Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Objevte tajemství Leonarda da Vinci

2010-05-28 07:45

Neobvyklou kontaktní výstavu replik vynálezů Leonarda da Vinci přichystalo nákupní centrum Arkády Pankrác. Máte tak jedinečnou příležitost zajít do těchto míst za vznešenějším cílem než pouhým konzumem. Nejvíce potěšíte děti, které si tu mohou všechno vyzkoušet.


Pohled do jedné z expozic

Je tomu právě rok, co Praha hostila putovní výstavu replik da Vinciho vynálezů. Akce jistě zajímavá, ale vstupné v řádu několika set korun i pro studenty a děti leckoho odradilo. Pokud jste byli mezi nimi nebo jednoduše o možnosti vidět mistrovské návrhy v trojrozměrné podobě nevěděli, máte nyní obdobnou šanci, navíc umocněnou dvojitým plusem - volným vstupem a povolením či spíš doporučením si exponáty osahat. Jediným mínusem je, že výstava končí už v pondělí 31.5., takže nemáte-li plán na víkend, zkuste ji tam zařadit. O víkendu navíc probíhají v odpoledních hodinách komentované prohlídky.

Ve vodě, na zemi i v oblacích
O Leonardovi je známé, že mu žádné vědní nebo umělecké odvětví nebylo cizí a stejně je tomu s přírodními živly. Pozorováním přírody získával vědomosti pro své více či méně užitečné nápady. Nejvíce jich, tak jak je tomu ve světě doposud, vzniklo pro vojenské účely, obranné i útočné, ale na svém kontě má i bezpočet ryze praktických vynálezů, které měli lidem ulehčit a zefektivnit práci jako je plovoucí rypadlo, vodní a větrný mlýn nebo kladívkový stroj. Nemalou část tvoří i vynálezy, jimiž zabavoval své mecenáše a jejich přívržence při monstrózních oslavách. Z nich na výstavě najdete například mechanický bubínek. Využití mohl ovšem nalézt také co by buben vojenský.


Kladívkový stroj

Největšímu zájmu se ale vždy těší válečnické a létací stroje, které však Leonardo jako velký pacifista navrhoval jen jako poslední možnost k udržení míru. V Arkádách stojí malá pevnost a vojenský arzenál sestává ze známého tanku, moždíře či samostřílu. Z létacích strojů jsou zde jak jejich základní součásti jako vrtule, tak celé létací stroje. Na zmenšenině jednoho z nich se mohou na několikametrové dráze "prolétnout" menší děti, přesněji ty do výšky 140 cm a váhy do 50 kg.

Reálná velikost i modely
Všechny exponáty jsou vyrobeny přesně podle Leonardových skic a jejich zhotovení podle pořadatelů trvalo několik let. Rozmístěny jsou jednotlivě nebo ve formě ucelené expozice včetně dobově oblečených postav ve všech patrech centra. U každého je informační tabulka s vysvětlujícím textem i Leonardovými nákresy a zápisky. Některé expozice doplňují ještě malé modely, na nichž si lze ozkoušet jejich mechanickou funkci.


Děti si mohou „zalétat“ na funkční replice

Ještě trochu umění
Pro ucelenější pohled na dílo Leonarda da Vinciho nesmí chybět jeho nejslavnější obrazy - Poslední večeře, Mona Lisa, Dáma s hranostajem atd. Nutno říct, že oproti strojům, jsou kopie obrazů nepříliš povedené. Kvalitní je už ale na voze stojící malá replika sochy koně, kterou se mu ve skutečné velikosti prý nikdy nepodařilo odlít.

Soutěž na křídlech
Na závěr si můžete tipnout rozpětí křídel létacího stroje, který se vznáší v prostoru mezi patry, a pokud vyhrajete, čeká vás letecký zájezd do Paříže pro dva nebo dárkové balíčky.


Statická verze mechanického bubínku

Praktické informace
Výstava Objevte tajemství Leonarda da Vinci se koná v nákupním a společenském centru Arkády Pankrác do 31.května. Navštívit ji můžete během otevírací doby od 9 do 21.30 hod. Více info o výstavě najdete tady.


Model ptačího křídla


Moždíř


Část nedobytné pevnosti


Část nedobytné pevnosti


Plovoucí rypadlo


Obrněný vůz


Větrný mlýn


Vodní mlýn

Foto: Zuzana Ottová

Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>