Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

MLADÍ VPŘED!

2009-06-13 03:46

Také máte pocit, že se sice s různými soutěžemi pro mladé umělce roztrhl v poslední době pytel, ale mezi vítězi nakonec čtete stále stejná jména? Jednou z výjimek je už třetí ročník mezinárodní ceny ESSL AWARD CEE 2009, určené skutečně jen začínajícím výtvarníkům bez většího uměleckého renomé. Výstava desítky nominovaných českých umělců je k vidění do 21.6. ve Veletržním paláci.

Poměrně komorní výstava představuje nejen nominované práce včetně tří vítězů ceny ESSL AWARD CEE 2009, ale zároveň naznačuje, kudy se může v blízké budoucnosti ubírat současné umění, protože všichni vystavující jsou dosud studenty uměleckých škol. Náměty a přístupy jednotlivých výtvarníků jsou naprosto odlišné, což zase dává tušit, že nejsou ve svých tvůrčích procesech svazováni nějakou školní šablonou. Největší zastoupení mají fotograficky nebo filmově zachycené performance, koncepty, dále pak objekty, malby, fotografie a videoart.
 
Sláva vítězům, čest poraženým
Úvodem si přestavme umělce, kteří prošli sítem výběru: Jan Chlup, Monika Fryčová, Anna Hulačová, Karolína Kohoutková, Petra Malá, Jitka Nesnídalová, Samuel Paučo, Jan Pfeiffer, Jiří Staněk a Petr Valer. Co je jen trochu zarážející, že česká nominace sestává pouze ze studentů AVU a FaVU a jedné zástupkyně VŠUP. Nutno však dodat, že právě posledně jmenovaná škola mívá v ostatních soutěžích majoritní podíl. Při slavnostním zahájení výstavy byli vyhlášeni vítězové české části, a kdo na výstavu zavítá, bude asi většinou s odbornou porotou souhlasit.
 
První cenu spolu s částkou 4000 si odnesl Jan Pfeiffer, který na sérii tří snímků zachytil téměř totožnou situaci na zastávkách autobusů jezdících na letiště v New Yorku, Berlíně a Praze. Paradoxem je, že mezi čekajícími cestujícími jsou vždy černoši a Asiaté. Druhá cena a finanční ohodnocení 300 připadlo Petře Malé za její stylově čisté a zároveň znepokojivě promlouvající fotografie.
 

Hulačová Anna - A Kingdom in suitcase, mycí houba, 2008
 
Zvláštní cenou Vig Special Invitation, spojenou s částkou 1000 a možností vystavování spolu s dalšími oceněnými na vlastní výstavě v centrále koncernu Vienna Insurance Group ve Vídni, byla odměněna Anna Hulačová za objekt, performace a street art, pro jejichž realizaci si vybrala dětské hřiště a prostor před McDonaldem. V prvním případě si umělkyně vytvořila z materiálu na mycí houby přenosnou podobu hradu z písku, s níž pak vyrazila mezi děti na pískoviště. Ještě lepší je street artová produkce před hamburgrárnou, kde spáry mezi dlažebními kostkami vyplňuje kečupem a hořčicí nebo nahrazuje dlažební kostky českými buchtami a louže zdobí šlehačkou.
 
Kdybych si snad, zcela neskromně, mohla zahrát na porotu, určitě bych na prvních dvou místech viděla Jana Pfeiffera a Annu Hulačovou, protože jejich práce mají nápad a vtip, a to je třeba ocenit vždycky. Fotografie Petry Malé rozhodně ocenění zaslouží, jen bych tu možná váhala zda nedat přednost Janu Chlupovi a jeho miniaturám připomínajícím jednotlivé dílky puzzle nebo Samuelu Paučovi, který se zaměřil také na malbu malých rozměrů, kde v jeho cyklu Lyžaři sjíždějí zasněžené stráně i hodně podivní sportovci, od členů Ku-klux-klanu až po Adolfa Hitlera.
 
Jak známo umění je věc subjektivní a to jak pro tvůrce, tak pro diváka, takže pravděpodobně by každý návštěvník s možností rozhodovat o vítězi, volil jinak. Někoho osloví video- instalace Moniky Fryčové, promítané na stěnu galerie nebo zobrazované na monitoru, zabudovaném do surfovacího prkna, feministicky založené dámy se shluknou kolem videa a fotografií Karolíny Kohoutkové, která se touto tématikou zabývá i v rámci přednášek v NG. Velkoformátové hyperrealistické obrazy Jitky Nesnídalové se budou líbit tradicionalistům i těm, kteří mají rádi nový pohled na tradiční umění, dřevěné objekty Jiřího Staňka zaujmou svou precizností i určitou záhadností a tak by se dalo pokračovat dál...
 
Konzum a umění - jde to dohromady?
Sice tyto dvě odvětví lidských zájmů stály vždy na opačných stranách hodnotových žebříčků, ale dnes, kdy každý umělec, chtějící se prosadit, musí být i dobrým marketingovým hráčem, už to tak docela neplatí. Ale v tomto případě jde o něco jiného. Projekt ESSL AWARD CEE 2009, který má pomoci prosadit se mladým umělcům ze zemí střední a jihovýchodní Evropy, je financován z peněz, které utratili zákazníci bauMaxu nebo těch, kterými se pojistili u některé z pojišťoven ze skupiny Vienna Insurance Group. Takže si můžeme říct, že tato hromádka peněz byla použita pro dobrou věc.
 
Za vznikem ceny ESSL AWARD CEE 2009 stojí majitelé firmy bauMax Agnes a Karlheinz Essl, kteří provozují i největším soukromé muzeum současného umění v Rakousku Essl Museum, kde bude na závěr ročníku všech osmnáct vítězů ze zúčastněných zemí společně vystavovat v prosinci tohoto roku.
 
Něco statistických dat
Cena ESSL AWARD CEE je vyhlašována vždy po dvou letech a je určena mladým umělcům z Česka, Slovenska, Maďarska, Chorvatska, Slovinska a Rumunska, tedy zemí, kde má bauMax obchodní zastoupení. V každé zemi probíhá soutěž samostatně. Letos se přihlásilo přes 300 mladých umělců ze 24 výtvarných škol a akademií. Účastníci svá díla předkládali porotě v digitální podobě. Ta nominovala vždy deset umělců z každé země, kteří se posléze představili na společné výstavě. Odborná porota objížděla výstavy a v reálu díla hodnotila a určovala vítěze.
 
Česká část je, jak již bylo řečeno, vystavena v Národní galerii ve Veletržním paláci do 21. 6. 2009.
 

Chlup Jan, Kometa Brno, akryl na plátně, 2007
 
Monika Fryčová, Estamos Felices, fotografie 2007
 

Jan Pfeiffer, Podle první, New York, Berlín, Praha, digitální tisk, 2007-2008
 
Karolína Kloboučková, Valentýnky, fotografie 2008
 

Jan Chlup, Miniatures, kombinovaná technika, 2008
 
Zuzana Ottová
Foto: ESSL AWARD CEE a Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>