Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

ŠTĚDRÝ VEČER – TAJEMNÝ SVÁTEK

2011-12-05 20:51

(1.12.2011-8.1.2012)
tradiční Vánoce našich předků

Prostor: Národopisné muzeum - Musaion, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5

Drobná výstava představuje tradiční oslavy vánočních svátků v lidovém prostředí. Zaměřuje se především na klíčový symbol lidových Vánoc – legendu o Narození Páně, a představuje celou řadu unikátních předmětů, do kterých tento biblický příběh díky své fantazii ztvárnila celá řada lidových tvůrců.

Na výstavě je prezentována hned trojice vzácných betlémů – rozměrné dřevěné betlémové figurky z východních Čech z poslední třetiny 19. století, původně údajně z majetku rodiny spisovatele Aloise Jiráska, a skříňkový betlém s vyřezávanými polychromovanými figurkami ze středních Čech z konce 19. století.

Dominantu nejen výstavy, ale celého Národopisného muzea po dobu vánočních svátků pak tvoří rozměrný příbramský betlém z přelomu 19. a 20. století, postavený na slavnostním schodišti Letohrádku Kinských

Tyto unikátní betlémy doplňuje prezentace tzv. „betlémů chudých“ – laciných betlémových figurek z chlebového těsta z Příbramska, tzv. „chlebáčků“, a vystřihovacích archů pro levné papírové betlémy od různých tiskařů z období od začátku 19. do začátku 20. století.

Postupnou komercionalizaci vánočních svátků pak představuje série reklamních vystřihovacích betlémů na různé spotřební zboží a nejrůznější vánoční pohlednice a vánoční ozdoby z meziválečného období.

Vánoční výstava je zároveň připomenutím 200. výročí narození Karla Jaromíra Erbena (1811-1870), významného českého básníka, historika a folkloristy, který se výrazně zasloužil o poznání tradiční lidové kultury českých zemí. Výstava tak připomíná nejen jeho práci na poli národopisu, ale - v souladu se svým tématem - především jeho slavnou baladu Štědrý den. Ta svojí lidovou, „pohanskou“ vizí Štědrého dne stojí v opozici proti lidovým oslavám prosyceným křesťanskou legendou o Narození Páně, kterou ztělesňují lidové betlémy a další artefakty představené na výstavě.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>