Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Katalog objektů – Výlety – Města a obce

Jaroměř a Josefov

Adresa
Jaroměř -  551 01
www
E-mail
Telefon
491 847 220 (Informační centrum Jaroměř)
Doprava

Souměstí Jaroměř – Josefov je významným dopravním uzlem, neměli byste mít s dopravou ani nejmenší problémy a to jak při příjezdu, tak co se týče výletů do okolních městeček. nachází se v severovýchodních Čechách, severně od Hradce Králové.
Autem
Ve směru od Prahy se do města dostanete nejlépe po E67, která vede jako dálnice až do Hradce Králové a poté pokračuje dál na sever, přes Jaroměř na Vratislav. Na Hradec Králové zřejmě zamíříte i při cestě z jihu nebo východu, ve směru od severu pojedete nejspíš pře Trutnov.
Autobusem
Většina autobusů staví na zastávce Na Špici, která je blízko vlakového nádraží. Některé však míří i na autobusové nádraží, které je přímo v centru. Nemusíte se bát, že by vás autobus vyložil v bohem zapomenuté části souměstí.
Vlakem
Vlaky k Jaroměři přijíždějí od Trutnova, od Hradce Králové, blízkého krajského města, i od Dvora Králové nad Labem. Jezdí prakticky každou hodinu ve všední dny i o víkendech. Hlavní nádraží Českých drah je nedaleko centra, asi patnáct až dvacet minut chůze od jaroměřského náměstí – o něco blíže k centru je však zastávka Jaroměř, kde staví osobní vlaky ve směru na Dvůr Králové nad Labem.
Poznámka na okraj: Železnice byla v Jaroměři vystavěna v 19. století, když se začal rozvíjet průmysl i podnikání. Ve stanici Josefov-Jaroměř zastavil první vlak dne 27. října 1857 a již začátkem listopadu byla zahájena pravidelná doprava směrem z Pardubic. Pokud se zajímáte o historii železnice doporučuji Železniční muzeum.

Fax
491 812 400 (Informační centrum Jaroměř)
Otevírací doba

Pevnost Josefov
Duben a říjen (soboty, neděle a svátky): 9.00-12.00, 13.00-16.00
Květen, červen, září (úterý až neděle): 9.00-12.00, 13.00-17.00
Červenec a srpen (úterý až neděle): 9.00-12.00, 13.00-18.00
Poslední prohlídka hodinu před koncem otvírací doby. Návštěva mimo otevírací dobu je možná po domluvě pro skupiny od 10 osob. Rezervujte ji alespoň dva dny dopředu (telefonní čísla: 491 812 343, 775 976 499)
Městské muzeum v Jaroměři
Duben až listopad (úterý až pátek): 9:00 - 17:00 hodin a v sobotu a neděli 13:00 - 17:00 hodin
Městské muzeum v Josefově
Duben, květen, červen, září a říjen
- pouze o sobotách a nedělích: 10.00 - 16.00 hodin
Červenec a srpen (každý den úterý až neděle): 10.00 - 17.00 hodin
Návštěvy skupin o deseti a více osobách je mimo otevírací dobu možná po domluvě.
Železniční muzeum
Květen, červen a září
(soboty, neděle a svátky): 9:00 do 16:00;
Červenec a srpen (úterý až neděle): 9:00 a 16:00.
Po telefonické domluvě je možno navštívit muzeum i mimo uvedenou návštěvní dobu
Vojenskohistorické muzeum
Duben a říjen: sobota a neděle: prohlídky: 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00
pondělí až pátek pouze pro ohlášené zájezdy
Květen až září: úterý - neděle: 9.00 - 17.00 hod.
prohlídky: 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00
Informační centrum Jaroměř
Květen – září Po – Pá: 9:00 – 12:00 12:30 – 16:00, So, Ne: 9:00 – 14:00
Říjen – duben Po – Pá 9:00 – 12:00 13:00 – 16:00
Informační centrum Hradec Králové
Po - Pá: 9:00 - 17:00
Městské informační centrum Dvůr Králové nad Labem
Červen - září  Po – Pá: 8:00 - 17:00; So: 8:00 - 15:00; Ne: 9:00 - 13:00
Říjen - květen Po – Pá: 8:00 - 17:00; So: 9:00 - 13:00

Region ČR
Královéhradecký kraj
Vstupné

Pevnost Josefov
Normální vstupné (pouze prohlídka podzemních chodeb):
- děti, studenti, vojáci, důchodci: 20,- Kč,
- dospělí: 40,- Kč,
- děti do 6ti let: zdarma
Kombinované vstupné (prohlídka podzemních chodeb + expozice muzea v radnici):
- děti, studenti, vojáci, důchodci: 20,- Kč,
- dospělí: 50,- Kč,
- děti do 6ti let: zdarma
Městské muzeum v Jaroměři 
Dospělí 20,- Kč; děti, studenti, důchodci 10,- Kč.
Městské muzeum v Josefově 
Normální vstupné (pouze prohlídka expozice muzea v radnici):
Děti, studenti, vojáci, důchodci: 10,- Kč; dospělí: 20,- Kč; děti do 6ti let: zdarma
Kombinované vstupné (expozice muzea v radnici + prohlídka podzemních chodeb):
Děti, studenti, vojáci, důchodci: 20,- Kč, dospělí: 50,- Kč, děti do 6ti let: zdarma.
Železniční muzeum
dospělí 40,- Kč; děti a studenti 20,- Kč; děti do 6 let zdarma;
fotoaparát 5,- Kč; videokamera 10,- Kč
Vojenskohistorické muzeum
děti, senioři, invalidé 25,- Kč
dospělí 50,- Kč

Popis objektu

Další informace

Komentáře

Hodnocení, hlasování, ohlasy a komentáře

Dnes

Nejaktuálnější zprávy

Dvouměstí na třech řekách

Vraťte se do dob císařovny Marie Terezie a jejího syna Josefa II. V podzemí josefovské pevnosti s tím nebudete mít nejmenší problém. Při vyprávění zkušených průvodců téměř slyšíte útočící vojska – a to i přesto, že pevnost nikdy nebyla napadena. S každým krokem po schodech do tmy podzemí sílí váš pocit, že čas ubíhá nazpět. Jako by se zastavil ve chvíli, kdy se sfouknou svíčky a opatrně pokračujete chodbami beze světla, tak jako kdysi vojáci habsburské monarchie. Oknem do pohádky vám bude jaroměřské náměstí. Mezi barevnými domy se zdobenými fasádami a klenutým podlubím se úžasně prochází. Nechte se unášet fantazií a pokaždé, když uvidíte městský znak, si vzpomeňte, jak hrdě bojovali za svá práva místí měšťané. Milovníci umění si zde zaručeně přijdou na své. Vždyť souměstí Jaroměř–Josefov se může pochlubit díly mnoha tvůrců zvučných jmen. Za všechny zde vzpomeňme dva: barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a architekta Josefa Gočára (v domě, který navrhoval, najdete Městské muzeum v Jaroměři).

A pro ty, kterým by to nestačilo, mám radu: Ratibořice s babiččiným údolím a Kuks s barokním Betlémem mistra Brauna jsou nedaleko. Přímo v Josefově se pak nachází První vojenskohistorické muzeum M. Frosta. Do jiné pohádky nebo, chcete-li, do minulých století vás svezou lokomotivy Železničního muzea. Projeďte se historickým vlakem po okolí. Sami si zahrajte na strojvůdce v tomto muzeu. Tak teprve doceníte propracovanou architekturu této stavby. A pokud chcete zůstat na zemi a v čase přítomném, vyjeďte si třeba do Afriky nebo do Ameriky. Královédvorská zoologická zahrada okouzlí malé i velké. Stejně tak jako koně chované na farmě Nová Amerika nebo tamní golfový areál. Či se prolétněte nad souměstím. Josefovskou pevnost stojí za to vidět z výšky.

Jaroměř - památky

Jaroměřské náměstí ČSA, usazené v meandru řeky Labe, je nejkrásnější v podvečerním sluníčku a v pohledu od západu k východu. Obepíná jej podloubí, které poskytne návštěvníkovy chladivý stín v horkém dni a přístřeší v nečase. Domy jsou natřeny příjemně pastelovými odstíny a mezi nimi vyniká původně renesanční radnice.

Zajímavý je chrám sv. Mikuláše, který stojí v místech dřívějšího hradu. (Na některých internetových mapách jej najdete právě pod značkou hradu.) Hlavní oltář vytvořil zdejší rodák M. Krupka v roce 1772, inspiroval se dílem Matyáše Bernarda Brauna, který má s tímto krajem hodně společného. Kostel působí zepředu celkem nenápadně. Přespolnímu návštěvníkovi padne do oka spíše Zvonice. Když skrz ní projdete, dostanete se ke kostelu z boku a odtud je teprve vidět, že nejde o žádnou kapličku, ale o opravdu mohutnou a úctyhodnou stavbu. Na Zvonici upoutá i socha sv. Václava na koni, u jehož nohou klečí muž. Malé náměstíčko na konci „velkého“ náměstí ČSA (hlavní náměstí, kde nalezte i Turistické informační centrum) uzavírá budova děkanství. V 18. století nahradila staré dřevěné děkanství, které vyhořelo.Milovníci baroka si v Jaroměři přijdou rozhodně na své, obzvlášť obdivovatelé Matyáše Bernarda Brauna. Přímo na námětí ČSA stojí mariánský sloup, jehož je jmenovaný sochař spolutvůrcem. Vznikl za přispění Ř. Thényho a J. Pacáka. Braunovi je připisován i náhrobek, který vytvořil pro matku své manželky, jaroměřskou rodačku, Annu Miseliusovou. Plastika představuje postavu plačící ženy v životní velikosti. Kde ji hledat? Na jaroměřské hřbitově. A pokud Vám nebudou stačit tato dvě díla, vydejte se do nedalekého Kuksu.

Obchodní dům proměněný v muzeum

Městské muzeum v Jaroměři
bylo založeno v roce 1883 a od roku 1947 sídlí ve Wenkeově domě. V nejvyšším patře tohoto architektonického skvostu nalezete galerii rodáků – malíře J. Šímy a sochařů O. Španiela a J. Wagnera. K dalším výstavám patří například Jaroměř a Josefov očima malířů 19. a 20. století, stavba Wenkeova obchodního domu, nábytek J. Gočára a sezónní výstavy. 

Muzeum najdete na Husově třídě 295. Dotazy můžete klást na telefonním čísle 491 812 731 nebo 608 976 498, popř. mailem: muzeum.jaromer@worldonline.cz .

Železniční muzeum

Milovníkům mašinek se bude jistě líbit železniční muzeum, které se nachází ve více než sto let staré výtopně parních lokomotiv. Ta je památkou sama o sobě. Mezi exponáty patří osm parních lokomotiv, nejstarší je z roku 1873. Své obdivovatele si jistě najde unikátní ozubnicová lokomotiva z roku 1901, která sloužila na trati Tanvald – Kořenov. Dále zde naleznete elektrickou akumulátorovou lokomotivu Ringhoffer z roku 1916, motorové lokomotivy, inspektorskou autodrezínu TATRA a další nákladní i osobní vozy. Exponáty jsou funkční, což je poměrně unikátní. A teď to nejlepší: můžete si do lokomotivy i vlézt, pozorovat vše velice zblízka a opatrně osahat.

Muzeum se nachází hned vedle hlavního vlakového nádraží v Jaroměři

LokomotivaPokud vám nestačí na lokomotivy a vlaky jen koukat, v jednom z nich se projeďte. V roce 2007 proběhnou ještě historické jízdy na trase „Hradec Králové – Hněvčeves – Smiřice – Jaroměř – Náchod Expres Primátor“ ve těchto dnech 4.8., 1.9., 6.10. a 4.11. Ceny jízdenek se mění podle délky trasy a platí se 20 Kč jako parní příplatek. Děti do šesti let mohou jezdit zdarma, děti do 15 let mají slevy. Je poskytována sleva pro rodiny. Místa si můžete rezervovat nejpozději tři dny předem. Příplatek za rezervaci jednoho místa je 20,- Kč. Zamluvit si lze i celé kupé, oddíl nebo dokonce vůz. Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 10 minut před plánovaným odjezdem, jinak rezervace zaniká bez nároku na vrácení peněz. Využít můžete emailové adresy: jaromer@spolecnost-zeleznicni.cz

Josefov

Z jaroměřské části do josefovské se dostanete podle šipek u silnice nebo autobusem. Pevnost si můžete prohlédnou zvenčí, ale i zevnitř. Část podzemních chodeb je zpřístupněna veřejnosti. V podzemí s průvodcem strávíte asi hodinu.

K pevnosti patří i hřbitov. Od míst, kde se koná prohlídka, se dá na hřbitov dojít pěšky během necelé půl hodiny. Všimněte si také pomníku vystavěného roku 1916 ruským zajatcům. Vytvořili ho ruský sochař N. A. Sušnik a Polák Dobrowolský. Velkou Rus tu symbolizují tři výjevy: minulost coby bojar opřený o meč, současnost jako bědující matka a budoucnost představují dvě dětské postavy. 

Perfektní pevnost, neprověřená praxí

Josef II.Jméno získala pevnost po svém zakladateli. Dne 3.října 1780 dohlédl císař Josef II. na položení základního kamene. To se jí ještě říkalo Ples. Tak se nazývala obec, která zde stávala před stavbou. Přejmenována byla až po císařově smrti.

Proč se stavbou pevnosti začali? Marie Terezie musela vybudovat obranu proti pruskému králi Fridrichu II. Ztratila Slezsko a Kladsko, tamější pevnosti bylo třeba nahradit. Volba padla na tuto oblast, protože zdejší řeky mohly být v případě nutnosti vylity z koryt (vojáci se s municí u pasu ve vodě nemohou pohybovat) a protože se Ples nacházel na nejvyšším přírodním návrší v okolí.

Projekt pevnosti vypracoval francouzský inženýr Querlonde du Hamel. Na práci v podzemí byli pozváni kutnohorští havíři. Vojsko dávalo pozor na pořádek a dbalo na dodržování vojenského tajemství. U tesaře Ignáce Pábila se však našly nákresy pevnosti, za což byl oběšen. K této příhodě se váže pověst. Používali kámen, který těžili nedaleko, při tom byl poškozen Braunův Betlém. Pevnost byla dokončena roku 1787. Za pár let se však nepřítel objevil jinde – na západě se zrodila revoluční Francie – a strategické poměry, pro které pevnost vznikla, se tak zcela proměnily. Pevnost JosefovJosefov stále čekal na nepřítele. Středem bojů se nestal ani ve válce prusko–rakouské, kdy se v této oblasti opět bojovalo. Pevnostní stavidla byla spuštěna, voda se rozlila pod Josefovem. Strhávaly se mosty, padly aleje, aby neposkytly nepříteli ochranu. Rakušané bohužel Prusy nedonutili, aby se pevnost pokusili dobýt. K rozhodující bitvě došlo roku 1866 u Sadové. Že staré pevnosti pozbyly významu, se definitivně potvrdilo ve francouzsko-pruské válce o několik let později.

Josefov ztratil pevnostní status roku 1888. Posádka zde však zůstala a na charakteru města se příliš nezměnilo. Hradby už nikdo neudržoval. Tato situace se změnila, až když byl Josefov prohlášen za památkovou rezervaci Za první světové války zde byl zajatecký tábor a cvičiště branců. Poslední zajatci odešli počátkem roku 1921, záhy se sem nastěhovaly zbytky samostatné haličské armády a uprchlíci z Ukrajiny. Do roku 1924 tu byl internační tábor, později vojenská nemocnice.

Městské muzeum v Josefově

Najdete jej v prvním patře bývalé josefovské radnice. Budova byla postavena v osmdesátých letech 19. století v novorenesančním slohu. Expozice představuje historii obou měst jaroměřsko-josefovského souměstí. Kromě mnoha jiných cenných exponátů mají návštěvníci možnost obdivovat tisíc let starou loď, takzvaný monoxyl.

Samozřejmě jsou zde vystavené i předměty vztahující se k pevnosti, například modely pevnostních bran, dále pak maketa středověkého města Jaroměře, gotická oltářní deska, cechovní památky, či umělecké předměty z doby barokní.

Vojenskohistorické muzeum

Kde jinde než v Josefově by mělo být vojenské muzeum? Otevřel jej Miroslav Frost, současný vedoucí muzea a sběratel předmětů z vojenské historie. Máte zde jedinečnou možnost doplnit si informace z josefovského podzemí. Exposice se věnuje pevnosti v letech 1780 – 1938.

To však není jediné lákadlo, které pro své návštěvníky muzeum uchystalo. Jeho rozsah je opravdu široký: historie československé armády od roku 1918 po současnost, předměty patřící československým vojákům bojujícím za druhé světové války v Anglii i v Dukelském průsmyku, uniformy našich i zahraničních vojsk. Třeba vás zaujmou osobní věci válečných hrdinů i vojáků, kteří byli perzekuováni komunisty. Najde zde dokumenty přibližující osud Lidic a Ležáků či parašutistů, kteří provedli atentát na Heydricha.

Přijdete si na své i v případě, zajímá-li vás válka v Koreji, ve Vietnamu či Perském zálivu. Můžete si prohlédnout ukázku bojiště z první světové války i kancelář rakousko-uherského důstojníka nebo stylizovanou barikádu připomínající Pražské povstání.

Muzeum se nachází nedaleko vstupu do Josefovského podzemí, ale upozorňuje na něj jen nenápadná šipka. Na mapě, kterou si můžete vyzvednout v informačním centru, chybí úplně, ale najdete jej na malém orientačním plánku z letáku, který dostanete v Městském muzeu v Jaroměři ve Wenkeově domě nebo v Josefovské pevnosti. V muzeu platí zákaz fotografování i filmování. 

Informační centra

Kdyby vám náhodou nějaká informace v souměstí Jaroměř – Josefov chyběla, nebojte se, lehká pomoc. Informační centrum se nachází na náměstí ČSA. Je zde k dostání také turistická známka, jejímž autorem je akademický malíř Jiří Škopek a která se tématicky vztahuje k městu Jaroměři. Další si známku můžete odvést z pevnosti Josefov, jinou z vojenskohistorického muzea M. Frosta a čtvrtou z Železničního muzea Výtopna Jaroměř.

Informační centrum Jaroměř, Náměstí ČSA 16, 551 01 Jaroměř

vedoucí: Ing. Pavla Voborníková, Tel: 491 847 220, Fax: 491 812 400

E-mail: info@jaromer-josefov.cz

Další informační centra se samozřejmě nacházejí i v okolí:

Informační centrum Hradec Králové, Tomkova 911, 500 03 Hradec Králové

Telefon: 495 513 816, E-mail: info@kralovehradecko.info

Městské informační centrum Dvůr Králové nad Labem, nám. T.G. Masaryka 2, 544 17 Dvůr Králové nad Labem

Tel: 499 321 742, Fax: 499 321 742

E-mail: info@mudk.cz
Loading .....
Loading .....
Loading .....

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
Loading .....
>