Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vladimír Suchánek – Melancholická ulita

2013-04-08 11:09

14.2. - 12.5.2013, Pražský hrad - Cisařská konírna

Výstava Vladimíra Suchánka k jeho životnímu jubileu přináší ucelený pohled na dílo předního českého grafika, jehož rozsáhlá celoživotní tvorba si získala uznání a ocenění doma i v zahraničí.

Zahrnuje Suchánkovu tvorbu od první poloviny 50. let až do současnosti. Úvodem přibližuje počátky autorovy umělecké dráhy, dobu kdy poznával a obdivoval pražskou periferii a krajinu. Dnes již neexistující motivy a zákoutí zachytil v desítkách kreseb, následně i pomocí různých grafických technik. Závěr studijního období a počátky hledání vlastní cesty dokumentují cykly Mateřství a Dětský cyklus. Překvapující jsou netypické práce ze šedesátých let, kdy se Suchánek určitý čas věnoval kolážím, strukturální grafice a monotypům, přičemž od druhé poloviny 60. let sledujeme postupný návrat od abstrakce k figuraci.

Ústřední část výstavy tvoří barevné litografie, u kterých lze obdivovat nejen technickou dokonalost, ale především bohatství vnitřního Suchánkova života. Zajímavým doplňujícím protějškem jsou kresby, ve kterých jako by se utvářely a nabývaly zárodečnou podobu mnohé motivy následných grafických listů. Volnou tvorbu reprezentují také exlibris a ukázky výtvarného doprovodu bibliofilských tisků. Posledním celkem uzavírajícím expozici je dvanáct barevných litografií, kterými autor vzdává poctu svým, dnes už nežijícím, uměleckým přátelům.

Vladimír Suchánek se zúčastnil množství mezinárodních výstav a bienále, odkud si odnesl přes třicet významných ocenění. Uspořádal 158 samostatných výstav v České republice i v zahraničí. Od roku 1996 je předsedou Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR. V roce 1997 byl jmenován členem Evropské akademie věd a umění v Salcburku. V roce 2006 mu bylo uděleno státní vyznamenání „Medaile Za zásluhy v oblasti umění“.

Komentované prohlídky
18.4.2013 v 16:00
Výstavou provede autor
Sraz zájemců v 15:55 u pokladny.
Komentovaná prohlídka v ceně vstupu na výstavu.

Předvedení tisku litografie
9.4.2013 v 16:00
Sraz zájemců v 15:55 u pokladny.
V ceně vstupu do výstavy.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>