Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Katalog objektů – Výlety – Přírodní zajímavosti

Bozkovské dolomitové jeskyně

Adresa
Bozkov - 512 13
www
Region ČR
Liberecko, Semilsko, Severní Čechy
Doprava
CESTA DO BOZKOVA
Bozkovské dolomitové jeskyně se nachází v Libereckém kraji, na Semilsku, v obci Bozkov – na jejím severním okraji. Nejbližšími městy v okolí jsou Semily (6 km, okresní město), Železný Brod a Vysoké nad Jizerou. 

Autem
Nejsnadnější příjezdová cesta do Bozkova je samozřejmě automobilem. Po E65 dojedete z Prahy až do Železného brodu, kde odbočíte východně, ve směru na vrchlabí. Jeskyně se nachází na okraji obce, kam Vás navedou ukazatelé. Automobil zaparkujete na vyhrazeném parkovišti. Desetiminutovou procházkou se dostanete až ke vstupu do jeskyní v nedalekém lesíku. 
Autobusem
V obci Bozkov je autobusová zastávka. Ze Semil Vám jízda autobusem zabere přibližně 15 – 20 minut bez přestupu. V období letních prázdnin můžete využít rovněž sezónních autobusových linek Českého ráje, které jsou určeny speciálně pro přepravu turistů a cyklistů. (Podobné linky jezdí i v Krkonoších.) Jízdní řády naleznete na internetu. Jednou ze zastávek těchto linek je i obec Bozkov. 
Vlakem
Vlakovou zastávku v obci Bozkov nehledejte. Strategická vlaková zastávka se nachází ve vedlejší obci Jesenný, odkud se dostanete do Bozkova příjemnou lesní procházkou, dlouhou přibližně 2 km. Vyzbrojit se ale musíte pevnou obuví. Vlakem lze přijet rovněž do Železného Brodu nebo Semil, dále pak již musíte autobusem nebo na kole. 
Na kole
Oblast Podkrkonoší a Českého ráje je protkaná sítí cyklostezek a cyklotras, které jsou v letním období často využívány. Oblíbeným nenáročným cyklistickým okruhem je trasa vedoucí ze Železného Brodu přes Podspálov k Bozkovským jeskyním. Zpět pak přes Bozkov a Dolní Bozkov do Podspálova a Železného Brodu.
Otevírací doba
Bozkovské jeskyně jsou uváděny jako třetí nejčastěji navštěvované turistické místo v severních Čechách. Z toho důvodu je zde především v letní sezóně více návštěvníků než je schopna jeskyně pojmout. Může se Vám stát, že si budete muset na prohlídku počkat hodinu i déle. S určitou časovou prodlevou je nutno počítat.

Volný čas můžete využít k procházce v obci Bozkov , kde naleznete další zajímavosti. K prohlédnutí lákají informační tabule a vitríny v interiéru vchodové budovy. Nachází se zde rovněž prodejna suvenýrů. 

Provozní doba

PondělíÚterý - PátekSobota - Neděle
leden-březenzavřeno08:00 - 15:00zavřeno
duben-červenzavřeno08:00 - 16:0008:00 - 16:00
červenec-srpenzavřeno09:00 - 17:0009:00 - 17:00
září-říjenzavřeno08:00 - 16:0008:00 - 16:00
listopad-prosineczavřeno08:00 - 15:00zavřeno
Vstupné
Vstupné
plné 80,- / důchodci 60,- / snížené 40,-

Příplatky
fotoaparát 30,- / kamera 100,-

Poloviční vstupné
Děti ve věku 6-15 let / Držitelé průkazů osob ZTP, ZTPP / Členové Českého svazu ochránců přírody / Hromadné výpravy dětí do 6 let 

Volný vstup
Děti do 6 let – s výjimkou hromadných výprav / Členové České a Slovenské speleologické společnosti / Zaměstnanci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR /
Zaměstnanci Správy slovenských jeskyní a Slovenské agentury životního prostředí / Členové Českého svazu ochránců
Poloha
sever

Popis objektu

Další informace

Komentáře

Hodnocení, hlasování, ohlasy a komentáře

Dnes

Nejaktuálnější zprávy

Bozkovské dolomitové jeskyně
Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Díky bohaté výzdobě však nemají problém přilákat milovníky podzemní říše z krajin mnohem vzdálenějších. Nachází se zde největší podzemní jezero v Čechách. Pro svou jedinečnost byly tyto jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou. 

Výzdoba jeskyní
Labyrint chodeb krášlí krápníky a charakteristické křemenné lavice, římsy a lišty. Vystupují ze stěn i stropů ze všech stran a popouštějí uzdu naší fantazie. Až díky lidské obrazotvornosti získaly jména jako Hřebínek, Anděl, Panenka, Tři králové, Přilba či Betlém. Stalagnáty, stalagmity a stalaktity nejrůznějších barev a tvarů jsou dílem statisíců let, v průběhu nichž se utvářely a čekaly na své objevení a obdiv návštěvníků.
Nejatraktivnějším lákadlem Bozkovských jeskyň jsou bezesporu nazelenalá jezírka a jezera, která z části zatopují podzemí jeskyní. Jejich průzračně čistá voda svádí k vykoupání, což bohužel – vzhledem k přísným zákonům na ochranu přírody – není možné.

Dno jezer je místy poseto drobnými mincemi, které sem lidé házejí – snad ze zvyku, možná pro štěstí. Menší jezírka nesou romantické jméno – říká se jim „Labutí“. Skromně se klaní Jezernímu dómu s úctyhodnou rozlohou, která mu však neubírá na kráse.

Jeskyně vznikaly statisíce let postupným rozpouštěním vápenitého dolomitu slabě kyselou vodou, která vyplňovala podzemní dutiny. V průběhu svého vývoje musely čelit nejrůznějším přírodním vlivům. Formovány byly tektonickými pohyby a silnými zemětřeseními, která bohužel částečně poničila krasovou výzdobu. Ničivé stopy jsou znatelné ještě dnes. Krápníky, které dnes obdivujeme, vznikaly většinou v pozdějším období. Jejich jedinečnost a tajuplnost se zachovala ukrytá v podzemí pro zvědavé oči návštěvníků dodnes.


PROHLÍDKA JESKYNÍ

Bozkovské dolomitové jeskyně patří mezi jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Právem se řadí mezi nejzajímavější turistická místa regionu, o čemž ostatně svědčí i jejich návštěvnost. Úžasnou podívanou slibují podzemní křišťálová jezírka (Labutí jezírka), jimž kraluje Jezerní dóm – největší podzemní jezero v Čechách. Bozkovské jeskyně se mohou chlubit také bohatou krápníkovou výzdobou. 

Důležité informace
Prohlídka jeskyní není fyzicky náročná a bez problémů ji zvládnou i menší děti. Celková délka návštěvního okruhu je přibližně 350 metrů a shlédneme na něm všechna atraktivní místa jeskyně. Zbylých přes 700 m chodeb je zatím veřejnosti nepřístupno.

Ihned po vstupu do jeskyní (ve výšce 452 m n.m.) klesneme několik metrů pod úroveň povrchu. Současně se sestupem klesá také teplota vzduchu. Průměrná teplota v jeskyních se během roku příliš nemění a kolísá kolem 7,3 stupňů Celsia. Doporučuje se proto teple se obléknout – nenechejte se zmást horkým počasím v letních měsících. 

Převýšení na trase činí 40 metrů. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 40 minut, což je dostatečná doba k pořádnému vymrznutí (pokud se na prohlídku dostatečně nevybavíte). Během prohlídky navštívíme takzvanou Starou i Novou jeskyni. Obě podzemní prostory jsou uměle propojeny padesátimetrovým tunelem.
Trasa prohlídky 

Podrobná trasa prohlídky zobrazuje plánek jeskyní Do jeskyně se sestupuje po betonových schodech se zábradlím, jenž nás zavedou do prostor Nové jeskyně. Její stěny jsou zdobeny tenkými krápníky vyrůstajícími z mramorovaných stěn. Poté procházíme takzvanou Půlnoční jeskyní a jeskyní Za prahem.

Blátivou chodbou pak pokračujeme do Loupežnické jeskyně, která je poseta množstvím krápníků nejrůznějších tvarů. To už se ale pomalu přibližujeme ke členitým třpytivým jezírkům (Labutí jezírka), kde můžeme poprvé obdivovat krásy podzemní přírody.

Spojovacím tunelem, který působí tak trochu strašidelně, se dostáváme do Staré jeskyně. Tudy se sem také v roce 1947 náhodně prokutali první objevitelé bozkovského podzemí. Procházíme kolem balvanovitých závalů Bludiště až do Listopadové jeskyně, kde nás čekají rozmanité tvary stropní i podlahové krápníkové výzdoby. K nejzajímavějším patří takzvané Sloní uši

Nyní se musíme vrátit padesátimetrovým tmavým tunelem zpět na křižovatku, kde se vydáme na opačnou stranu, směrem k největšímu podzemnímu jezeru v Čechách. Velkolepá podívaná na jedinečný Jezerní dóm, na jehož hladině se zrcadlí krásy celé jeskyně, je nám jakousi odměnou na závěr. Úžas a odraz jezera v paměti si návštěvníci Bozkovských dolomitových jeskyní odnášejí jako cenný suvenýr.

INFOCENTRA V OKOLÍ 
Informační středisko Bozkov , Obec Bozkov - budova školy
Tel.: +420 481 313 380, +420 603 368 471 / Fax: +420 481 313 380
E-mail: tis.bozkov@obecbozkov.cz 

Kulturní a informační středisko Železný Brod, Nám. 3. května 1, 468 22 Železný Brod
Tel.: +420 483 333 925 / Fax: +420 483 333 950
E-mail: info@zelbrod.cz 

Městské informační středisko Semily, Riegrovo nám. 68, Semily
Tel.: +420 481 624 721 / Fax: +420 481 624 721
E-mail: info@semily.cz 

Turistická známková místa:
No.135 Bozkovské dolomitové jeskyně
prodej: Suvenýry Bozkovské dolomitové jeskyně
No.930 Poutní místo Bozkov
prodej: Kiosek na parkovišti (mimo sezónu – na Obecním úřadě)

Loading .....
Loading .....
Loading .....

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
Loading .....
>