Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vinařická hora: Místo jako stvořené pro trochu dobrodružství (2)

2010-01-22 11:47

Jen kousek od obce Vinařice, která dostala své jméno od pěstování vína, leží volně přístupná přírodní rezervace Vinařická hora. Jedná se o sopku třetihorního stáří, která později sloužila jako lom a dnes je z ní přírodní památka...
 
Velkou výhodou Hory je, že nemusíte platit žádné vstupné, stačí ji jen najít a vydat se do srdce přírody. Auto si můžete nechat přímo před vstupem do chráněného území, značky tam nejsou a plácek je dost velký.
 
Jakmile projdete úzkou cestou mezi bývalými sady dostanete se do úplně jiného světa, který vypadá, jako by byl už několik desetiletí zapomenutý. Jen škoda lidí, kteří kolem cest hází odpadky a ruší tím výlety ostatních.
 
Stezka vás provede rozmanitou krajinou a pokud se jí budete držet, určitě vám nic neujde. Chvilku vede v zeleni, která spíše připomíná prales, posléze zase na vrcholku lomu, kde utrhlý převis i se zábradlím dodá trochu adrenalinu všednímu dni. O bezpečnost se však bát nemusíte, i přes několik utrhlých převisů a krkolomných výstupů se dá všude krásně projít. Sice se trochu zapotíte, ale kdyby to bylo lehké, tak to nebude zajímavé. Viděl jsem na horce ale i starší lidi s vnoučaty, kteří se vydali nadýchat trochu čerstvého vzduchu a neměli s výstupem problémy. Na své si přijdou, jak botanici a zoologové, tak i lidé, kteří mají rádi výlety po krajině.


 
Nejhezčí je Vinařická hora bezesporu pro mladé páry, které si jistě najdou nějaký romantický koutek mezi stromy, kde je nikdo nebude rušit. A pokud jim stromy nestačí můžou prožít hezké okamžiky ve zlatém obilí, kde na ně bude svítit slunce a klasy se budou vlnit ve větru. Jen si musí dávat pozor, aby nenarazili na kombajn.
 
Také pro malé i velké dobrodruhy je hora jako stvořená. Pokud se vydáte mimo naučné stezky (což se nesmí, takže ne říct, že vás navádím) můžete celé hodiny zkoumat zapomenuté kouty a lomy, kam už mnoho let lidská noha nevkročila. Jen pozor, abyste tam nenašli mladý zamilovaný pár.
 
Jeden místní nadšenec do westernů je dokonce tak uchvácen Vinařickou horkou, že se rozhodl točit na ní svůj vlastní western.
 
Vinařická hora je veřejností poněkud opomíjena a je to určitě škoda, protože se na ní dá zažít krásné odpoledne. Až vylezete na její úplný vrchol můžete se pokochat výhledem na horu Říp, Milešovku, a pokud se pořádně zahledíte, tak i hrad Hazmburk.

Více informací najdete zde
Doprava
autem :dálnice Praha - Kladno - přes Švermov směr Vinařice - na začátku vesnice doprava - přístupová cesta na Vinařickou horu.
autobusem: Praha (Dejvická) – Kladno (aut. nádraží) -  bus Kladno - Slaný - přes Pchery - vystoupit ve Vinařicích a směrem na Švermov. Na konci obce je přístupová cesta

Text: Zdeněk Kolbuch
Foto: Petra Jiravová
Zdeněk Kolbuch

Komentáře (2)

Waffle game 2022-07-27 08:28:05
This is an excellent article. This is, in my opinion, one of the best posts ever written. Your work is excellent and inspiring. Thank you very much.
andy 2020-11-10 08:14:33
great

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>