Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Jak řešit podzimní depresi? Úprkem do lesů!

2009-11-23 17:02

Konečně budete moci vylézt z brlohu, trochu se provětrat a zahnat chmurné podzimní myšlenky. Nejlépe někde v lesích, které už se mezitím převlékly do barevného podzimního kostýmku. K víkendovému dobití baterek vám znovu doporučíme několik méně známých míst, která leží jen kousek za Prahou v dosahu hromadné dopravy.
 
Voděradské bučiny
Přírodní rezervace, která se rozprostírá mezi Svojeticemi, Struhařovem, Černými Voděrady a Jevany, je ideálním místem pro podzimní bloumání. Jak už napovídá název, les je plný mohutných starých buků, ale i dubů a modřínů. Kromě nádherných porostů tady objevíte i spoustu romantických kamenných moří a velkých balvanů, potůčků a studánek.
 
Zdejší hvozdy ale nabízejí mnohem víc. V létě se můžete vykoupat ve jednom z mnoha rybníků, v zimě se tady díky nadmořské výšce okolo 500 metrů drží dlouho sníh a tak jsou Voděradské bučiny ideálním místem na běžky. Když vyjde zima, můžete se tu prohánět na lyžích, i když v Praze po sněhu už nejsou památky. V Senohrabech se ostatně jezdí každý rok tradiční lyžařské kritérium. Zdejší "horské" podmínky mají ale i jiné využití. Kousek od Ondřejova stojí na kopci Žalov více než stoletá secesní hvězdárna s okolním arboretem. A hned na sousedním vrchu Pecný (546 m. n. m.) se nachází hlavní trigonometrický bod v Česku, jak si jistě pamatujete z hodin zeměpisu.
 
Naše lesy nejsou žádný Disneyland, a proto zde žádná roztomilá disneyovská zvířátka nepotkáte. Zato se ale můžete těšit na defilé jiných zajímavých postaviček. A teď nemyslím panoptikum nejroztodivnějších českých celebrit, které sem jezdí na chatu do Jevan. Mluvím o kreslených hrdinech známého českého malíře Josefa Lady, který se narodil v Hrusicích a ty se staly častým námětem jeho tvorby. Celá oblast je součástí mikroregionu Ladův kraj a z Hrusic vede přes Mnichovice do Říčan dokonce i Mikešova cesta, na které můžete navštívit místa, kde prožil populární černý kocour všechna svá dobrodružství.(C) Michal Němejc - www.krasyprirody.cz

Hornopožárský les
Druhý z lesů na jihovýchod od Prahy je sice protkán velice hustou sítí turistických a cyklistických tras, ale to ještě neznamená, že jedinou zdejší atrakcí budou zástupy hlučných rodinek svačících chleba s řízkem. Opět je tu k vidění spousta krásných přírodních úkazů. Po lese je rozesetá hromada balvanů, na kterých se dá celkem úspěšně lézt a bouldrovat. Některé z balvanů mají na vrcholku miskovité prohlubně, které byly dříve považovány za pozůstatky pohanských obětišť. Skutečnost je ale bohužel o něco fádnější - kameny takto zvětrávají působením vody. Jižní stráň nejvyššího kopce Grybla končí strmou roklí s vyhlídkou na Panské skále, odkud se můžete pokochat pohledem na hluboce zaříznuté údolí Sázavy. Zajímavé je i údolí Kamenického potoka, který se vlévá do Sázavy pod zříceninou hradu Zbořený Kostelec. Potok byl původně regulován kamennými břehy, což byl výsledek dlouholeté snahy rodu Ringhofferů, kteří zdejší krajinu proměnili k obrazu svému v rozsáhlý lesopark.
 
A když už tady budete, nezapomeňte navštívit taky Jílové, kde se ve středověku dolovalo zlato. Do historie těžby tohoto drahého kovu můžete nahlédnout nejen v muzeu v Jílovém, ale i na naučných stezkách po bývalých dolech. Třeba ještě najdete nějaký valoun a nevrátíte se z výletu s prázdnou.(C) Dana Eliášová - turistika.cz

Povodí Kačáku
Kačák nebo Kačický potok, Loděnice nebo Loděnický potok, to jsou všechno názvy pro potok, který se vlévá Berounky nedaleko obce Svatý Jan pod Skalou. Jedna z nejmalebnějších a nejnavštěvovanějších vesnic Českého krasu s klášterem a kostelem s jeskyní poustevníka Ivana je obklopena vysokými vápencovými skalami hluboce zaříznutého údolí a nabízí nádherné výhledy. V nedalekém zrušeném vápencovém lomu najdete i skanzen Solvayovy lomy.
Pokud byste ale svůj výlet ukončili tady, byla by to věčná škoda. Na cestě proti proudu Kačáku totiž najdete spoustu dalších krásných zákoutí. V Nenačovicích můžete navštívit sklářské muzeum, u Podkozí zase zachovalý Markův (nebo také Bočkův) mlýn se zachovalým stoletým vybavením. Tady můžete odbočit podél Černého potoka do Unhošti a navštívit tamější mlynářské muzeum. Nebo pokud si budete chtít výlet prodloužit, můžete v sousedním lese nad Nižborem najdete zříceninu jednoho z našich nejmenších hradů Jenčova. Hrad založil pravděpodobně Přemysl Otakar II. a sloužil nejspíš jako lovecký zámeček. Díky velké vzdálenosti od nejbližších obydlených míst si hrad v pozdějších letech nerozebrali vesničané na stavbu svých domů, a tak si můžete prohlédnout poměrně dobře zachované zbytky paláce a věže. A pokud byste pořád neměli dost, dál na východ už se rozkládají rozlehlé lesy Křivoklátska. Ale o tom zase až třeba někdy příště...
 
 

(C) Michal Němejc - www.doprirody.com
 
Vinořský park
A na závěr jedna bonusovka. Tentokrát nejde o žádný hluboký hvozd a ve srovnání s předchozími si vinořská obora snad ani nezaslouží označení les. Ale přesto stojí na návštěvu. Zámecký park ve Vinoři byl založen už první polovině 18. století a postupně byl propojen s bažantnicí u Satalic. V 19. století byla barokní zahrada přesně podle tehdejší módy proměněna na přírodní park. A ten začal vesele chátrat. Část obory je sice dnes oplocená a patří spolu se zámeckým areálem ministerstvu vnitra, ale větší část lesoparku je veřejně přístupná. Na rozdíl od oplocené části je tato část neudržovaná a postupně zarůstá náletem. Dřívější park připomínají už jen mohutné stromy a kamenné mostky, jinak si budete připadat jako v úplné divočině. Celý les je sevřený skalnatými pískovcovými údolími, na jejich dně najdete močály, prameny a tři malé rybníky. A aby toho nebylo málo, na ostrohu mezi roklemi se rozkládají dobře zachované pozůstatky starobylého slovanského hradiště.
 


(C) pruvodce.turistik.cz 
Jirka Krejčík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>