Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Katalog objektů – Výlety – Hrady a zámky

Libochovice

www
E-mail
Adresa
Nám 5. května čp.1, Libochovice - 411 17
Telefon
416 591 611 - kastelán, 416 591 443 - pokladna a rezervace
Fax
416 591 140
Region ČR
Ústecký kraj
Doprava

Zámek Libochovice najdete nedaleko náměstí stejnojmenného města, které leží na břehu řeky Ohře 16,5 km jižně od Lovosic. Dalšími většími městy Severočeského kraje, ze kterých je zámek snadno dostupný jsou Louny, Litoměřice, či Kralupy nad Vltavou. Pokud pojedete autem od Prahy, usnadní vám cestu dálnice D8, ze které sjedete u Doksan na silnici č. 608 a přes Budyni nad Ohří dojedete až do Libochovic. Vzdálenost Praha Libochovice je asi 66 km.
Parkoviště je přímo u zámku, neplacené.
Dáte-li přednost autobusu či vlaku, vězte, že vlakové nádraží je na samém kraji města, počítejte tak 15 minut pěšky k zámku. Autobusové nádraží je nedaleko náměstí, k zámku asi 5 minut chůze.
Spojení vlakem trvá přibližně 1,5 hodiny, nejčastěji s přestupem v Lovosicích. Autobusem se z Prahy do Libochovic dostanete za hodinu, jezdí sem i přímé spoje.

Otevírací doba

Prohlídka zámku, sklepení a expozice J.E.Purkyně:

Duben a říjen:

středa – neděle 9.00 - 16.00 hod.
Květen a září: úterý – neděle 9.00 - 17.00 hod.
Červen až srpen: úterý – neděle 9.00 - 18.00 hod.
Zámecký park
v zimních měsících od 8.00 do 18.00
v letních měsících od 8.00 do 19.00
Zámecké skleníky
Pro veřejnost jsou otevřeny pouze příležitostně. Například při sezónních výstavách exotického ptactva,

Popis objektu

Další informace

Komentáře

Hodnocení, hlasování, ohlasy a komentáře

Dnes

Nejaktuálnější zprávy

Zámek Libochovice - perla nad Ohří

Libochovický zámek se nachází v nádherné krajině dolního Poohří, která skýtá nejednu příležitost k výletu. Dolní tok Ohře je lemován přírodními rezervacemi a hned několika hrady a zámky, z nichž ten libochovický patří k nejkrásnějším.

Krása baroka

Současná podoba zámku zrcadlícího s v hladině řeky pochází z konce 17. století, kdy si panství, které se jen pomalu zotavovalo z nedávného požáru, přikoupil ke svému majetku Gundakar z Dietrichsteina. Spáleniště Gundakara ani trochu nevyděsilo a pozval stavitele Antonia della Porta, aby mu z něj vystavěl nové sídlo. Antonio byl Ital, a proto do kompozice stavby zapojil i prostor typický pro italské dóžecí paláce, Sala Terrenu. Tento typ místnosti, který propojuje vnitřní nádvoří se zámeckým parkem, se později začal vyčleňovat, až se z něj stala samostatná stavba umísťovaná v zahradách. V období raného baroka, kdy byl také libochovický zámek stavěn, byl ale tento prostor ještě organickou součástí stavby. Na břehu Ohře tak vznikla přísně symetrická stavba s tradiční dispozicí. Čtyři křídla lemovaná pravidelnými arkádami uzavírají prostorné nádvoří, které bylo přístupné z průchodu od obrovských vrat. Zámek překvapivě netvoří hlavní dominantu města, pokud si ovšem neuděláte procházku až k řece Ohři, odkud teprve opravdu vynikne.

Anglický park

Kdyby se vám nechtělo obcházet půl města, můžete se projít alespoň parkem, který u zámku založil už za Gundakara z Dietrichsteina zahradní architekt s příznačným jménem Jan Tulipán. Tulipán navrh park původně jako francouzskou zahradu. Ta ale podlehla módní vlně první čtvrtiny 19. století a byla přeměněna na anglický park. Za Josefa Herbersteina byla dispozice parku v hrubých rysech znovuobnovena podle původního Tulipánova návrhu. Nelekněte se křiku, který se čas od času ozve z různých koutů zámeckých zahrad. O vaši pozornost se tak hlásí jedni z obyvatel zámku a jeho bezprostředního okolí, pávi. Ti se sice tváří dost přezíravě, když kolem vás vznešeně kráčí, ale kvůli kousku rohlíku za vámi půjdou kamkoli. Město Libochovice při prvním pohledu sice vypadá jako větší vesnice s náměstím, které se proměnilo na parkoviště, návštěva zámku vás ale určitě příjemně překvapí. Věříme, že se sem budete rádi vracet.

Zamecké skleníky

Kdysi ve zdejších zámeckých sklenících bujela flóra tropických a subtropických oblastí. Náruživý cestovatel a dobrodruh Josef Herberstein, jeden z posledních soukromých vlastníků zámku, přivážel ze svých cest nejrůznější exempláře pralesních rostlin a živočichů. V letech 1880 až 1913 procestoval Egypt, Súdán, Persii, Sýrii a Indii. Fascinován tamnějšími biotopy se pokoušel vytvářet ve svých sklenících alternativní prostředí pro rostliny, které vydloubal ze země během svých cest.Kdyby si dnes vyšel na procházku do svého zámeckého parku, i po stu letech by se mohl těšit alespoň z jednoho úspěchu. Tím jsou vzrostlé palmy, které můžete pravidelně každou letní sezónu obdivovat u zámeckého schodiště hned zkraje parku. Dnes ale již ve sklenících mnoho exotiky nenajdete. Většina rostlin v našich krajích natolik zdomácněla, že probouzí údiv leda u malých dětí. Proto prosklené prostory se sukulenty, kaktusy, fialkami, banánovníkem a jinými rostlinami, které příležitostně zdobí interiéry zámku a další prostory, nejsou obvykle návštěvníkům přístupné.

Skleníky by se Vám podařilo navštívit pouze během sezónních akcí, např. při výstavách exotického ptactva. – viz Kulturní léto.

Zámecké sklepení

Kromě instalované prohlídky zámeckými interiéry, která má pouze přiblížit, jak asi vypadal život na zámku, se můžete podívat i do autentických, neupravovaných prostor. Ty dříve sloužily jako vůbec nejdůležitější zázemí hlavní zámecké budovy. Jde o sklepení, které se ale zdaleka neužívalo jako hladomorna.Sestoupíte do sklepů, které nechal vyhloubit Jan starší z Lobkovic na Zbiroze a Točníku, kenž roku 1558 koupil vypálenou gotickou tvrz po nájezdu husitských vojsk Jana Žižky z Trocnova. Ta po pořáru pustla a nikdo se neměl k tomu ji obnovit. Vzhledem k tomu, že od zničení tvrze uběhlo v době, kdy ji Jan starší kupoval, víc jak 120 let, vystřídal gotiku nový architektonický sloh a na místě bývalé tvrze byl postaven jednopatrový renesanční zámek.

Ani ten ovšem nevydržel další požár, který městečko zachvátil o sto let později.

Podsklepen byl zámek témeř kompletně a jediné, co se dochovalo v původním stavu kromě zámecké kaple, která má základy už v gotice, je právě rozsáhlé sklepení. Zasahuje do dvou třetin nádvoří a prostoru pod hlavní budovou, kde byla umístěna zámecká kuchyně, odkud se důmyslným výtahem vynášelo jídlo nahoru do velké jídelny, dále umývárna, ledárna, lednice, skladovací prostory a dokonce i pivovar.

Každý rok se zde také koná výprava do sklepení za strašidly, která během standartních prohlídek zůstávají skryta v nejtemnějších koutech. Obvykle se zjevují v druhé polovině srpna, viz kulturní léto.
Kina
Restaurace
Město
Umění
Výlety
Nákupy
Divadla
Sport
Loading .....
Loading .....
Loading .....
>