Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Advent na památkách středních Čech (2)

2010-12-21 15:24

Hrady a zámky jsou již v plném proudu vánočních příprav, aby mohly přivítat své návštěvníky ve vánoční atmosféře. Připravuje se vánoční výzdoba, adventní koncerty i speciální vánoční prohlídky. Poznáte staré vánoční zvyky, jak se slavily Vánoce ve šlechtických rodinách, chybět nebudou vánoční jarmarky a někde se bude také péct cukroví. Každý adventní víkend můžete vybírat z pestré nabídky adventních kulturních akcí a obohatit si tak čas svátečního očekávání.

Na zámku Březnice zažijete Vánoce 11. 12., můžete navštívit výstavu betlémů, odpoledne pak vánoční tržiště a hudební a divadelní vystoupení, od 19 hod. vánoční koncert 2. půlnoční mše J. J. Ryby v hudebním sále.

Pokud vás zajímá, jak se žilo v zimě v čase adventním na statku, vypravte se na Hamousův statek ve Zbečně, každý adventní víkend se zde koná „Advent na statku“, bude se péct chléb a koláče, potkáte řemeslníky s vánočním zbožím a chybět nebudou ani vánoční koledy.  

Na zámku v Hořovicích se budou konat adventní prohlídky zámku zaměřené na vánoční tradice a zvyky. Provázet budou průvodci v dobových kostýmech, v zámecké kapli uvidíte betlém a připravuje se také adventní koncert. Prohlídky se konají ve dnech 28.-29.11, 4.-5.12. a 11.-12. 12.

Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby rozezní hrad Karlštejn, tento jedinečný zážitek si mohou návštěvníci vychutnat 19.12. od 16 a od 18 hod. Vstupenky na tuto akci je možné zakoupit také přes internet.  

Benešovské roráty v kapli sv. Huberta na Konopišti se plánují na 11. 12. od 15 hod., mši celebruje Mons. M. J. Pojezdný, opat Strahovského kláštera.

Na Křivoklátě se připravuje Knížecí advent, po dva víkendy 4.-5. 12. a 11.-12. 12. můžete zavítat na Křivoklát na velký řemeslný jarmark, k vidění bude vánočně vyzdobená hradní kaple a po oba dva víkendy je připraven bohatý program hudebních i divadelních vystoupení.

Zámek Mnichovo Hradiště se chystá na příjezd rodiny Valdštejnů 18.12. Akce „Valdštejnské Vánoce“ přenese návštěvníky do druhé poloviny 18. století, kdy zámek obýval hrabě Vincenc z Valdštejna s chotí Sofií, kteří pořádali pro své poddané vánoční slavnosti. Bohatý program zahrnuje koncerty, pohádky, jarmark, výcvik vojáků z doby sedmileté války, dvorské kratochvíle a na závěr dobový slavnostní ohňostroj.

Zámek v Mníšku pod Brdy připravuje jako obvykle předvánoční program hlavně pro děti. Každý adventní víkend se chystají vánoční dětské prohlídky zaměřené na adventní zvyky nebo podvečerní prohlídky s pohádkovými bytostmi.

Zámek Veltrusy se před Vánoci otevře dvakrát, jednou především pro nejmenší návštěvníky 4.12., kdy na zámek přijede Mikuláš se svými pomocníky, a po druhé 18.12. k vánočnímu rozjímání při adventním koncertu Alfréda Strejčka, Štěpána Raka a Jana-Matěje Raka.

V čase předvánočním se otevře také zámek Žleby, kde si 11. 12. ve vánoční atmosféře připomenou, jak byl adventní čas tráven na zámku i v podzámčí. Otevřou se také zámecké kuchyně, kde se budou připravovat vánoční pochoutky dle tradičních receptur.  K večeru je připraven koncert „Vánoční a jiné KLÍČení“ v zámeckém divadle.

PROGRAM

IV. ADVENTNÍ VÍKEND 18. - 19. 12.2010
Česká mše vánoční rozezní Karlštejn a na Mnichovo Hradiště přijede rodina Valdštejnů. Ve Veltrusích si vánoční čas připomenou kytarovým adventním koncertem. Vánoce na statku zažijete ve Zbečně na Hamousově statku.

Karlštejn - 19. 12., 16 a 18 hod. - Česká mše vánoční v Rytířském sále Císařského paláce.
Mnichovo Hradiště - 18. 12. - Valdštejnské Vánoce - příjezd rodiny Valdštejnů na zámek, dvorské kratochvíle, výcvik vojáků ze sedmileté války, pohádky, řemesla, dobový ohňostroj.
Mníšek pod Brdy - 18. 12., 16 - 19 hod. - Podvečerní dětské vánoční prohlídky s bílou paní a dalšími pohádkovými bytostmi.
Mníšek pod Brdy - 19. 12., 10 - 16 hod. - Vánoční dětské prohlídky spojené s tradicemi a vánočními zvyky.
Veltrusy - 18. 12., 17 hod. - Vánoční rozjímání - při adventním koncertu vystoupí Alfred Strejček, Štěpán Rak a Jan-Matěj Rak.
Hamousův statek ve Zbečně - 18. - 19. 12., 9 - 16 hod. - Advent na statku - pečení chleba a koláčů, vánoční koledy, řemeslníci s vánočním zbožím.

zdroj NPÚ

Komentáře (2)

member 2020-11-10 07:52:57
good deal
cfdtrader 2020-11-10 07:45:27
thanks

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>