Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Katalog objektů – Výlety – Hrady a zámky

Bezděz

www
E-mail
Adresa
Národní památkový ústav, Správa státního hradu Bezděz, Okna - 471 61
Telefon
487 873 131
Region ČR
Severní Čechy
Doprava
Na hrad Bezděz se dostanete ze stejnojmenné obce na úpatí hory či z nedalekých Doks. Existuje samozřejmě více variant, ale výše zmíněné jsou nejvyužívanější.

Do obcí Bezděz a Doksy se dostanete vlakem (stejnojmenné stanice se nacházejí na trati č. 080 – Bakov nad Jizerou – Jedlová) nebo autobusem. 

Naplánovat cestu (► www.idos.cz

Obec Bezděz
V obci jsou dvě parkoviště, obě jsou placená.
Cesta z obce na hrad: Pro pěší turisty je na návsi umístěn rozcestník, cesta nahoru na hrad vám zabere něco mezi půl až hodinou. Pokud raději cestujete na kole, můžete využít cyklotrasy č. 3054, 3060 či trasy D4 „Na kole krajem K.H. Máchy“, které obcí procházejí. 

Obec Doksy
Na hrad z Doks: Pokud se vydáte na hrad z Doks, připravte se na desetikilometrovou procházku po takzvané Máchově cestě, která je značena červenou turistickou značkou.
Otevírací doba
Hrad Bezděz
duben soboty, neděle a svátky 9:00 – 16:00
květen – září denně mimo pondělí 9:00 – 17:00
říjen soboty, neděle a svátky 9:00 – 16:00

Poslední možnost vstupu do hradu je vždy 30 minut před ukončením otevírací doby.
S průvodcem trvá prohlídka 50 minut, samostatně je doba pobytu na hradě neomezena.
Mimo otevírací dobu je prohlídka možná pouze po předchozí dohodě se správou objektu a za příplatek k základnímu vstupnému

Muzeum K. H. Máchy (pobočka Vlastivědného muzea v České Lípě) 
listopad – březen   zavřeno
duben sobota – neděle, státní svátky 9:00 – 12:00 a 14:00 – 17:00
květen – září úterý – neděle 9:00 – 12:00 a 14:00 – 18:00
říjen sobota – neděle, státní svátky 9:00 – 12:00 a 14:00 – 17:00

Městské muzeum Mšeno
duben – říjen pátek, sobota, neděle 9:00 – 12:00 a 13:30 – 17:00
Vstupné
snížené vstupné senioři nad 65let, studenti od 15 – 26let, ZTP 30Kč
rodinné vstupné 2 rodiče + tři děti do 15 let 140 Kč
děti do 6 let zdarma
zaměstnanci NPÚ zdarma
plné vstupné ostatní 50 Kč 

Zapůjčení cizojazyčného textu 20 Kč.
Poloha
sever

Popis objektu

Další informace

Komentáře

Hodnocení, hlasování, ohlasy a komentáře

Dnes

Nejaktuálnější zprávy

Vítejte na královském hradu Bezděz!

Král hradů. Takovou přezdívku dostal od návštěvníků. A že jich jeho branami prošlo dost a dost. V roce 2005 více než 60 000 a v roce 2006 ještě více. Není divu, vždyť Máchův kraj nabízí kromě výše zmíněného hradu ještě mnohem více lákadel.

Bezděz je opředen mnoha tajemstvími. Říká se, že zde mniši ukryli poklad. Tuto pověst si vyposlechl i Bedřich Smetana, který na její námět vytvořil operu Tajemství. Další legenda vypráví příběh o tajemné chodbě. Tou měla utíkat do vesnice Kunhuta se synem Václavem, pro které se stal hrad nedobrovolným vězením.Mnoho lidí jezdí na Bezděz za inspirací. Tak jako to kdysi dělával Mácha. Snad návštěvníci doufají, že když budou kráčet v jeho stopách, získají štěstí a slávu jaké se dostalo jemu. Mimochodem, slavný Máj vznikl také ve zdejším kraji. Mácha k tomuto místu neodmyslitelně patří, na hradě má památku ve formě památeční desky a v nedalekých Doksech dokonce najdete jeho muzeum. Čas od času se na hradě čtou jeho básně. 

Bezděz patří k nejzajímavějším hradům v Česku. Jako jeden z mála se dochoval v původní, čisté podobě. Neprošel přestavbou na romantické letní sídlo ani nebyl zbořen jako jiné neméně slavné hrady. I proto se na něm zachovala vzácná raně gotická hradní kaple a křížová cesta, kterou lemuje mnoho kapliček. Z věže Bezdězu, která měří 34 metrů, je nádherný výhled do kraje. Pokud je jasno, je z ní možné spatřit Ještěd, České středohoří či Lužické hory.

Magický hrad Bezděz neustále ožívá kostýmovanými průvody, divadly a středověkými veselkami. Možná je to dáno všudypřítomným tajemnem, nebo spíše návštěvníky, v jejichž nitru dřímá pověstná dobyvatelská duše. Přijďte Bezděz navštívit, třeba jeho tajemství odhalíte zrovna vy.

Prohlídkový okruh 

Cestou na hrad
Cestou na hrad projdete třemi branami a budete míjet patnáct opravených kapliček křížové cesty ze 17. století.
Před vstupem do hradu se nachází návštěvníkům nepřístupná, 30 metrů vysoká Čertova věž. Ta měla pouze vojenskou funkci a v době míru tedy nebyla obývána. Z důvodu možnosti napadení nebyly v přízemí okna ani dveře. Vznikla tak temná místnost, dnes často označovaná jako hladomorna.
Těsně před projitím čtvrté brány, kterou se dostanete do vlastního hradu, můžete obdivovat pamětní desku věnovanou K. H. Máchovi. Tento umělec je s okolím Bezdězu natolik spjat, že můžete často slyšet slovní spojení „Máchův kraj“. Kaple
Prohlídka začíná návštěvou kaple ze 13. století. Ta dnes patří mezi naše nejhodnotnější. Vystavěna byla ve stylu rané gotiky a díky rozsáhlým restaurátorských pracím je nyní ve vynikajícím stavu. V 60. letech 20. století byla nově omítnuta, položena dlažba a zhotoveny vitráže. Kaple je jednolodní a v její jihozápadní části je vložena tribuna, z níž panovník přihlížel bohoslužbě.

Původně byla kaple zasvěcena archandělu Michaelovi, ale roku 1624 byla přesvěcena Panně Marii. Roku 1666 sem mniši uložili jednu ze tří kopií Černé Madony montserratské, která prý uzdravovala a konala zázraky. Právě díky ní a jejím zázračným schopnostem na Bezděz po mnoho let mířily procesí poutníků a kaple nikdy neměla nouzi o posluchače pravidelných bohoslužeb. Po zrušení zdejšího kláštera byla Madona převezena do dokského kostela a společně s ní odezněla i sláva zdejší kaple. 

Královský a purkrabský palác
Po prohlídce kaple přicházejí na řadu paláce – královský a purkrabský. Prvně jmenovaný sloužil jako obydlí panovníka, tomu také odpovídá délka prostor. Oproti ostatním obytným částem hradu je téměř dvojnásobná. V královském paláci překvapivě nenaleznete klasický velký sál, který by sloužil k reprezentaci. U tohoto typu královských hradů se totiž nepředpokládala možnost rozsáhlých panovnických úkonů. Purkrabský palác, jak již jeho název napovídá, byl sídlem purkrabího. Ten měl za úkol spravovat hrad v době královy nepřítomnosti. Za éry kláštera byly v prvním patře jídelna a kuchyň. V přízemí paláce se pak nacházela pekárna na chleba a v podkroví bývaly cely mnichů. 

Věž
Kolem hradní cisterny na vodu se dostanete ke schodišti na velkou věž. Ta měří 34 metrů a její průměr je okolo deseti metrů. Z jejího vrcholu je nádherný výhled na hrad i okolí; za jasného počasí je vidět téměř čtvrtina Čech.

Informační centra
Městské informační centrum Doksy Doksy, nám. Republiky 19, 472 01 Doksy
telefon: +420 487 872 067 / e-mail: infocentrum@doksy.com  

Turistické informační centrum Mšeno Mšeno, nám. Míru 1 (v budově radnice), 277 35 Mšeno
telefon: +420 315 693 040 / e-mail: info@mestomseno.cz 

Muzea
Muzeum K. H. Máchy (pobočka Vlastivědného muzea v České Lípě)
Máchova 150, 472 01 Doksy / telefon: 487 872 137 

Městské muzeum Mšeno, nám. Míru 1 (2. patro radnice), 277 35 Mšeno
e-mail: info@mestomseno.cz 

Koupaliště
Koupaliště Zákupy
telefon: +420 605 857 788 / e-mail: koupaliste@seznam.cz  

Máchovo jezero, Doksy, Staré Splavy
V lokalitě se nachází mnoho ubytovacích zařízení, ke kterým patří i přilehlé pláže.  

Hrady
Houska, 471 62 Okna
telefon: .: 487 876 195 / e-mail: houska.kastelan@centrum.cz  

Kokořín 
telefon: 315 695 064 / e-mail: hradkokorin@seznam.cz 

Zámek
Zákupy, 471 23 Zákupy
telefon: 487 857 278 / e-mail: zakupy@liberec.npu.cz    

Kina
Restaurace
Město
Umění
Výlety
Nákupy
Divadla
Sport
Loading .....
Loading .....
Loading .....
>