Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Dětský svět a móda 20. století

2012-10-08 11:33

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Galerie/ Kabinet - 21. září 2012 – 6. ledna 2013

Dětské oděvy a doplňky ze soukromé sbírky paní Miloslavy Šormové

Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka…“, zpívá se ve známé písni Voskovce a Wericha a my dodáváme, že o dětech to platí zrovna tak.

Ne vždy se v historii dětský oděv přizpůsoboval věku dítěte. Až během 18. století, pod vlivem filosofických názorů, které dítěti přisuzovaly vlastnosti spjaté s nevinností, ctností a čistotou, se postupně začaly prosazovat názory, které kladly větší důraz jak na péči, výchovu a vzdělávání, tak na oděv dítěte. Dříve se dítě považovalo za malého dospělého, čemuž odpovídal i dětský šat, který barevností i doplňky připomínal zmenšeninu oděvu dospělého člověka. *

V průběhu 20. století však již dětský oděv atributy dětství nepostrádal.

Výstava „Dětský svět a móda 20. století“ představí pestrou paletu dětského oblečení z období mezi lety 1900–1980. Vystaveny budou jak běžné oděvy hrací, tak šat sváteční. Zastoupeny jsou vždy oděvy pro nemluvňata, batolata až po předškolní a školní věk. Své zástupce budou mít oděvy také dle ročních období, takže se můžete těšit na letní šatičky i roztomilé zimní kožíšky. Jako lahůdka zde budou vystaveny také dětské kroje. Celá výstava dětského oblečení je doplněna dobovými hračkami, potřebami pro dítě a dobovými fotografiemi.

Přijďte se i Vy pokochat milou krásou těchto pestrobarevných oděvů.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>