Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Jičín – na zámek a za Rumcajsem

2010-05-03 22:51

Jičín je pohádkové město – a to doslova. Nejenže to tu díky půvabným budovám pohádkově vypadá, ona tu i jedna slavná pohádková postava žije. Jistě, loupežník Rumcajs s celou rodinou: roztomilou Mankou a nezbedným Cipískem.

Srdcem romantického Jičína je nádherné historické centrum. Najdete zde Valdštejnovo náměstí, na kterém jsou hned tři památkově chráněné objekty: Korunovační studna, Mariánský sloup a kašna se sochou Amfitrité. Dominantou náměstí je Valdická brána. Tato 52 metrů vysoká strážná věž se hrdě tyčí v samotném centru města a připomíná dobu dávno minulou. Kdysi byla postavena jako součást městského opevnění – další dvě věže, které jí dříve dělaly společnice, už však podlehly zubu času.

Za pozornost stojí také Jičínský zámek, který je největší budovou na Valdštejnově náměstí. Už na první pohled z něj čiší majestát – má dvanáct arkádových pilířů a průčelí ukončují původní nárožní arkýře. Sídlí v něm Regionální muzeum, galerie a základní umělecká škola. V historických zámeckých interiérech si prohlédnete empírový konferenční salónek Tří císařů s portréty monarchů. Zdejší muzeum učí poznávání historie formou hry, a tak si návštěvník může vyzkoušet třeba tkalcovský stav či mlýnek na obilí. Expozice se věnuje také komponované barokní krajině Jičínska.

Kam ještě v Jičíně? Úžasné město potěší každého milovníka kultury a historie. Ať už vás zajímají židovské památky nebo křesťanské památky, nepřijdete zkrátka. Nudit se tu nebudou ani ti, kteří preferují výlety do přírody a aktivní dovolenou. Město leží na kraji Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Není proto divu, že je nazýváno „branou do Českého ráje“. Co by kamenem dohodil odsud je třeba hrad Kost s děsivou mučírnou. Zajít si můžete na Prachovské skály nebo se jen tak toulat přírodou na kole nebo na koni. Věnovat se dá také horolezectví a sjíždění řek. Tak už neváhejte a vydejte se do pohádkového kraje sbírat nezapomenutelné zážitky. Český ráj je pro to jako stvořený!

Nejlepší ubytování ve městě!! Chcete navštívit Jičín, ale nevíte, kde se ubytovat? Ať už hledáte luxusní hotel, pěkný penzion nebo levné ubytování, je tu pro vás YONAD.cz – UBYTUJTE SE SNADNO!text: Michaela „Mysha“ Košťálová (www.myshaweb.cz), foto: CzechTourism
 

Michaela „Mysha“ Košťálová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>