Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Konopiště - návštěva zámku trochu jinak

2010-08-19 00:00

Návštěvy hradů a zámků prostě k prázdninám patří. Aby nešlo jen o rutinní záležitost, je lepší zpestřit si je některou ze speciálních akcí, které se pro návštěvníky pořádají. Může jí být třeba večerní prohlídka nebo pohádkové představení jako na zámku Konopiště.

Konopiště patří k našim nejznámějším a nejnavštěvovanějším zámkům a většina z nás ho navštívila už v raném věku, ať v rámci nedělního nebo prázdninového výletu s rodinou či v období školní docházky, neboť je pro svou snadnou dostupnost z Prahy oblíbeným cílem učitelského sboru.Nyní je možná zrovna řada na vás vyvést svoje dítka za historií, ale na Konopiště se můžete vydat i bez těchto vznešených cílů. Pojmete-li návštěvu zámku jako kompletní výlet, vyjeďte vlakem, kterým cesta vcelku rychle uteče a pak už vám zbývá příjemná, i když trochu náročná procházka, na jejímž konci čeká zámecký park a v něm zámek, jenž si i po sto letech uchoval vzhled a atmosféru doby, kdy tu žil arcivévoda a následník trůnu František Ferdinand d´Este s rodinou.

Trocha historie
Původní hrad Konopiště byl založen kolem r. 1294 pravděpodobně pražským biskupem Tobiášem z Benešova, který se nechal inspirovat francouzskými pevnostmi. Představte si takovou českou Bastilu, i když ta je o století mladší. O 33 let později se stali novými majiteli Šternberkové, kteří vlastnili hrad tři století, a byli to oni, kdo provedli v 15. století první přestavbu.Po nich se na Konopišti vystřídala celá plejáda šlechtických rodů až ho v r. 1887 koupil František Ferdinand, který zámek přestavěl v historizujícím stylu a kolem něho založil krajinářský park. Příliš dlouho se z něho, jak víme, neradoval. Ze Sarajeva se v roce 1914 s manželkou už nevrátil. O sedm let později převzal Konopiště od jeho dědiců československý stát a zámek i s parkem byl zčásti zpřístupněn veřejnosti. Neveselé časy čekaly zámek za druhé světové války, kdy v něm sídlil hlavní štáb SS. Díky převzetí státem už za první republiky, zůstal zámek po válce i po sametové revoluci ve vlastnictví státu a je už 90 let přístupný veřejnosti.

Večerní prohlídky

Akcí se zajímavou atmosférou jsou letní večerní prohlídky zámku, které se konají od června do září, vždy ve středu, jednou za 14 dní. Prohlídku vede průvodce v dobovém kostýmu z počátku 20. století, prezentující se například jako pol. Heinrich Jenikowsky, Franz Janaczek nebo hraběnka Vilma Lanyusová. Návštěvníky provede nejzajímavějšími místy zámku, včetně balkonu na jižní terase, odkud je ideální výhled na park a zámecký rybník, který se pomalu halí do tajemného šera.V tomto roce se prohlídky uskuteční už jen třikrát a to ve středu 18.8., 1.9. a 15.9. V srpnu začínají v 21 hodin, v září o hodinu dřív. Pro velký zájem je u této akce povinná rezervace.

Setkání s uměním
Pro milovníky historie a umění zvlášť je připravena přednáška PhDr. Kreuzigera na téma František Julius Lux a jeho freska v Lobkovickém sále. Přednáška se koná 26.8. v 18.00 hod. přímo v Lobkovickém sále

Pohádkové prázdniny na Konopišti   
Do konce prázdnin se na zámku o víkendech pobaví trochu jinak zase děti. Každý víkend se pořádají dvě pohádková divadelní představení, která se každý víkend obměňují. Navíc si v podhradí mohou návštěvníci vyzkoušet střelbu z kuše.

Pohádkový program
sobota 21.8. 10.30 a 14.00 hod.
Staré pověsti české – Jan Bílek

neděle 22.8. 10.30 a 14.00 hod.
Kašpárkovo království – Jan Bílek

sobota 28.8. 10.30 a 14.30 hod.
Sokolnictví vznešené umění lovu – Jaroslav Pelíšek

neděle 29.8. 10.30 a 14.30 hod.
O kouzelné vodě – Petr Abbe Hroš 1

Potřebné informace
Více o zámku, prohlídkových okruzích, akcích včetně možnosti zakoupení vstupenek on-line najdete zde.
Další zajímavosti o zámku Konopiště můžete nalézt také zde.

Nejlepší ubytování v regionu!!
Chcete navštívit zámek Konopiště, ale nevíte, kde se ubytovat? Ať už hledáte luxusní hotel, pěkný penzion nebo levné ubytování, je tu pro vás YONAD.cz – UBYTUJTE SE SNADNO!Foto: Jana Sedláčková SZ Konopiště

Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>