Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Himálaj v Praze – Vánoce pro Nepál

2011-11-09 10:44

Chcete se porozhlédnout kolem nejvyšší hory světa, ale začnou vás tlačit nohy, jen co uvidíte pohorky? Tak to je tahle akce něco pro vás...

Začínáme už ve čtvrtek 25. listopadu!


Projekt VÁNOCE PRO NEPÁL připravilo občanské sdružení Nepálčata ve spolupráci se STUDENT AGENCY. Můžete koupit originální vánoční dárky - nepálský černý čaj Ilam, pohlednice, bižuterii a doplňky přímo z Nepálu a další. Přispějete tak na pomoc nepálským dětem, které by jinak neměly šanci dostat se ke vzdělání. Pro všechny je připravena soutěž. Na Pražáky navíc čeká několik zajímavých filmů, výstav a besed plných nejen fotek a zajímavého povídání, ale taky nepálského čaje a specialit.První akce proběhne ve čtvrtek 25. listopadu v 19:00 v Centru pro mládež Na Poříčí 1035/4. Vynikající fotograf Michal Thoma ukáže, jak to vypadá, když se do východních tradic začne míchat Západ. Jeho povídání se jmenuje příznačně: Manang po třiceti letech. Manang je horská vesnička, kterou minete na oblíbeném treku kolem Annapurny, jedné z nepálských osmitisícovek. Před třiceti lety tam děti zdravily tradičním pozdravem Namasté, dneska volají „chocolate, sir!“.

V rámci cestovatelského festivalu Kolem světa (o víkendu 27. až 28. listopadu v KD Ládví) proběhnou dvě přednášky na téma Nepál. Na stánek sdružení Nepálčata si taky můžete zajít prohlédnout vánoční dárky pro Nepál – a samozřejmě něco koupit. Minimálně 90 % z ceny dárků jde přímo do Nepálu!V prosinci vás zveme na dvě výstavy:

Z podhůří Himálaje
V Dobré čajovně na Václaváku vystavuje zakladatelka a předsedkyně občanského sdružení Nepálčata Michaela „Mysha“ Košťálová fotografie ze svého půlročního pobytu v Nepálu – jestli se vám budou líbit, můžete si je objednat na http://nepalcata.cz/program-akci/vystava-z-podhuri-himalaje/. Výtěžek jde samozřejmě Nepálčatům – organizaci, a poté neztenčený (! :)) nepálským dětem.V Centru pro mládež Na Poříčí 1035/4 bude výstava „Nepál – země umělecké thangky“. Neuvidíte tanky bojové, ale thangky umělecké – tradiční nepálské detailní obrazy, jejichž cena se počítá na desetitisíce.  Nezisková organizace Nepálčata, která pomáhá nepálským dětem dostat se ke vzdělání, vznikla vlastně náhodou. Založila ji novinářka Michaela „Mysha“ Košťálová poté, co se vrátila z půlročního pobytu v Nepálu, kde jako dobrovolnice učila angličtinu. „Původně jsem tam jela za dobrodružstvím a zhubnout,“ přiznává s úsměvem, „ale pak mi to učarovalo natolik, že jsem prostě nemohla jen tak odjet. Učila jsem v jedné z těch zapomenutých himálajských vesnic, kde nemají nemocnici, sjízdnou cestu ani jediný obchod. Státní školy tam jsou na příšerné úrovni, angličtináři nerozumí ani slovo. Je to začarovaný kruh, prakticky se z toho nedá vymanit. Přitom pár šikovných dětí, co jsem učila, se za pár měsíců prakticky naučilo anglicky! Nemohla jsem je tam prostě nechat.
Tak jsme se s kamarády složily a přesunuly je na soukromou školu. Ty mají úroveň skoro stejnou jako u nás, jen to stojí pár peněz a ty obyčejní Nepálci nemají.“ Chcete poznat život ve třetím světě na vlastní kůži, ale vzdát se na pár měsíců sprchy a záchodu jako Mysha se vám nechce? :) Tak se zúčastněte akce Vánoce pro Nepál. Krom toho, že se pobavíte, můžete ještě udělat dobrý skutek.

Úplný program Vánoc pro Nepál najdete na
http://nepalcata.cz/program-akci/. Vstupné je vždycky dobrovolné a vybrané peníze putují na konto Nepálčat.

Mysha

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>