Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Hračkobraní (5)

2011-07-09 00:00

13. - 17. července 2011, ZÁMEK KAMENICE NAD LIPOU

Ve dnech 13. - 17. července 2011 se kamenický zámek a zámecká zahrada otevře již VI. ročníku HRAČKOBRANÍ - festivalu hračky z přírodního materiálu, který se stal mezi kulturními akcemi Vysočiny již tradicí.


Pro návštěvníky 6. ročníku  je připravena celá řada velmi atraktivních výstav. Jedná se zejména o reprízu výstavy Česká hračka, jejíž premiéra se uskutečnila v červenci minulého roku ve výstavní síni Senátu Parlamentu ČR v Praze. V rytířském sále kamenického zámku instalovalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze výstavu keramiky předního českého tvůrce (bohužel nedávno zesnulého) Pravoslava Rady s názvem P. Rada! Paráda!. Dále je možno vidět i vyzkoušet interaktivní výstavu hraček z dílny výtvarníků Asociace hračka, inspirovaných čínským horoskopem, hračky soukromého výrobce pana Milana Křenka ze Zářecké Lhoty u Chocně. Mladé adepty hračkářské tvorby tentokrát zastupují práce studentů oboru hračka Vyšší a střední uměleckoprůmyslové školy Praha-Žižkov a semestrální práce studentů designu Ústavu vizuální tvorby Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Kolekci hraček ze sbírky ing. Františka Kyncla představuje Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Na festivalu jsou tradičně zastoupeny hračky, vyráběné v chráněných dílnách, v letošním roce jde o výrobky sdružení V růžovém sadu z Ořechova u Brna. Jako každoročně bude k vidění  přehlídka hraček oceněných značkou Správná hračka - vybráno odborníky. Ve výstavním sále městského muzea návštěvníci naleznou loutky z dílny Vítězslavy Klimtové.

Hračkářského trhu na zámeckém nádvoří se zúčastní 15 prodejců krásných hraček. Nabídku budou tvořit hračky kovové, dřevěné, textilní, ale i umělecké, ručně dělané. Někteří prodejci rozšíří svůj stánek o malou tvůrčí dílničku, kde si návštěvník bude moci vyrobit svou hračku.

Ve více než deseti tvůrčích dílnách budou návštěvníci rozvíjet své dovednosti. Při Hračkohraní si děti zasoutěží o sladkosti a diplom z Hračkohraní ve skákání v pytli, chůzi na chůdách a dalších. V doprovodném programu nabídneme bohatá pohádková představení, vystoupení kejklíře, chůdochodce a výuku žonglování.

Pokud bychom měli Hračkobraní definovat jedním slovem, pak se jako nejlepší jeví pestrost. Té se jsme se  snažili dostát i letošní rok.

Pořadatelé se snaží navodit při festivalu atmosféru tvůrčí pohody a klidu, kdy je velmi příjemné být u toho,  jak zámek ožívá a po pět festivalových dnů vlastně žije svým vlastním životem a rytmem.

CO JE HRAČKOBRANÍ?
Prázdninově pohodový festival pro celou rodinu na zámku v Kamenici nad Lipou, který svým účastníkům a návštěvníkům nabízí přehlídku hraček, výrobců či návrhářů hraček z přírodního materiálu.

V letošním roce proběhne VI. ročník Hračkobraní.

KOMU JE AKCE URČENA?
Festival je neformální setkání všech, kdo si ještě nezapomněli hrát…

určené nejen těm, kdo se hračkou profesionálně zaobírají, ale hlavně těm, kterým se hračky líbí nebo chtějí strávit ve společnosti hračky příjemný prázdninový čas i těch, kteří chtějí svým ratolestem udělat radost nákupem nové hračky či získat inspiraci pro šikovné ruce.

KDE? ZÁMEK KAMENICE NAD LIPOU
místo, které poskytuje domácí zázemí našemu festivalu Původní hrad ze 13. století byl nově přestavován v polovině 16. století a znovu v letech 1580 - 1583. Zásadní klasicistní přestavbu dal provést v letech 1839-1842 Jakub Rudolf Geymüller. Okolo zámku se rozkládá anglický park se starou lípou (700 - 800 let), podle které dostala Kamenice svůj název.Program VI. ročníku Hračkobraní v hlavních festivalových dnech 13. - 17. července 2011

v rámci doprovodného kulturního programu může návštěvník od středy  až do neděle na zámku i v zámecké zahradě navštívit  hračkářský trh s dílnami, dětskou hernu, prodejní hernu firmy Gaudia (dřevěné stavebnice historických objektů). V tvůrčích dílnách mohou návštěvníci rozvíjet svou fantazii, při Hračkohraní mohou prověřit svou fyzickou kondici. Nebudou chybět pohádky, vystoupení kejklíře a chůdochodce(mimo sobotu), taneční vystoupení a výuka žonglování (mimo sobotu). Program probíhá každý den od 10.00 do 17.00 hodin.

■ středa 13.
10:00 Slavnostní zahájení festivalu fanfárami
10:15 Téměř divadelní společnost „Kouzelná píšťalka“
11:00 Divadlo Studna „Princ Jaromil“
13:00 Divadlo Máma a táta „Kouzelný zvoneček“  
15:00 Divadlo Studna „Zakletá princezna“

■ čtvrtek 14.
10:00 Téměř divadelní společnost „Zlatá husa“
11:00 Antonín Novotný "Když jde pusa na špacír"
13:00 Divadlo Máma a táta „Cirkusajdo“   
15:00 Antonín Novotný "Nejkrásnější narozeniny"

■ pátek 15.  
10:00 Téměř divadelní společnost „Labutí panna“
11:00 Divadlo Koráb „Sindibádova dobrodružství“  
13:00 vystoupení učitelek z MŠ v Kamenici nad Lipou
15:00 Divadlo Koráb „Princezna s dlouhým nosem“

■ sobota 16.  
10:00 Téměř divadelní společnost „Jak se víly napravily“
11:00 Divadlo na nitích rodiny Kopeckých „Začarovaná princezna“
13:00 Divadelní soubor Tábor „Měla babka čtyři jabka“
14.00 Vyhlášení vítězů výtvarné soutěže
14:30 Vystoupení dětského folklórního souboru Podskaláček
15:00 Divadlo na nitích rodiny Kopeckých „Kašpárek a kouzelník“

■ neděle 17.
10:00 Téměř divadelní společnost „Janek mluvka“
11:00 Divadlo Vysmáto „O Červené Karkulce“
13:00 Divadlo Za rohem „Perníková chaloupka“
15:00 Divadlo Vysmáto „Zvířátka a loupežníci“

Změna programu vyhrazena.

Součástí doprovodného programu festivalu jsou tvůrčí dílny v herně, na nádvoří zámku a v zámecké zahradě. Návštěvníci si mohou z polotovarů vyrobit hračku, naučit se vyrábět textilní hračky a jiné výrobky z různých materiálů, různými technikami.

Jsou to tvůrčí dílny.......


Výroba textilní hračky

Pod vedením Mgr. Venduly Šádové se návštěvníci seznámí s výrobou textilních prstových maňásků a v případě zájmu si je i sami vyrobí.

Origami
Je staré japonské skládání papíru, které má několik druhů a směrů. Jedná se o tradiční druhy, které jsou tvořeny z jednoho kusu papíru, bez použití jakýchkoli pracovních pomůcek. Moderní druh připouští  použití nůžek, lepidla a dalších pomůcek a skládání z několika kusů papíru dle fantazie skládajícího. Skládání složitějšího origami může trvat i několik hodin a lze složit různá geometrická tělesa. Jednoduší skládačky se  naučíte pod vedením členů České origami společnosti.

Slámování
Je dílna pro všechny generace. Pod vedením MgA. Jiřího Jedličky za pomoci slámy, drátu a provázku si vyrobíte různé předměty  od jednoduchých věcí jako je např. srdíčko, až po složité a velké modely aut, lodí a dalších věcí.

Ozdobné techniky
Malbu na textil, dřevo, kámen, ubrouskovou a pískovou techniku Vám předvedou zástupci firmy Terno Colour Třebíč – výrobci a dodavatelé širokého sortimentu výrobků pro kreativní činnost. Pod jejich vedením si budete moci vyzkoušet zdobení různých předmětů různou technikou.

Drátování
Je prastaré řemeslo, které se k nám dostalo ze Slovenska. Původním cílem byly opravy popraskaného hliněného nádobí a výroba drobných užitných předmětů do domácnosti (pasti na myši, mísy, věšáčky). V dnešní době se drátování využívá hlavně pro dekorativní účely a ve šperkařství. Zájemci se budou moci  seznámit se  základy drátování a vyzkoušet svou dovednost pod vedením paní Evy Pokorné.

Výrobky z korálků
Pod vedením paní Ivany Vránkové. S korálky a drátky pracuje již přes rok. Dá se z nich vytvořit téměř vše s trochou fantazie  a zručnosti. Zaujala ji bižuterie, ale také výroba kytek, zvířátek a přívěsků. Nejraději však dělá náušnice. Používá korálky skleněné, dřevěné, plastové, různých velikostí a barev. Dále je k výrobě potřeba drátek, vlasec a kleště. Ze začátku  čerpala inspiraci z časopisů, knížek a internetu. V současné době pracuje podle svých vlastních návrhů.

Plackování
Tato výtvarná dílna je zaměřena na výrobu odznaků (placek) pro malé i velké. Do odznaku je možné vložit vlastní fotografie, ilustrace, koláže, vlastní kresby, kusy vysvědčení, jízdenek, nebo pohlednic z oblíbených míst. Vše můžete vyrobit přímo na místě, ale je možné si přinést i kresby rovnou z domova a na místě je pak už jen zaplackovat. Vyrábět se budou kulaté odznaky o velikosti 44mm a 25mm. Možno si zhotovit placku i z fotografie z Hračkobraní.  Dílnu povede zástupce firmy Plackuj.cz.

Výrobky z pedigu
Pod vedením paní Dany Havlíkové. Jedná se o dekorativní doplněk z přírodního pedigu získávaného z liány. Používal se na stavbu místních domů, nábytek a doplňky. V dnešní době je pedig využíván v celém světě na výrobu hlavně dekoračních předmětů – koše, misky, cilindry k lampám, podložky pod květiny, obaly na květináče a jako podklad pro suchou vazbu. Pracuje se s mokrým materiálem. Údržba je velmi snadná – stačí jen opláchnout. Dobře se i barví.

Výtvarná dílna
Firma Centropen Dačice představí ve "své dílně" řadu známých, ale i méně známých kreslících a psacích potřeb pro malé i velké, včetně neobvyklých výtvarných prostředků pro kreativní tvorbu, jako jsou např. foukací fixy, magické popisovače aj. Vše bude možné si zde vyzkoušet a pro zájemce i zakoupit.

http://hrackobrani.cz

Komentáře (5)

spiritual life coach 2021-12-09 04:50:17
I really loved it here but are there any recent updates? Thanks
https://lawncarecedarrapids.com 2021-12-07 07:06:04
awesome post!
lifecoachindianapolisin.com 2021-11-24 08:46:41
nice post!
lakeland wedding videographer 2021-11-23 09:15:34
THANKS FOR THIS!
trade 2020-11-10 07:38:17
city is awesome

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>