Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Malebný Ladův kraj hned za humny (1)

2009-12-31 00:00

Tip na výlet: Vánoční svátky plné dobrého jídla a pití jsou za námi, a tak určitě není na škodu prospět trochu našemu zdraví. A proč si nevyrazit třeba na výlet do malebné krajiny, kterou každý důvěrně zná z obrázků Josefa Lady? Jen 35 km od Prahy leží rodná vesnička tohoto umělce. Obec Hrusice i lesy a lány, které ji obklopují, nabízí mnoho lákavých poutních míst na dosah ruky každého Pražana.

Kopci zvlněnou krajinu, lesy, široká pole i rybníčky rozeseté po kraji si snadno vybavíme pod pojmem ladovská krajina. Josef Lada na svých obrazech znázornil idylicky vypadající venkov, kde se děti na bruslích prohánějí po zamrzlém rybníku nebo zahalené teplými šálami vesele sáňkují. I dnes má člověk přivyklý velkoměstu možnost ochutnat atmosféru malých českých vesniček, které se snaží odolat moderním prvkům jako stres a shon. Do doby Ladova mládí se už dnes jistě nevrátíme. Zanechat za sebou pulsující Prahu a dopřát si procházku romantickou krajinou, ale můžeme.

Cestu začneme v Hrusicích, kde se Josef Lada 17. prosince 1887 narodil. Dopravíme se sem nejlépe vlakem z pražského Hlavního nádraží. Spoj do nedalekých Mirošovic jezdí každou hodinu a cesta netrvá déle než 40 minut. Z Mirošovic se pak projdeme do Hrusic trasou dlouhou 2 km.

V Hrusicích, které vám budou jistě povědomé z Ladových obrazů, můžete navštívit hned několik zajímavých míst. Patří mezi ně rodný dům Josefa Lady, hrusická škola, kostelík sv. Václava nebo Hrusický rybník. Minout byste neměli ani hospodu U Sejků. Ta se stala díky obrazům Josefa Lady známou po celém světě. Domek pochází už z 19. století a dnešní hospoda nabízí výtečnou českou kuchyni.

Pro děti, ale také dospělé, kteří se chtějí poddat chvilce nostalgie, je připravena stezka s názvem Pohádkové Hrusice. Návštěvníky provede po nejvýznamějších místech z Ladových pohádek. Na nich také naleznete informační tabule s úryvky z Ladových knížek. Uvidíte tak například známou Jedličkovu louži, kam chodívaly nejen hrusické děti, ale i kocour Mikeš.

Nemusíte ale zůstat jen v Hrusicích. Přilehlou krajinou vedou turistické trasy, které vás zavedou na delší, ale i kratší zimní procházku. Vydejte se například k Ondřejovské hvězdárně nebo do Mnichovic.

Velcí i malí si výlet do Ladova kraje bezpochyby užijí. Malebné vesničky, kde koucour Mikeš zažíval svá dobrodružství, vodníci sedávali na vrbách u rybníků a děti se vesele proháněly na sáňkách, skvěle dotvoří vánoční pohodu. A z Prahy je tento idylický venkov snad ještě blíž, než bys kamenem dohodil.


Kostel sv. Václava


Vila Josefa Lady

Foto www.obec-hrusice.cz
 

Markéta Žižková

Komentáře (1)

trader 2020-11-10 08:04:50
good

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>