Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Zakázané uvolnění

2010-08-06 16:47

4.8. - 21.8.2010
MeetFactory

Autoři: Peter Barényi, Eja Devečková a host Ivan Svoboda

Název výstavy: Zakázané uvolnění / Zakázané uvolnenie / Icing

Doprovodná akce: 4. 8. 2010 - KOLO - happening - projížďka na kole od 16 h do 17 h
(Krátká projížďka okolím MeetFactory se zajímavými a přehlíženými místy Smíchova a Barrandova.)

MEETFACTORY GALLERY
otevřeno denně 15 - 20 h
MeetFactory, Ke Sklárně 15, Praha 5, www.meetfactory.cz

Výstava sleduje dramaturgický plán Galerie MeetFactory, která chce v prostoru Kostka představovat nejmladší domácí a zahraniční výtvarnou generaci. Ve zhruba třítýdenních intervalech se od dubna 2010 v galerii vystřídali čtyři autoři a autorky pracující s fotografií, instalacemi a videem. Specifický velkorysý prostor (čistá kostka o rozměrech 9 x 10 x 11 metrů) si žádá velkorysé instalační řešení. (Matěj Al-Ali "Nechme to na potom"; Yumiko Ono "Domov"). Výběr vystavujících počítá s jejich schopností uzpůsobit své náměty geniu loci - charakteru místa.

Trojice autorů vystavujících pod názvem "Zakázané uvolnění" si je navzájem blízká inteligentní prací s digitálním videem. Peter Barényi (1978), Eja Devečková (1982) a Ivan Svoboda (http://www.ivansvoboda.net) patří k výrazné mladé generaci umělců, kteří k nevůli klasicky vzdělaných výtvarníků a filmařů, dokáží znovu objevit doposud nevyužitý potenciál neprofesionálního filmu.
Jejich práce na jedné straně těží z bezpečí galerijního kontextu. Jedná se o fragmenty příběhů, u kterých může chybět pointa, anebo se jedná o složité jazykové pasti a hádanky. Klasický filmový divák by se mohl cítit podvedený. Na druhé straně, každý ze zmíněných svým způsobem objevně zachází s videem - dnes už klasickým výtvarným prostředkem.

Ivan Svoboda půvabně míchá fiktivní příběhy s reálnými obrazy (Ceasar V. 2009 - videofilm HDV 10min 15sekund). Peter Barényi, překvapivě bez subjektivního traumatu a přežitků, vytváří univerzální výpovědi (Argument 2009 - videofilm; Slideshow 2007; anebo naopak vizuálně poetické video Manuál 2005). Eja Devečková dokáže s lehkým humorem komentovat útrapy uměleckého prostředí (Videotutoriál pro dokonalého diváka 2010, Kareoke 2009).
Posledně jmenovaní víckrát spolupracovali na vydařených prostorových instalacích, které komentovali architekturu galerie (Mandarinas 2009, P.Barényi - Dusk 2010 v Galerii Space).
Zakázané uvolnění bude sondou do práce tří autorů, kteří někdy používají "nedovolené" filmové a výtvarné prostředky (například předstírají autentická fakta a přitom pracují s fikcí a naopak), dělají to však jen proto, aby divákovi nakonec poskytli úlevu. Všichni tři dokáží vtipně odhalit to, co neradi odkrýváme. V jejich podání se sebeironie mění v přímočarý tvořivý postoj. Stresem nakupené chyby a předsudky se díky jejich přiznání stávají snesitelnějšími.

Kurátor: Dušan Zahoranský

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>