Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vánoční výstava jako herna s betlémy

2012-12-03 14:33

Hned o prvním adventním víkendu bylo v podzemí Betlémské kaple, kde se opět koná Vánoční výstava, plno. Jako každý rok i letos je výstava tematicky zaměřená, tentokrát v její koncepci hraje roli čas. Čas plyne jako voda v řece, což se na výstavě daří skvěle evokovat instalovaným žlabem, kterým neustále voda proudí. Nechybí ani originální betlémy a řemeslné dílny. Výstava v kapli potrvá do 6. ledna.

Vánoce jako hra pro rodiče i děti
Do podzemí Betlémské kaple se sestupuje po točitém kamenném schodišti. Atmosféra výstavy v podzemí má své kouzlo. Instalace je konstruovaná z velkých dřevěných trámů, stromků a dalších přírodních materiálů. Její centrum tvoří „koryto potoka“, do něhož je důmyslně veden žlab s nepřetržitě proudící vodou. Rodiče malých dětí možná trnou, ale právě dětem je tato instalace určena především. Vybízí je, aby se aktivně zapojili, což děti také s nadšením dělají.

Malinké děti si pohrají na pískovišti, nebo s dřevěnými kostkami, ty starší vyzkouší vodní instalace, nebo se zastaví u hodinových strojků, rodiče a prarodiče můžou obdivovat pozoruhodné betlémy a vánoční ozdoby z nejrůznějších materiálů, nebo se zastavit u některého z řemeslných stánků, kde se dozví něco zajímavého. Autor výstavy Blahoslav Lukavec myslel totiž na každého.


O víkendu bylo v podzemí Betlémské kaple dost plno

Procházka lidovým rokem
„Zároveň chceme lidem přiblížit, jak naši předkové vnímali tok času během roku. Jeho jednotlivé fáze si spojovali s významnými událostmi, jimiž pak rok rozdělili na různá období. Proto i dnes máme kalendář plný svátků, lidových zvyků a obyčejů. Mnohé z nich však upadají v zapomnění, a to je důvod, proč je chceme návštěvníkům připomenout prostřednictvím zvykoslovných předmětů, pranostik i typických receptů pro daná období. Proto bude letošní výstava jakousi „procházkou lidovým rokem“. Pro návštěvníky připravujeme i betlémský orloj, který si budou sami uvádět do pohybu,“ uvedl autor výstavy.


Na výstavě možná potkáte i jejího autora

Výstavu doplní sympozium řezbářů a krajkářek a příležitostné vystoupení ohlášených i neplánovaných hudebních vystoupení, která dostanou prostor na improvizovaném pódiu. Návštěva výstavy je příjemným zpestřením adventu. Obzvlášť pro děti. V podzemí Betlémské kaple ji můžete navštívit až do 6.1, otevřeno bude i přes Vánoční svátky. Podrobnosti najdete TADY.


Na výstavě uvidíte betlémy z nejrůznějších materiálů


Můžete se něco nového naučit,...


...dozvědět,...


...vyzkoušet,...


anebo koupit.


Inspirujte se


Pobavte


Nebo si jenom hrejte.


kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>