Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Do Libochovic na zámek s krokodýlem a zahradami pána Tulipána (1)

2010-01-22 11:51

Tip na výlet: Pár desítek kilometrů na jih od Ústí nad Labem, v malebné krajině dolního Poohří, stojí odnepaměti šlechtické sídlo. Dnešní podobu získal libochovický zámek na konci 17. století, později proslul jako rodiště Jana Evangelisty Purkyně.

V Libochovicích stávala až do 15. století tvrz. Když se však do vsi přihnalo vojsko Jana Žižky z Trocnova, aby si vyřídilo účty se zdejšími pány, rodem Zajíců, lehla stavba popelem. Na jejím místě byl za Jana staršího z Lobkovic vystavěn renesanční zámek, z něhož se dodnes zachovalo jen sklepení. Kdysi tu byla kuchyně, umývárna, ledárna, lednice, skladovací prostor a dokonce pivovar. Současné podzemní prostory libochovického zámku jsou pusté – až na pár skrovných obydlí místních strašidel. Návštěvníci je mohou vidět při speciálních prohlídkách, pořádaných pravidelně v druhé polovině srpna. V 17. století postihl Libochovice požár. Pýcha šlechticů vyhořela, avšak nový majitel panství, Gundakar z Dietrichsteina, se spáleniště nezalekl. Na březích řeky Ohře nechal vybudovat majestátní barokní zámek, jehož podoba se zachovala dodnes. Později zde bydlela také rodina Herbersteinů, po níž tu také zbyly některé cenné exponáty. V kapli, nejstarší zachovalé části zámku, která se pyšní ještě gotickou architekturou, jsou například vystaveny ornáty, vyšívané samotnou paní hraběnkou Marií Herbersteinovou.Kouzelné zrcadlo
Interiér libochovického zámku je zčásti zařízený původním itinerářem. Ten pak doplňuje svezený mobiliář, který je uzpůsobený tak, aby jednotlivé pokoje odpovídaly vývoji šlechtického vkusu – od renesance po druhou polovinu 20. století. Uvidíte sbírku kachlových kamen, orientální salónek s čínskými vázami a japonským porcelánem, barokní ložnici, kuchyni s tradičním nádobím, řadu salónků a kapli.

Kromě toho ukrývají komnaty libochovického zámku kouzelné zrcadlo, které prý navrací mládí. Povídá se, že jej sem kdysi z dalekých cest dovezl jeden ze zdejších hrabat pro svou krásnou manželku. Tajemství zrcadla je prosté: kdo se do něj podívá, zůstane nadosmrti mladý a krásný. Má to jediný háček – kouzlo účinkuje jen do doby, než se člověk podívá do zrcadla jiného. Chudinka hraběnka se zrcadlům dokázala vyhýbat jen pár let. Potom se shlédla v zrcadle na rubu hřebene, jež jí podal jakýsi prostý prodavač na nádvoří, a rázem zestárla.

Expozice J. E. Purkyně a zámecká zahrada
Zámek v Libochovicích se zapsal do dějin roku 1787, kdy se zde narodil Jan Evangelista Purkyně. Jeho životu a práci je tu dnes věnována samostatná expozice. A až se teorie přírodních věd nabažíte, můžete se vydat za „praxí“. Libochovický zámek je obklopen rozsáhlým parkem, který původně vznikl jako francouzská zahrada, projektovaná mistrem s příznačným jménem – Janem Tulipánem.Na první pohled vás také dozajista zaujmou netypické prostory propojující nádvoří se zámeckým parkem. Na zemi se tu rozvaluje krokodýl, kterého ulovil Josef Herberstein, a stropy jsou vykládány mušlemi ze Středozemního moře a škebličkami z Ohře. Kolem se krabatí reliéfy mořských oblud, což má patrně vyvolávat dojem podmořské jeskyně. Nutno dodat, že (nejen) díky tomuto originálnímu místu na libochovický zámek ještě dlouho nezapomenete ;) 

Další informace o zámku naleznete zdeText: Michaela „Mysha“ Košťálová

Michaela „Mysha“ Košťálová

Komentáře (1)

cfdtrader 2020-11-10 07:44:28
great

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>