Budova byla postavena podle projektu Oldřicha Tyla a Josefa Fuchse v letech 1925-1929. Do roku 1951 se zde konaly vzorkové veletrhy, později palác sloužil jako sídlo několika podniků zahraničního obchodu. V roce 1974 tuto funkcionalistickou stavbu zničil požár. Po rekonstrukci jsou zde umístěny od roku 1995 sbírky moderního a současného umění NG, od roku 2000 také sbírky umění 19. století.
Stálá expozice umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Rozsáhlé výstavní sály funkcionalistické budovy umožnily dát na ploše 13 500 m2 prostor pro více než 2000 exponátů. Expozice představuje práce klíčových autorů českého výtvarného umění v monografických profilech nebo ve výběru stěžejních děl, ale také práce autorů zahraničních. Obraz doby dokreslují ukázky architektury, nábytku, uměleckého řemesla, módy, designu a scénografie. Nechybějí ani fotografie, kresby a grafiky, soustředěné v grafických kabinetech. Vedle osobností osvědčených jsou představeni také umělci dosud opomíjení nebo neobjevení. České umění je ukázáno v těch kvalitách, které je odlišují od světového, a činí je jedinečným. Celému záměru nacházení nových souvislostí napomáhá invenční architektonické řešení jednotlivých sálů.
Stálou mezioborovou expozici připravili společně pracovníci Národní galerie v Praze, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Národního technického muzea, Národního muzea, Národního filmového archivu a Ministerstva kultury ČR.
Najdete zde také kavárnu, která se nachází vlevo od hlavního vstupu, místnost s počítači je přímo nad barem v mezipatře. Káva, čaj, občerstvení a internet. Kavárna je přístupná i bez platné vstupenky.
Služby internetové kavárny:
Čtyři PC IBM, 32 MB RAM, HDD 1,2 - 2 GB, rychlost připojení je 128 Kb/s.
Tisk černobílý 300 DPI - laser: 2,- Kč/ strana