Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Trosky se žhavou historií (3)

2010-05-03 22:47

Ve třetihorách prýštila z dvojice sopečných kuželů – dominanty regionu Český ráj – láva. Dnes se na ní vypínají ruiny majestátního hradu, příznačně nazvané Trosky. Dvěma věžím, utvářejícím kolorit místa po staletí, však už dnes nikdo neřekne jinak než Panna a Baba. To podle rozhádaných šlechtičen, které tu prý kdysi bydlely.

Tajemné a magické Trosky jsou vidět ze široka daleka. Však také jejich vyzývavá dominanta přispěla k tomu, že husitské vojsko přehlédlo hrad Kost, ležící v údolí, a rovnou se vydalo obléhat Trosky. Neúspěšně. Tenkrát byl hrad v nejlepších letech. Avšak nepředbíhejme a vydejme se po stopách historie na konec 14. století, kdy se na homolovitých skalních kuželích zvedaly dvě věže a uprostřed vznikal vnitřní hrad.

Od husitů za romantikou

Po dlouhou dobu nebyly Trosky dobyty, ačkoli se o to mnozí pokoušeli. Za Oty z Berkova mladšího, zarytého katolíka, přitáhli na hrad kališníci, avšak odešli s nepořízenou. Když hrad ukořistil jistý Kryštof Šof, aby se tu usadil s druhem Švejcarem a loupeživými výpravami sužoval okolí, pokusil se mu utnout řádění tehdejší východočeský zemský správce. Psal se rok 1440 a Trosky opět zůstaly nepoškozeny. Teprve o patnáct let později byla stavba prodána majiteli sousedního panství Kost. Za dalších čtrnáct let byl hrad poprvé dobyt, pak měnil majitele a chátral. Až romantismus 19. století přivedl na úchvatné skalní věže první návštěvníky. V současnosti jsou zde vybudované vyhlídky a hrad je v sezóně veřejně přístupný.

Přírodou křížem krážem

Trosky nadchnou milovníky kultury i přírody. Okolní údolí skrývají nejkrásnější rybníky Českého ráje a kolem zříceniny se rozprostírá několik přírodních rezervací a památek. Samotné Trosky, unikátní sopečné komíny, jsou vyhlášeny za chráněnou přírodní památku. Nedaleko stojí za procházku rezervace Apolena, zahrnující skalní masiv a samostatné věže z měkkého pískovce. Ve skalách se ukrývá jeskyně Sklepy, kterou si jako zimoviště oblíbila spousta netopýrů. Patrně nejznámější rezervací v oblasti jsou však Podtrosecká údolí, oblast tajemných mokřadů, třpytivých rybníků a zurčících potoků. Údolími se vine osmikilometrová naučná stezka, opatřená třinácti informačními tabulemi.

Za sportem a medvídky

Trosky jsou oblíbeným cílem výletů také proto, že okolí skýtá zajímavé možnosti. Pomineme-li fakt, že celý Český ráj je úžasnou sbírkou zřícenin, hradů i zámků, zasazenou do malebné přírody (a tedy vydáte-li se tu kamkoli, bude se vám to patrně líbit), je dobré zmínit i méně známé turistické atrakce, nacházející se od Trosek co by kamenem dohodil. Lanové centrum Čertoryje nabízí přelezy a houpačky, které ocení hlavně milovníci adrenalinu v krvi. Ze zážitků z areálu Gate to Hell („brána do pekla“ – mimochodem, příznačný název) se pak můžete vzpamatovat relaxační prohlídkou muzea panenek a medvídků v Troskovicích. V chvatném vesnickém stavení je k vidění sbírka historických hraček a kočárků. Některé se mohou pochlubit prestižním vyznamenáním, jiné za sebou mají dlouhou cestu přes půl světa. S čím si asi hrají děti na ostrově Mauritius?

Nejlepší ubytování v regionu!! Chcete navštívit hrad Trosky a Český ráj, ale nevíte, kde se ubytovat? Ať už hledáte luxusní hotel, pěkný penzion nebo levné ubytování, je tu pro vás YONAD.cz – UBYTUJTE SE SNADNO!text: Michaela „Mysha“ Košťálová (www.myshaweb.cz), foto: CzechTourism
 

Michaela „Mysha“ Košťálová

Komentáře (3)

driving directions mapquest 2023-03-07 07:53:24
Thanks for an interesting blog. What else may I get that sort of info written in such a perfect approach? I have an undertaking that I am just now operating on, and I have been on the lookout for such info.
mapquest driving directions 2022-12-15 02:53:39
This is an excellent article. This is, in my opinion, one of the best posts ever written. Your work is excellent and inspiring. Thank you very much.
cookie clicker 2021-04-20 06:46:11
Jsou zde vybudované vyhlídky a hrad je v sezóně veřejně přístupný.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>