Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Do rozkvetlé „Zahrady Evropy“ na jih Moravy (10)

2010-07-28 21:11

Tip na výlet: Občas se zdá, jako by si slunko popletlo roční dobu. Až vás jeho horké paprsky zase jednou vyženou ven, vydejte se ochladit do Lednice. Obec s honosným zámkem, obklopená areálem zapsaným na Seznamu UNESCO, nedostala jméno pro nic za nic. Leží v prohlubině, kde se díky inverzi drží studený vzduch. Oproti okolí je zde opravdu chladněji.

Pohádkové panství
Krásu Lednicko-valtického areálu – soustavy zahrad, luk, lesů a polí ojíněné bez mála dvacítkou honosných staveb – má na svědomí rod Lichtenštejnů. Po francouzské revoluci se vystrašená šlechta snažila obnovit lesk někdejší moci. Budovala si okázalá rodová sídla, která měla vypadat pokud možno co nejhonosněji a nejhistoričtěji. V době romantismu majetní pánové podlehli výstřední módě – stavěli si vlastní umělé zříceniny, jimiž zdobili parky okolo vil a zámků. Lichtenštejnové šli s dobou. 

Vítejte v Lednici!
Dnes se Lednicko-valtický areál pyšní přezdívkou „Zahrada Evropy“. Dříve se mu říkalo „Lednice a její zahrady“, což naznačuje, kam se prvně vydá většina turistů, jež do tohoto kraje zavítají. Zámek v Lednici, který Lichtenštejnům sloužil jako letní sídlo, je vystavěn ve stylu windsdorské gotiky a byť podle historických materiálů jeho dnešní vybavení „neodpovídá někdejšímu lesku“, stále je na co koukat.

Po druhé světové válce si odsud majitelé odnesli cenné kusy nábytku, krásné portréty, šperkovnice a ozdoby. Nicméně trhat tapety a bourat schodiště se jim nevyplatilo, takže navzdory zestátnění zámku po nástupu komunismu se zde mnohé zachovalo. V knihovně můžeme obdivovat schodiště vyřezané z jediného stromu a zdi čínského kabinetu zdobí cenné dobové tapety. Zajímavá je rovněž prohlídka koupelen s původními ručníky a flakónky na parfémy. V posledním patře, kde dřív měly své „království“ děti, dnes sídlí obrazová galerie. 
Do skleníku a akvária za exotikou
Na návštěvu Lednice si rezervujte přinejmenším den. Po Dyji, která protéká zahradou obklopující zámek, se můžete svézt na loďkách. Parkem projíždějí kočáry tažené koňmi a v sezóně zde pravidelně probíhají ukázky letu dravců. Navíc v samotném zámku můžete krom honosných interiérů, zařízených podle šlechtického vkusu, navštívit i exotičtější expozice. 


Plavby na loďkách

V bývalé barokní jízdárně se nachází akvárium Malawi se sladkovodními i mořskými živočichy. K vidění je pestrobarevný svět korálů, zpoza skla se pozornosti dožaduje jihoamerický sumec a dravé pirani hrozí ukousnout návštěvníkovi palec. V podvodním království nechybí murény, rejnoci i smrtelně jedovaté perutýnky. A budete-li si chtít užít také exotické flory, vydejte se do okrasného palmového skleníku v těsném sousedství zámku, kde se skví úchvatné květy po celý rok. Zdejší nejstarší strom pamatuje dobu Napoleona. akvárium Malawi

Křesťanský Minaret a falešná zřícenina
Park, rozkládající se za lednickým zámkem, zdobí rybníčky s ostrůvky i záhony květin, proplétá třpytivá Dyje a křižují prašné cesty. Vydáte-li se sem na procházku, neměli byste si nechat ujít návštěvu Minaretu (asi 2 km od zámku) a Janova hradu (asi 4 km od zámku).

 
Minaret

Byť se ke stavbě Minaretu váže pověst, podle níž zde měl původně stanout kostel, patrně ve faktu, že uprostřed křesťanské země nechali Lichtenštejnové vystavět islámskou svatyni, žádná záhada nevězí. Maurská architektura se jim zkrátka líbila. Stavitelem objektu, jež dnes slouží jako rozhledna (za dobrého počasí je prý odsud vidět i věž Svatoštěpánského dómu ve Vídni), byl Joseph Hardmuth – vynálezce tužky a zakladatel světoznámé společnosti Koh-i-noor. Byl to právě on, kdo projektoval i nedaleký Janohrad. V umělé zřícenině, která Lichtenštejnům sloužila jako lovecký zámeček, dnes probíhají svatby. 


Janův hrad

Další informace naleznete na www.lednicko-valticky-areal.cz nebo na www.zamek-lednice.info

Nejlepší ubytování v regionu!! Chcete navštívit Lednicko-valtický areál, ale nevíte, kde se ubytovat? Ať už hledáte luxusní hotel, pěkný penzion nebo levné ubytování, je tu pro vás YONAD.cz – UBYTUJTE SE SNADNO!

Michaela „Mysha“ Košťálová

Komentáře (10)

build closet 2021-12-24 01:08:45
In the library, you can admire the staircase carved from a single tree and the walls of the Chinese cabinet are decorated with valuable period wallpaper. There is also an interesting tour of the bathrooms with original towels and perfume bottles.:)
hair extensions near me 2021-12-09 04:40:12
Awesome! Learned alot thanks so much keep posting more.
clip in hair extensions 2021-12-09 04:39:29
Well this is great site! Would definitely recommend this to my friends. Love the read
Click here 2021-12-07 07:20:46
awesome! love it
weldingsaltlakecityut.com 2021-11-24 08:56:29
great site
weldingtucson.com 2021-11-24 08:56:10
great site
Click here 2021-11-23 09:52:02
THANKS FOR THIS!
cfdtrader 2020-11-10 07:40:40
great
exotic car rental 2020-01-21 02:00:01
I prefer the main number of objects, Contemplated definitely relished, I needed guidance. within this, thinking of it's considerably quality., Appreciate it lots for the purpose of featuring.
tom 2012-02-20 09:26:13
hruza

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>