Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Vánoce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Knihovna se představuje II. Šťastné a veselé

2010-12-06 11:05

(29.9.2010 – 9.1.2011)

Vánoční a novoroční pohlednice
Prostory: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

Připravená výstavka pohlednic je již druhým pokračováním cyklu, ve kterém knihovna Náprstkova muzea seznamuje návštěvníky se svými zajímavými fondy. Návštěvníci se mohou těšit na více jak 300 historických vánočních a novoročních pohlednic z knihovny Náprstkova muzea. Věříme, že toto téma v adventním čase potěší.

Teprve v roce 1878 byla pohlednice s obrázkem na jedné straně a prostorem pro adresu na straně druhé, oficiálně uznána za úřední celinu na mezinárodní poštovní konferenci v Paříži.
I když pohlednice patří k ne příliš starým artefaktům a po sto letech je pozvolna vytlačována digitálním přenášením textu i obrazu, vánoční gratulace je podstatně starší. Za předchůdce vánočních gratulací můžeme považovat tzv. lístky kolední, které máme doloženy na našem území od 18. století. Vyráběli je žáci a rozdávali tam, kam chodili o Vánocích koledovat. První vánoční gratulace se posílaly v obálce a objevily se v roce 1841 ve Skotsku s nápisem Compliments of the Season. Klasická pohlednice je podstatně mladší, vznikla vlastně z korespondenčního lístku, který byl prvně rozesílán v roce 1869.
Původní Náprstkovo České průmyslové muzeum zpřístupnilo v 90. letech 19. století velmi moderní expozici věnovanou polygrafii a zobrazovacím metodám. Vojta Náprstek i jeho pokračovatelé proto sbírali nejrůznější typy tiskovin a pochopitelně i pohlednice. Ty první se tiskly hlubotiskovou metodou a každý exemplář byl malým uměleckým dílem. Zvláště když se později začaly zdobit zlacením, textilem, sklem i peřím. Knihovna Náprstkova muzea dnes spravuje více jak padesát tisíc pohlednic, které do muzea přišly formou korespondence nebo později jako součásti pozůstalostí či darů. První sbírkou byla kolekce pohlednic Josefy Náprstkové, která sbírala obrázkové pohlednice a pečlivě je ukládala. Vystavené kopie pohlednic s tématy Mikulášské nadílky, vánočních lidových zvyků, novoročních a tříkrálových gratulací vypovídají nejen o dobovém vkusu a módě, ale také o různých reprodukčních technikách.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>