Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Vánoce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Skleněné Vánoce

2010-11-22 10:49

Ozdoby, podmalby, betlémy

27. listopad 2010 – 30. leden 2011
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy


Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy připravilo na období 27. 11. 2010 – 30. 1. 2011 výstavu, která přibližuje předměty s vánoční tematikou, u nichž jednotícím prvkem je sklo jako materiál. Dvě hlavní linie výstavy představují dva typy odlišných, avšak s Vánocemi úzce spjatých předmětů: betlémy a vánoční ozdoby. Právě betlémy a ozdobené stromky patřily –  kromě obřadních pokrmů a zvykoslovných projevů – k jejich nejvýraznějším atributům.
Betlémy existují v nespočetném množství typů a variant – podle použitého materiálu a vnějších formálních znaků, podle výrobce i konečného uživatele. Jako materiál sloužilo nejčastěji dřevo, ve škále je zastoupen také papír, vosk, sádra, tragant, cín, keramické materiály i nejrůznější masy, ať už na bázi papíru či těstových a sádrových hmot. Ve 20. století se k této skladbě přidaly nové materiály, umělé hmoty a pryskyřice, a konečně také sklo.
Mezi skleněnými betlémy jsou nejznámější soubory z figurek modelovaných u kahanu, ale vyráběly se také těžší, tzv. hutní figurky, které byly masivní a měly větší pevnost. V rámci českých zemí se výroba figurek soustředila v Železném Brodě a okolí. Betlémové figurky vycházející z vinutí barevné skloviny jsou vlastně rarity a kromě Železnobrodska je jejich výroba zaznamenána jen ve sklárnách v Itálii a ve Francii. Skleněné artefakty s motivem Betlému však nelze omezit pouze na figurkové sestavy. Mnoho zajímavých věcí vzniklo také jinými sklářskými technikami – tavenou plastikou, litím do formy či technikou tiffany.
Kromě téměř čtyř desítek skleněných betlémů (převážně ze soukromého držení), vyrobených za použití rozličných sklářských technik, mohou návštěvníci na výstavě zhlédnout stovky historických i současných vánočních ozdob zejména české provenience (ze sbírek Středočeského muzea). Vystaveny budou perličkové ozdoby z Jizerských hor, foukané ozdoby z Královédvorské produkce, ale i starší kombinované ozdoby z nedaleké výrobny v Kralupech nad Vltavou. Nebudou chybět ani méně obvyklé ozdoby ze skleněného vlákna.
Výstavu doplňují drobnější vánoční kompozice z vosku, tragantu i jiných materiálů, avšak adjustované pod skleněným poklopem (tzv. šturcem), ve skleněné skříňce či láhvi, a historické podmalby na skle s vánočními motivy, které tvořily přirozenou součást výzdoby interiéru ještě předtím, než u nás zdomácněly betlémy a ozdobené stromky.


Ozdoba ze skleněného vlákna, Německo, počátek 20. století

K výstavě je vydána bohatě obrazově vybavená doprovodná publikace (rozsah 40 stran), představující průřez produkcí skleněných betlémů a vánočních ozdob, včetně stručného historického exkursu.

Vernisáž výstavy proběhne dne 28. listopadu v 10:30 hodin na úvod programu o první adventní neděli (11 – 17 hodin), jehož součástí bude předvádění a práce profesionálních sklářů a výtvarníků (modelování figurek u kahanu, montáž perličkových a vinutých ozdob, malba na skle nebo tvorba technikou tiffany), probíhat budou také komentované prohlídky s autorkami výstavy (ve 13, 14 a 15 hodin). Završením programu se stane vystoupení trubačů a rozsvícení vánočního stromu v muzejním parku v 16 hodin.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>