, vyráběných v rodinných podnicích se pomalu přešlo na hračky průmyslově zpracované. Výchozím materiálem bylo až do 70. let minulého století především nejdostupnější dřevo, díky němuž byly už tehdejší hračky ekologické. Pokud ovšem nebyly opatřeny z dnešního pohledu závadným lakem.

S kým se potkáte
Nejstarší hračkou výstavy je kupecký krám vyrobený kolem roku 1850 firmou Dittrich a syn. Dokonalá miniatura s pultem, regály a spoustou šuplíčků, kde nechybí ani váhy se závažím, odměrka na mléko, trychtýř či nezbytné koště. Vše z materiálů odpovídajících skutečnosti.
Ze stejné doby pochází i příbor pro panenku.

Přelom 19. a 20. století reprezentují jídelní porcelánová souprava, opět přesná kopie "opravdového servisu" s květinovým dekorem a zlacením. Dále panenka s porcelánovou hlavou a ručičkami a židlička-stoleček pro panenku-mimino, na níž poznáte, jak málo se u skutečného nábytku pro nejmenší změnilo nebo jak dobře byl konstrukčně vymyšlen, že se jen s minimem designerských úprav vyrábí dodnes. Ani stolek na koupání miminka s vloženou vaničkou se od těch současných příliš neliší.
Zda by se líbil na hraní současným dětem, na to se jich budete muset zeptat sami, v normální velikosti by ho jistě spolu s židličkou či jídelním servisem neodmítla nejedna maminka, má-li bydlení zařízené v rustikálním stylu.


Panenka, kolem roku 1900

Panence dělá společnost tradiční hnědý plyšový medvídek, jehož stáří se pohybuje někde mezi 85 až 110 lety. Panenku můžete porovnat s o půl století mladším miminem, sedícím v jiné vitríně ve společnosti textilní kočičky parádnice s perlovým náhrdelníkem.

Typicky klučičí hračky zastupují soubor husitského vojska včetně koní a bojového vozu, pocházející z dvacátých let z Hořic v Podkrkonoší, dřevěná autíčka, motorky, vláčky a mašinky či celý komplet modelu železnice od albrechtické firmy Schowanek nebo dřevěná i plastová stavebnice středověkého hradu.

Druhou nejpočetnější oblast zastoupenou na výstavě tvoří hračky textilní. Buď jsou to samostatná zvířátka nebo celky inspirované například pohádkami či multifunkční hračky, které mohou sloužit třeba jako sedátko nebo se s nimi dá hrát pexeso apod.

Designově nejzajímavější, a přitom co se týče nákladů nejnenáročnější, jsou exponáty představující velblouda a jezevčíka, na jejichž výrobu byl použit drát, provázek a lýko. Z pohledu designu zaujmou jistě i hračky navržené herci Zdeňkem Podhůrským a Valerií Chmelovou.

Naopak velmi netypickou, ale zdařilou hračkou je figurka smutné postavy, jejíž jméno bude znát asi jen málokteré dítě, ale literaturu milovné dospělé návštěvníky určitě setkání s Donem Quijotem potěší.

Z novějších hraček jistě nezklamou pro všechny generace staří známí králíci z klobouku. Úplně nejnovější hračky zastupuje stavebnice Strážní hrad, která se pyšní titulem hračka roku 2009.


Don Quiote, lakované dřevo, Státní hračkářská cvičná dílna, Kamenice nad Lipou

Praktické informace
Výstavu připravilo Uměleckoprůmyslové museum v Praze ve spolupráci s Městským muzeem v Kamenici nad Lipou, které spojuje i společné sídlo v kamenickém zámku a konání každoročního letního festivalu hraček z přírodních materiálů Hračkobraní, které letos trvá do 18.7.

Českou hračku si můžete přijít prohlédnout do Výstavní síně Senátu Parlamentu ČR, 1. nádvoří Valdštejnského paláce 17/4, Praha 1 do 15.8.Otevírací doba je po-pá 9—18 hod., so—ne 10—18 hod. Plusem je volný vstup.

Foto: UPM a Zuzana Ottová

Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>