Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Zámek, kostel i přívoz najednou

2009-11-27 09:59

Tip na výlet: Počasí zrovna neláká k dlouhým výletům. Vybízí spíše k posezení u hrnku horké kávy. Pobyt na čerstvém vzduchu je ale zdravý a podniknout nějakou tu krátkou cestu z města příjemně osvěží. Jen pár kilometrů na sever od hlavního města, po proudu řeky Vltavy leží Roztoky u Prahy. A nabízejí hned několik výletních cílů – zámek, muzeum, kostelík i přívoz.

Do Roztok se pohodlně dopravíte vlakem i autobusem. Po železnici vede cesta z Masarykova nádraží, po silnici jezdí příměstské autobusové linky číslo 340 a 350 z Dejvické. Cesta jim nezabere více než půl hodiny.

Exkurzi po krásách Roztok můžete začít na zámku. Jeho historie sahá až do 13. století, kdy zde byla postavena tvrz. Následovaly postupné proměny. Na přelomu 16. a 17. století byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. Ten byl v 18. století upraven do dnešní podoby. Zámek obklopuje anglický park s nejrůznějšími cizokrajnými rostlinami. Dnes zde sídlí Středočeské muzeum, které pořádá nejrůznější výstavy. V současné době se můžete podívat na jednu s názvem Souputníci Zdenky Braunerové, české výtvarnice, jejíž ateliér Středočeské muzeum také zpřístupnilo. Nejen dětem se bude líbit další expozice – Česká filmová pohádka.
Při vstupu na nádvoří se vám navíc naskytne opravdu dechberoucí pohled. Za zdmi zámeckých staveb se vynořuje věž bývalé „penicilinky“ - továrny na výrobu penicilinu. Ta byla postavena v letech 1945 až 1948, aniž by brala nějaký zvláštní ohled na okolí.

 Roztocký zámek

Po procházce zámeckým parkem můžete pokračovat k přívozu, který je pro dnešního člověka přece jen spíše atrakcí než obvyklým způsobem dopravy. Cesta k němu vede ne zrovna nejmalebnější částí Roztok. Ale i procházka kolem továrny má svou atmosféru. Zvlášť když industriální stavbu postupně vystřídají stromy s podzimně zbarvenými listy.

Přívoz mezi Roztokami a Klecánkami je na tomto místě provozován již od roku 1911. Za směšnou cenu převáží od brzkého rána až do večera osoby, jízdní kola a malé motocykly. A to každý den v roce, pokud to stav vody dovolí. Poté, co si užijete dobrodružnou plavbu, máte na výběr. Můžete se vydat na autobus příměstské linky číslo 371, který vás zaveze do Kobylis. Nebo se pokocháte krásou přilehlých lesů a hájů, přeplavíte se zpět do Roztok a podniknete výšlap na Levý Hradec, vzdálený několik kilometrů.


Levý Hradec

Levý Hradec je pro českou historii významný hned z několika důvodů. Stávalo zde hradiště, z kterého se postupem času vyvinulo mocenské centrum přemyslovského státu. To dokázaly i vykopávky, které zde probíhaly od 19. století. Kníže Bořivoj zde navíc v 9.století založil první křesťanský kostel v Čechách. Dochovaly se z něj však pouze základy rotundy. Dnešní podobu mu daly až přestavby v době gotiky a renesance. Navštívit kostel s průvodcem lze pouze od května do září. Stojí ale za to si ho prohlédnout i zvenčí.

V blízkosti Roztok vede hned několik turistických tras a cyklotras, které vás dovedou na další zajímavá místa.

Výlet do Roztok u Prahy vám může zabrat jen pár hodin, nebo celý den. Záleží jen na vás, kolik času toužíte strávit výletem a kolik chcete věnovat popíjení horké kávy. I ta ale přece chutná lépe, pokud předtím venku trochu „promrznete“. A na to jsou Roztoky u Prahy ideální. Příjemně unaví, ale nevyčerpají.

Foto www.roztoky.cz

Markéta Švehlová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>