Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

PO SAMETU: VÝTVARNÝ DIALOG MEZI GENERACEMI (15)

2009-12-14 10:25

Galerie Dům U Zlatého prstenu připravila nevšední projekt. Ve čtyřech patrech mezi sebou plodně hovoří skrze svá díla současné mladé umění s autory starších generací, kteří, jak je vidět, nepatří minulosti.

Kurátoři výstavy Sandra Baborovská a Karel Srp si všímali paralel a společných tvůrčích východisek, které vznikají mezi tvorbou autorů nejmladší generace s autory generačně staršími, ačkoli se třeba jen „k podobnému nebo spíš blízkému“ užívá jiných medií. Expozici rozdělili na 14 částí, do každé z nich zařadili hned několik autorů napříč generacemi.

Budete-li výstavu procházet odshora, ve třetím patře vás čeká Mikro a makro. Fascinující videomalba a videoinstalace v jednom Fosilie od Jakuba Nepraše (nar. 1981) připomíná žijící město uzavřené uvnitř lidského těla - jako by civilizace byla krví a vše nakonec požrala rakovina, jako by vedle přírody bylo i něco, co sem nepatří. Dialog si uvědomíte, ihned jak ve stejné místnosti spatříte temperové pastely Karla Malicha (nar. 1924) - do jisté míry jsou jen jinou technikou samého. Stejně tak je tomu u dvojice Jan Šerých (nar. 1972) a Zdeněk Sýkora (nar. 1920). Hádejte, jak k sobě může mít blízko videoinstalace „rozkašlané číselné loterie“ k malbě z roku 1967?

Část Na hraně reflektuje nové možnosti malby. Jako příklad „staré školy“ je zde zastoupen Jiří Sopko a v doplňujícím opozitu například happening Ondřeje Brodyho, nebo nezaměnitelný kresebný rukopis v malbě Petra Nikla.

V Industriálu jakožto vyjádření stavu lidské mysli přenesené na malířskou plochu skrze (většinou ponurou) existenci průmyslového plenéru se představuje Jakub Špaňhel (nar. 1976) vedle Květy (1922 - 1998) a Jitky Válové (nar. 1922). Špaňhelova potemnělá, jako by opuštěná sídliště, hrubé továrny a chrámy blahobytu vystupují v dynamické malbě z obrazů jako nechtění svědkové doby. Oproti tomu figurální tvorba obou sester dosahuje podobných nálad.

Tváření už přináší skutečnou existenciální poezii ve výtvarném umění. Adriena Šimotová (nar. 1926) a její úchvatný, jemný a sebezpytující cyklus Vytrácení podob zde promlouvá k Bolfovým (nar. 1971) vnitřně trýzněným a doslova posešívaným portrétům, stojícím na prahu knižní ilustrace.

A to vás na výstavě Po sametu čekají ještě tři patra a dalších deset částí! Konceptuální umění (Krištof Kintera, Jakub Hošek...) nebo hra jako základní prvek tvorby (František Skála, Floex, Milan Grygar...). Řada autorů navíc tvořila svá díla na míru výstavním prostorům, i díky tomu jde o obsahově pestrý, nicméně povedený koncept, který si musel vyžádat m.j. sáhodlouhé srovnávání tvorby desítek autorů. Záměr kurátorů hledat nové výklady a netušené paralely mezi minulostí a současností českého výtvarného umění se v Domě U Zlatého prstenu bezpochyby podařil.

Další informace o výstavě čtěte zde.


Jiří Sopko, Hry /Games/,1987Ján Mančuška, Odlesk /Reflection/, 2008


Karel Malich, Světlo /The Light/, 1983

Foto www.ghmp.cz

Tomáš Kůs

Komentáře (15)

I was very impressed by this post, this site has always been pleasant news Thank you very much for such an interesting post, and I meet them more often then I visited this site.
daniyal abbas 2020-12-15 09:22:37
I was very impressed by this post, this site has always been pleasant news Thank you very much for such an interesting post, and I meet them more often then I visited this site. <a href="ttps://caldwells.com/sliding-closet-door-hardware">ttps://caldwells.com/sliding-closet-door-hardware</a>
air force 1 replica 2020-11-03 07:42:09
While it is important to note that this isn't an official Dolphins shoe, the inspiration is as clear as day here. The upper is mostly made with some white leather, all while the Nike Air branding is both teal and orange. Dolphins fans will surely appreciate the aesthetic which is a nice mix of lowkey and flash.
Apply for Canadian Visa 2020-09-22 12:36:11
Mmm.. estimable to be here in your report or notify, whatever, I repute I should moreover process strong for my have website want I play some salubrious further updated busy in your location.
fake yeezy 350 v2 2020-09-07 11:45:52
The only way to make sure that you get an authentic pair of Yeezy’s is to get them from KLEKT. We legit check thousands of trainers and are experts in the sneaker authentication process. Don’t take the risk, purchase the Adidas Yeezy Boost 350 v2 Black from Klekt today.
fake yeezy 350 v2 2020-09-07 11:44:39
The only way to make sure that you get an authentic pair of Yeezy’s is to get them from KLEKT. We legit check thousands of trainers and are experts in the sneaker authentication process. Don’t take the risk, purchase the Adidas Yeezy Boost 350 v2 Black from Klekt today.
trustworthy fake yeezy websites 2020-09-07 10:17:58
The writing on the insole of the unauthorized is white, which is incorrect. It's black on the real pair. Also, the wording runs in the opposite direction on the unauthorized."
aslam 2020-09-02 10:30:32
I am always searching online for storys that can accommodate me. There is obviously a multiple to understand about this. I feel you made few salubrious points in Attributes moreover. Detain busy, awesome career! <a href="http://www.quality-carts.com/">buy original raw garden carts</a>
buy original carts 2020-09-02 01:48:55
Though you make some VERY fascinating points, you're going to have to do more than bring up a few things that may be different than what we've already heard. What are trying to say here
Replice Off-White Jordan 2020-08-20 10:43:39
This sneaker is one of Virgil Abloh's most hyped silhouettes since the original The Ten collection. The full-grain leather upper arrives in a cream colorway with grid mesh and clear textile, giving the shoe an unmistakable deconstructed look popularized.
Replice Off-White Jordan 2020-08-20 10:42:48
This sneaker is one of Virgil Abloh's most hyped silhouettes since the original The Ten collection. <a href="https://www.snkes.org/">Replice Off-White Jordan</a> The full-grain leather upper arrives in a cream colorway with grid mesh and clear textile, giving the shoe an unmistakable deconstructed look popularized by Abloh and Nike in late 2017
se.altocompresspdf.com 2020-07-06 11:14:18
This is impressive work from the writer! I was not expecting such a good article from the se.altocompresspdf.com writer today. I am going to share this with my mates now. They'll appreciate the good work here.
james 2020-07-06 11:14:05
This is impressive work from the writer! I was not expecting such a good article from the <a href="https://se.altocompresspdf.com/">se.altocompresspdf.com</a> writer today. I am going to share this with my mates now. They'll appreciate the good work here.
thesis rush reviews 2020-07-03 08:20:22
All these pictures are wonderful and attractive enough. As photography is becoming more popular among us in this era. I always love photography and want to be such kind of photographer. For this, I am surely going to join the classes from them.
DeSeaCatch 2020-06-03 04:08:04
Binary Options Today provides reviews on brokers, signals, software, strategies, cryptocurrency, Forex all for free in a helpful community of traders.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>