Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!
Polański provokujícím mužem ve stínu (661)
2010-07-28 20:58
Muž ve stínu (Ghost writer), zatím poslední film tragicko-skandálními osudy zmítaného oscarového režiséra Romana Polańského, byl oceněn na letošním ročníku filmového festivalu Berlinale. Polański si ale pro svého Stříbrného medvěda přijet nemohl, je totiž v domácím vězení ve své švýcarské chatě kvůli třicet let starému sexuálnímu skandálu. Své kostlivce ve skříni má i jedna z hlavních postav filmu.
Mladý bezejmenný spisovatel (Ewan McGregor) je najat, aby dal čtivou formu pamětem bývalého britského premiéra Adama Langa (Pierce Brosnan) . Zpočátku se práce jeví jen jako velmi slušně placená brigáda. „Muž ve stínu“ je pozván do expremiérova sídla na nehostinném americkém ostrově, aby si přečetl rukopis a začal s prací co možná nejrychleji. Když však zjistí, že jeho předchůdce byl záhadně utopen a záhy náhodně nalezne staré fotografie, které odkazují k určitým nejasným faktům v expremiérově minulosti, začně o bezpečnosti své práce silně pochybovat. Sám začně investigativně pátrat po vysvětlení odhalující pravdu.
.jpg)
Mezitím Adam Lang jako expremiér stane před těžkým obviněním haagského tribunálu. Údajně mělo za jeho vlády docházet k válečným zločinům. Média jej začnou bombardovat ze všech stran a Lang se radí se svými poradci a s velice inteligentní, ale bazilišsky se tvářící manželkou Ruth (Olivia Williams), zda se má hájit se z úkrytu, vyjít na veřejnost, zůstat ve Státech nebo stanout čelem k problému ve své domovině. Muži ve stínu se ve stísněné atmosféře vily práce na memoárech nijak skvěle nedaří – a noční sexuální epizodka s premiérovou manželkou mu práci rozhodně neulehčí.
Polański měl tentokrát ve své životní tragičnosti štěstí – scény filmu stačil dokončit ještě před zatčením. Střih filmu potom řídil ze svého luxusního švýcarského sídla, kde je od minulého roku v domácím vězení. Nápadná podobnost osudu tvůrce s hrdinou filmu tu ale pěkně provokuje: oba stárnoucí úspěšní playbojové, oba ale mají svého kostlivce ve skříni. Oba v úkrytu jiného státu, bránící se vydání soudu.
.jpg)
Ve filmu, jež je natočen podle bestselleru Richarda Harrise „Duch“, využil Polański své zkušenosti z předchozích úspěšných děl a ukázal, co umí: mistrně zvládnuté dlouhé záběry, pasující nervózní hudba, pečlivě vybrané interiéry i exteriéry, to všechno plně zasluhující berlínské ocenění. Vhodně vybraní hlavní herci– můžeme se jen hádat, který z nich má větší sex appeal – zda „záporňák“, skvělý Pierce Brosnan jako stále se uchechtávající sebejistý politik či kladný hrdina Ewan McGregor jako noname pisálek (už dávno sice není ten pětadvacetiletý Mark Renton z Trainsporttingu, ale že zraje jak dobré víno) V obsazení vedlejších rolí se Polański také trefil dobře: v příběhu je sice méně důležitá, ale v detailech zajímavá expremiérova dlouhonohá asistentka-milenka Amanda v podání Kim Cattrall (známá jako Samantha v Sexu ve městě).
Ač svým tématem není film rozhodně komedijního ražení, ale spíš politicky laděným thrillerem odkazující k problémům vysoké politiky a narážející na osud britského expremiéra Tonyho Blaira, nějaké drobné vtipné okamžiky v něm přesto najdeme. Mile působí i několik dobře zvládnutých detailů – například neprakticky vysoké schody v Langově sídle v kontrastu Amandiných vysokých podpatků, asijští podezřívaví služební a také pár, možná záměrných, klišovitých pasáží – postelová scéna muže bez stínu s expremiérovou manželkou nebo googlování důležitých informací.
.jpg)
Bohužel každý pozornější divák si všimne také faktu, že je režisér obratný i na poli product placementu: autem pro hosty je tu „spolehlivé BMW“, v mrazáku muže bez stínu stojí orosený Smirnoff Ice. Ale tak už to v dnešním filmu chodí.
Ačkoli to na chvíli vypadá na dobrý konec, pointa tak laciná není. Zda dojde k prozrazení tajemství ukrytého v rukopisu memoárů, si ale běžte do kina zjistit sami.
Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Foto SPI International Czech republic s.r.o.
MacTer
Sdílet tuto: