Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Katalog objektů – Výlety – Přírodní zajímavosti

Adršpašsko-teplické skály

Telefon
491 586 012  (Obecní úřad Adršpach)
E-mail
Adresa
Infocentrum Dolní Adršpach, Dolní Adršpach 26, Teplice nad Metují - 549 57
www
Region ČR
Východní Čechy
Doprava
Území Adršpašsko-teplických skal je celoročně přístupné. Do Adršpachu dojedete autem přes Náchod, Hronov a Teplice nad Metují. Parkoviště jsou vždy kousek od pokladen do skal.

Od Hradce Králové je to vlakem do Teplic nad Metují - skály 85 km, nebo 89 km do Adršpachu. Můžete jet buď přes Týniště nad Orlicí a zde přesednout směr Meziměstí, nebo z Hradce Králové na Trutnov, odtud směr Teplice nad Metují.

Vstupy do Adršpašských i Teplických skal jsou kousek od parkoviště a vlakové zastávky. Jedete-li do Teplických skal, vystupte v zastávce Teplice nad Metují – skály

Parkoviště
Celoroční provoz  Po – Ne 8:00 – 18:00
Kolo 10,- Kč / Motocykl 30,- Kč / Automobil 50,- Kč /
Autobus 200,- Kč / Karavan 70,- K
Otevírací doba
Skalní město Adršpach
Letní sezóna    Po – Ne 8:00 – 18:00
Projížďka na lodičce   Po – Ne 9:00 – 17:00
V provozu od května do konce října (Za příznivého počasí může být provoz zahájen už v dubnu).

Teplické skály
duben – říjen (v závislosti na sněhové pokrývce)
denně včetně svátků 08:00 - 18:00

Informace, Obecní úřad Adršpach / tel.: +420 491 586 012 / email: info@skalyadrspach.cz  

Infocentra:
Infocentrum Dolní Adršpach
  (čp. 26 Dolní Adršpach, 549 57 Teplice nad Metují / Tel.: +420 491 586 012, Mobil: +420 731 151 656, e-mail: info@skalyadrspach.cz)

Informační centrum Teplické skály (Horní 13, 549 57 Teplice nad Metují / tel./fax: +420 491 581 197 / mobil: +420 775 761 001 / 
e-mail: info@teplickeskaly.com):
Informační centrum leží přímo v centru Teplic nad Metují vedle kostela sv. Vavřince a kromě běžných informací, prodeje map a drobných suvenýrů nabízí Internet pro veřejnost, kopírovací služby a výstavní prostory . 

Informační centrum Broumovska (Mírové náměstí 56, 550 01 Broumov / tel.: +420 491 524 168, e-mail: info@broumov.net ):
V sobotu a neděli (pouze v měsících květen – září) slouží jako informační centrum Muzeum Broumovska, Klášter č. 1, 550 01 Broumov (Tel.: +420 491 522 185)
otevírací doba:
So a Ne: 08:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00  

Informační centrum města Police nad Metují (Masarykovo náměstí 98, 549 54 Police nad Metují / tel.: +420 491 405 325, e-mail: meu@meupolice.cz

Vstupné
Skalní město Adršpach
Dospělí 60,- Kč
Děti od 6-ti let 30,- Kč
Studenti, invalidní důchodce 30,- Kč
Psi 10,- Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) 150,- Kč

Teplické skály
Plné vstupné jednorázové 60,- Kč
Snížené vstupné jednorázové 30,- Kč
Rodinné vstupné jednorázové (2 dospělí + 2 děti) 150,- Kč
Celoroční vstupné 300,- Kč
Pes 15,- Kč 

Děti do 6 let a držitelé průkazů ZTP a ZTPP mají vstup zdarma.
Na snížené vstupné mají nárok děti od 6 – 15 let, studenti a invalidní důchodci.
Sleva pro skupina možná dle dohody přímo na pokladně.
Poloha
severovýchod

Popis objektu

Další informace

Komentáře

Hodnocení, hlasování, ohlasy a komentáře

Dnes

Nejaktuálnější zprávy

Adršpašsko-teplické skály 
Tolik fascinujících zákoutí jako v Adršpašsko-teplických skalách uvidíte jen málokde. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy. Nejsou atrakcí na jeden den, tady můžete žasnout celý život ...Skalní město na severu východních Čech fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století; tehdy několikadenní požár zničil okolní bujnou vegetaci. Vynikla tak krása skvostných pískovcových útvarů. Od této doby tu začaly vznikat turistické stezky a horolezci postupně dobývali jeden skalní útvar za druhým. Z 18. století pochází také většina pojmenování místních skalisek. Mezi nejznámější patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí.

Některá místa skalního města jsou dostupná jen po žebřících. Zejména vysoko položené skalní jezírko, kde vás na pramici sveze vždy vtipný převozník, je skutečně dobře ukryté. S kočárkem, vozíkem nebo zlomenou rukou se k němu jen těžko dostanete. Ti, co nezvládnou výstup k tomuto skalnímu jezeru, mohou obdivovat krásné azurové jezírko u vstupu do areálu Adršpašských skal. K dispozici je i půjčovna loděk.

Sportovní příležitosti - více najdete zdeSkalní město má neopakovatelné kouzlo ve všech ročních obdobích. V posledních letech se komplex Adršpašsko-teplických skal proslavil i v zahraničí. Protože je návštěvnost o víkendech a prázdninách obrovská, na prohlídku skal se vyplatí vyrazit ve všední den a mimo sezónu.
Trochu turisty zapomenutý Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené.

Adršpašské skály
Adršpašské skály jsou skutečným přírodním zázrakem. Je to místo, kde člověk žasne nad uměním přírody. Každý se do Adršpašsko-teplických skal rád vrací. 

Okruh
Prohlídku začnete u vstupu u hotelu Lesní zátiší, nebo u druhé pokladny u informačního střediska naproti železniční zastávce. Na začátku trasy narazíte na Strážce skal, následuje Orlí hnízdo a za ním jeden z nejhezčích útvarů Džbán, jehož ucho má tvar delfína. Na pravé straně cesty minete Krakonošovu lenošku a za mostkem přes stroužek řeky Metuje číhá už jeden z nejfotografovanějších a nejimpozantnějších útvarů – Homole cukru. Stojí doslova na své špičce a člověk má dojem, že dlouho už stát nebude, a tak ji pro jistotu zejména děti podpírají klacíky, aby ještě chvíli stála. Lesní cesta pokračuje skalami až k prvnímu volnějšímu prostranství tzv. Předměstí. Na něm čeká další řada zajímavých skalních útvarů, např. Rukavice nebo Dvojčátka v peřince. Hned za Rukavicí, kde skalní masivy ponechávají jen úzký průchod, stojí gotická branka, kterou jste možná zahlédli v nejedné české pohádce. Vchod do vlastního skalního města byl původně zde. Následuje Dlouhá chodba a tou se dostanete až na pohádkové Sloní náměstí, kde se to choboty opravdu jen hemží. Pak přijdou na řadu proslulá skaliska jako Milenka a Krakonošova ložnice. Tuto část prohlídky uzavírá Malé Náměstí se Stříbrným pramenem a Malým vodopádem. 

Vodopád a projížďka po jezírku
Napravo vede odbočka k Velkému vodopádu, který předvádí divy na přání. Zkuste do něj z plna sil zakřičet „Krakonoš“ a uvidíte, zda heslo funguje. Od vodopádu se po strmých železných žebřících dostanete až k romantickému Jezírku, po něm vás povozí černým humorem oplývající převozník. Po návratu na Malé náměstí pokračuje prohlídková trasa vpravo kolem Prašné brány ke Skalnímu hradu, kde je nejhezčí vyhlídka na Milence, nejvyšší a nejkrásnější sousoší celé oblasti. Odtud pokračujte nad Řeřichovu rokli a za chvíli je v dohledu Skalní hrad a dvě věže Gilotiny. Následuje Želva, Cukrovar se štíhlým komínem a pod ním velkolepá vyhlídka na mohutné a slavné adršpašské souskalí Starostu a Starostovou.Za myší dírou
Mezi touto dvojicí projdete tajuplnou soutěskou nazvanou Myší díra. Touto krásnou a dlouhou soutěskou se doslova protáhnete až ke Krakonošovu piánu. Celý prohlídkový okruh uzavírá Skalní ozvěna, kde již roku 1783 bylo pro potěšení turistů hráno na lesní rohy a stříleno z moždíře. Zvuk výstřelu se sedminásobně vrací od stěny Křížového vrchu. Celou prohlídku ukončíte procházkou okolo Lomu - bývalé pískovny, dnes zatopené spodními prameny. Její tyrkysově blankytná voda je balzámem pro oči. V lomu je možné vypůjčit si lodičku a završit krásný výlet příjemným kolébáním na vlnkách.

Teplické skály
Prohlídková trasa Teplického skalního města
Městečko Teplice nad Metují, které vděčí za svůj název teplým vodním pramenům nezamrzajícím ani v silných mrazech, leží v severovýchodních Čechách na řece Metuji zhruba 10 km od jejího pramene. Orientačním bodem při hledání Teplic nad Metují na mapě je město Broumov (15 km), nebo Náchod (26 km).
Turistický okruh Teplickými skalami (5 nebo 9 km) je veden po modré značce. Jeho projití trvá minimálně tři hodiny. Z Teplických skal je možné dojít Vlčí roklí až do Adršpachu. Stejně jako v adršpašském skalním městě mnohé skalní útvary nesou trefná pojmenování, některé názvy se tradují už od dob prvních turistů z přelomu 18. a 19. století.
Oproti Adršpachu, kde jsou k vidění zejména izolované věže a pilíře, nabízejí Teplické skály mnohem divočejší a souvislejší skalní stěny. Navíc tu nenarazíte na fronty v soutěskách jako v Adršpašpachu. A to je jistě neocenitelné plus.

Začátek okruhu
Od pokladny vyjdete kolem posledního domu po široké cestě. Z té asi po 100 m přejdete na pěšinu a vstoupíte do lesa. Pěšina vás po chvíli přivede k prvním schodům a potom k Ozvěně, starému dřevěnému altánu s výhledem na skalnatý Lysý vrch. Od Ozvěny pokračujete po kamenité lesní cestě, která stoupá do úzkého údolí plného vysokých stromů a mechem porostlých balvanů. Čím dále do údolí vstupujete, tím vyšší jsou skály, údolí je stále sevřenější a dramatičtější. 

Hrad Střmen
Zhruba 400 m za Ozvěnou minete odbočku na zříceninu hradu Střmen, který rozhodně stojí za trochu námahy. Přímo z cesty tu prudce stoupá soustava schodišť a žebříků, které vás dovedou do míst, kde kdysi stával strážní hrad. Dobrodružné a lehce adrenalinové šplhání je zakončeno strmým žebříkem, díky němuž se dá dostat až na nejvyšší skalisko, které je nyní upraveno jako vyhlídková plošina. Stejnou cestou musíte nazpět. Krásná vyhlídka napoví, že je stále na co se těšit.

Teplické ikony
O 500 m dál se údolí začíná měnit. Výrazně ubývá stromů, kolem se tyčí skály - padesátimetrové stěny, obrovské balvany, štíhlé věže, převisy, díry, temné sluje. Housenka, Skalní brána, Krakonošova harfa, Vlaštovčí hnízdo, Řeznická sekera - to je jen náhodný výčet nevídané skalní podívané. Na křižovatce pokračujete rovně a zanedlouho stojíte pod jedním ze symbolů Teplických skal, pod obrovskou a hladkou Strážní věží. Od chaty u Skalní nevěsty vyjdete několik schodů, projdete kamennou brankou a už se před vámi rozprostírá rozcestí u Sibiře. Zprava, ze skalních soutěsek Sibiře vane chladný až ledový vítr, který jitří vaši zvědavost a láká do svých spárů ...
Vydejte se však raději vlevo. Vystoupíte po kamenných schodech, projdete přes Velké chrámové náměstí a kolem jeskyně Skalní kaple se dostanete na Malé chrámové náměstí. Úzkým průchodem se protáhnete do Lví klece a další klikatá soutěska vás zavede ke druhé kamenné brance. Za ní se soutěska prudce rozšíří, skalní stěny se rozestoupí a znenadání stojíte v Krakonošově zahradě. Kolem se tyčí nejvyšší a nejznámější útvary Teplických skal: Skalní koruna, Chrámové a Martinské stěny, Skalní chrám. Puklinová jeskyně v Chrámových stěnách je nejvyšší jeskynní prostorou v celých Adršpašsko-teplických skalách. Na začátku minulého století se tu pro pobavení turistů hrávalo na flašinet. Přístřešek, který flašinetář obýval, tu stojí dodnes. Pěšina vás vede kolem skal, pak přejdete údolí a dále stoupáte. Míjíte krásné skalní útvary - Ruku v pěst, Indiána Inku, Hrad Trosky, Kance, Psa a mnohé další. Druhá polovina okruhu
Ve skalní bráně pod Kancem procházíte nejvýše položeným místem prohlídkového okruhu a jste také v polovině celé trasy. Odtud už půjdete většinou s kopce. Projdete pod další dominantou Teplických skal - pod Ledním medvědem, kamennou brankou a skalním průchodem vstoupíte do Anenského údolí. Skalní stěny opět povyrostou do výšky. Zde můžete obdivovat další útvary jako Lahvičky inkoustu, Skalní orel, Ruka se zmrzlinou a pes, Spící labuť, Kvočna, atd....

Podsvětí – Sibiř 
Poznenáhlu se skály sevřou a cesta vede dál jen úzkými soutěskami. I ty se dál zužují. Při vstupu do Podsvětí musíte projít tunelem pod balvany a dolů po schodech. Zde začíná Sibiř: úzké, klikaté a hluboké soutěsky, vlhko, šero, zima a téměř "věčný sníh", zelený mech na skalních stěnách a křehké kapradí nad našimi hlavami, průchody vysekané ve skalách. Po 200 m vás soutěsky dovedou na rozcestí, kde okruh končí. Odtud se dáte vlevo a stejnou cestou, kterou jste přicházeli, se vrátíte k pokladně a k parkovišti. 

Dravci

Již třetím rokem nabízí Teplické skály jedinečnou podívanou. V prostoru Chrámových stěn hnízdí kriticky ohrožený sokol stěhovavý. Přestože je z důvodu ochrany tohoto dravce část prohlídkového okruhu uzavřena, je možné zahlédnout sokoly, jak krouží nad přístupnou částí turistického okruhu. Po vylíhnutí mláďat a v období jejich vylétnutí z hnízda je možné sledovat tuto raritu dalekohledem. Pokud budete mít štěstí, stanete se svědky tohoto malého zázraku přírody.

Loading .....
Loading .....
Loading .....

Komentáře (1)

Nice information and thanks for sharing this to us. Here you will get more details about

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
Loading .....
>