Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Zítřek začíná včera

2009-12-03 10:39

Od 8. října do 23. listopadu bude v holešovickém Centru současného umění DOX k vidění první ze série tří výstav uspořádaných k 20. výročí Sametové revoluce. Výstava s psychoanalytickým názvem Zítřek začíná včera se pokouší rozkrýt, jakým způsobem ovlivňuje naše neslavná minulost přítomnost zasaženou ekonomickou krizí.

Promyšlená forma s přesvědčivým obsahem
Tvůrci expozice Zítřek začíná dnes, kterou najdete v přízemí holešovického DOXu, se pokouší tematizovat metody, jimiž se v dobách nedávné minulosti státní moc a v dnešních dnech komerční i politická sféra pokouší manipulovat veřejnost.

Hned při vstupu diváka na výstavě upoutá konfrontace dvou videoinstalací. První je propagandistický film natočený Armádním filmovým studiem roku 1954. Díky obří projekci se stanete takřka přímým účastníkem vojenské přehlídky na Letenské pláni, abyste se o chvíli později mohli ztotožnit s návštěvníky jiné pláně. Druhá projekce instalovaná na kolmé stěně se odehrává kus za Prahou, kde se tvůrci filmu Český sen rozhodli vybudovat fiktivní supermarket, na jehož otevření se chystalo několik stovek koupěchtivých zákazníků. Nepromítá se tu však celý film, nýbrž jen jeho závěrečná scéna.

Další část expozice tvoří pro prostory DOXu upravená instalace umělecké skupiny Pode Bal s názvem TGM Chicken. Konfrontace komerční a politické ikonografie se v tomto projektu odehrává na několika rovinách. Opodál pak leží jakoby ledabyle pohozeno šestnáct politických hesel. Práce Jana Brože nese název Nepojmenováno. Jistá míra lhostejnosti, kterou tato instalace projevuje, je dobře promyšleným tahem autora. Hesla jsou invertována ve žluté a červené a konfrontují ideologie doby minulé i současné.

Poslední část expozice tvoří světelné instalace studia grafického designu Liv Ducci Lab. Jeho členové transformovali několik politických hesel z období sametové revoluce do podoby komerčních log a chtějí tak jednak upozornit na komerční propagandu útočící na každém rohu a zároveň prověřit hodnotu oněch idealistických hesel z období převratu.


instalace skupiny Pode Bal, foto: Alžběta Jungrová, DOX

Možnost konfrontace
Tvůrci expozice se soustředí pouze na české prostředí a jeho kontext, ale až na pár invenčních nápadů skupiny Liv Ducci Lab se nedá říct, že by výstava přinášela do současné diskuse nějaké ohromující podněty. Je to způsobeno jednak tím, že se částečně jedná o recyklaci starších věcí viz práce skupiny Pode Bal, nebo závěrečná scéna z filmu Český sen, což jsou sami o sobě analytické práce na dané téma. A jednak tím, že se výstava dá vidět jako hodně slabý odvar jiné expozice zabývající se důkladně obdobím proměny současné společnosti, jejích kořenů a důsledků, kterou byl nedávný pozoruhodný Monument transformace v Městské knihovně v Praze. Přestože byl koncept obou výstav odlišný, díky tématu, které je spojuje, neujde pravděpodobně DOX určitému srovnávání.

Ještě ovšem rozhodně není čas lámat nad výstavním projektem v DOXu hůl, neboť nás v průběhu listopadu k tématu Sametové revoluce čekají ještě další dvě výstavy. První bude expozice s názvem Evidence zájmových osob.STB a druhou pak výstava Český Rašomon (pracovní název) představující práce nejmladší generace umělců, kteří se pokusí interpretovat různé fragmenty naší historie. Obě výstavy budou probíhat od 11. listopadu do února příštího roku.

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>