Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Za prvním českým poustevníkem (2)

2010-04-30 11:28

Počasí ještě není úplně spolehlivé, přesto už se celkem často umoudří a nabídne pěkný den. A proč ty slunečné chvíle pořádně nevyužít venku pod modrou oblohou? Proč se nevydat na výlet? Cílem může být například místo s tajmenou atmosférou, jehož půvab obdivoval už první český poustevník Ivan. Nedaleko od Prahy, poblíž hradu Karlštejn, čeká na objevení Svatý Jan pod Skalou.

Podle legendy přišel na území dnešního Svatého Jana pod Skalou už v 9. století poustevník Ivan. V malebném údolí střeženém vysokou skálou s ostrými svahy se mu zalíbilo, a usídlil se tak v místní jeskyni. Po nějaké době mu prý ale začali stěžovat život démoni. Ivan tak chtěl místo opustit. Zjevil se mu však svatý Jan Křtitel a daroval mu dřevěný křížek, s jehož pomocí Ivan démon ze své jeskyně vyhnal. Poustevník se pak podle pověsti ještě v místních lesích setkal s knížetem Bořivojem. Ten zde pak podle legendy nechal po Ivanově smrti postavit kapličku. V následujících staletích přišli do Svatého Jana pod Skalou mniši z řádu benediktinů, kteří zde založili probošství.

Dnes však ve Svatém Janu pod Skalou nenajdeme jen malou kapličku ale honosný barokní kostel. Jeho součástí je také jeskyně, ve které poustevník Ivan žil, a malá skalní kaple. Dovnitř tak vcházíme skrz majestátní barokní prostory a docházíme až do jeskyně s tajemnou atmosférou. Hned vedle kostela vyvěrá léčivý Pramen svatého Ivana. Barokní kostel svatého Jana Křtitele byl postaven na místě starého kostela v roce 1661. Kvůli špatnému podloží se však zanedlouho objevily pukliny ve zdivu a klenbě. Kostel tak byl na počátku 18. století přestavěn. V té době se pracovalo také na stavbě přilehlého kláštera.

Krásu Svatého Jana pod Skalou ale netvoří jen majestátní barokní kostel a tajemná jeskyně obývaná prý prvním českým poutníkem. Krajina Českého krasu nabízí také potěšení z přírodních krás. Ty oceňovali už turisti v minulosti, a tak v této oblasti vznikaly první turistické trasy v Česku. My se můžeme vydat například po naučné stezce, která začíná na Svatojánské návsi. Na začátek nás čeká turistický výkon s trochu většími nároky na fyzickou kondici. Po cestě k vrcholku skály se asi každý trochu zadýchá. Nakonec se ale můžeme za odměnu pokochat pohledem do krajiny. Naučná stezka pokračuje přes lom, kde se nachází skanzen těžby vápence Solvayovy lomy. Ten je pro návštěvníky otevřen od května do října během víkendů, o prázdninách pak každý den kromě pondělí. Procházkou se pak vracíme zpátky do Svatého Jana pod Skalou. Pokud by to pro někoho nebylo dost, může se pěšky vydat na Karlštejn, do Berouna nebo blízkých Loděnic. A daleko odsud není ani do Ameriky, ovšem jen do té české v podobě bývalých vápencových dolů. Ta si ale s tou „pravou zaoceánskou“, co se krásy týče, určitě nezadá.

Za divokou přírodou i posvátnou atmosférou poustevníkovy jeskyně se z Prahy dostanete jednoduše autobusem se Zličína přímo do obce Svatý Jan pod Skalou nebo vlakem do blízkých Loděnic či Vráže. Cesta vám přitom nezabere více než hodinu.

Svatý Jan pod Skalou se nachází nedaleko Prahy, poblíž slavného hradu Karlštejn. Přesto si dokázal zachovat tajemnou, až posvátnou atmosféru, která lákala už před mnoha staletími skromného poustevníka. Vydejte se také prožít kouzlo, které nabízí velkolepý barokní kostel, skromná jeskyňka i vysoká skála, která se tyčí nad ní.

Foto a další info na www.svatyjan.cz

Markéta Žižková

Komentáře (2)

andy 2020-11-10 08:08:48
great city
group 2020-11-10 07:47:25
thanks

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>