Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vietnam v Praze (1)

2010-05-02 20:51

 Pokud jste se inspirovali článkem Malá Hanoi v Praze a vypravili se do velkotržnice SAPA nebo chodíte nakupovat do vietnamských krámků, možná by vás zajímalo, jaká je vlastně vietnamská kultura a styl života této komunity u nás. Pohled do historie i současnosti vám zprostředkuje výstava v Muzeu hlavního města Prahy.

 
Vietnamci žijí v Praze vedle nás již několik desetiletí. Původně sem přišli ještě za socialismu studovat nebo pracovat jako dělníci do továren či zdravotní sestřičky do nemocnic (O Vietnamkách se ostatně dodnes traduje, že mají velmi citlivé ruce, jen už jimi neošetřují pacienty, ale provádějí masáže.)
 
Vietnamci známí, neznámí 
Přestože se s nimi setkáváme denně, mnoho o nich nevíme, kromě negativních zpráv o vyřizování účtů, distribuci drog a pojídání našich domácích mazlíčků. Je to dáno tím, že tvoří jednu z nejuzavřenějších komunit, která i uprostřed Evropy žije dál v duchu tradic své země. Paradoxně jí to ubírá na popularitě, přestože filozofie východních kultur jsou nejen u nás stále trendy. Zajdete-li se podívat do Muzea hlavního města Prahy na výstavu Vietnam v Praze, uvědomíte si, kolik má vietnamská kultura společného s čínskou, která má tolik obdivovatelů.
 
 
Tradice a současnost
Výstava je rozdělena do několika tématických celků, v nichž se prolíná starobylá kultura se současným životním stylem, který je ještě specifikován zcela odlišným prostředím naší země, potažmo Prahy, v níž vietnamská menšina žije.
 
Část věnovaná historii přibližuje vietnamskou kulturu jako jednu z nejstarších v regionu jihovýchodní Asie, která si uchovala po staletí mnoho svébytných rysů, ale zároveň během dlouhého období čínské nadvlády přijala za své i hodně z jejích tradic a duchovních idejí.
 
Formou fotografií, videí i instalací jsou zde prezentovány ukázky duchovních rituálů, oslav tradičních svátků jako je příchod nového roku, svátek středu podzimu či ekvivalent naší památky zemřelých, který má ovšem mnohem hlubší základ v tzv. kultu předků. Atrapa krbu představuje neobvyklý rituál pro zajištění bohatství, pálení speciálních nepravých peněz. Najdete tu také oltáříky pro prosperitu obchodu (pro nás v poněkud kýčovitém provedení), které bývají umístěné přímo ve vietnamských krámcích.
 
Život ve východních zemích si lze těžko představit bez bojového umění, ani Vietnam není výjimkou. Na výstavě se můžete podívat na dokument o Škole bojového umění Hong khi dao.
 
K nejpřitažlivějším dozajista patří ukázky výtvarného a užitého umění, starobylého i současného, které opět odkazuje na duchovní spřízněnost s čínskou kulturou. Malované lakované krabičky, sošky, jídelní hůlky, oděvy či obrazy a jemné kresby jsou toho jasným dokladem, i když jako zdobné motivy používají Vietnamci originální symboly, například vážky a ptáčky. Nicméně nechybí ani pro Čínu nejklasičtější symbol - drak, který je použit také na uvítacím panelu, kde jeho transparentně vyvedená hlava, kombinovaná se siluetou Karlova mostu a Malé Strany symbolizuje setkání obou kultur.
 
Na výstavě jsou zastoupeny i další odvětví vietnamské kultury: literatura, dávná i současná, a samozřejmě divadlo a hudba.
 
 
Náboženství všech zemí, spojte se!
Velmi zajímavý je oddíl věnovaný náboženství, který představuje Vietnamce jako národ s velkou náboženskou snášenlivostí, kde zároveň nejsou od sebe jednotlivá náboženství striktně oddělena. Vietnamskou kulturu zásadně ovlivňují tři základní duchovní nauky: konfucianismus, taoismus a mahájánový buddhismus, k nimž se během času přidaly další náboženské proudy jako hinduismus, islám a také pod vlivem francouzské kolonizace křesťanství. Nejpopulárnějším zůstává ale nadále buddhismus.
 
Náboženské smýšlení nejlépe vystihuje citát krále Le Thánh Tonga ze 16. století: „Jsem konfucián, když vykonávám předepsané obřady, buddhista, když po obědě navštěvuji pagodu a když potkám krásnou vílu, skládám poezii a stavím věže, aby víly mohly létat k nebi, v srdci jsem taoista.“
 
V expozici je vystavěn vstup do chrámu, tentokrát symbolizující pokoru i životní cestu. Namísto pro nás běžné brány nebo dveří narazíte uprostřed na zeď, kterou je třeba obejít zleva nebo zprava.
 
Světská sláva, dobrá strava 
Protiváhou je část věnovaná světským náležitostem, tedy jídlu včetně návodů na přípravu tradiční hovězí polévky “pho bo“. Seznamuje také s nabídkou čajů a podle odborníků na tuto oblast výborné kávy.
 
Nebyla by to výstava o vietnamské komunitě, kdyby tu nebyly zmíněny také obchodní aktivity, které se již staly pro ni u nás synonymem.
 
Kdy a kde 
Výstavu můžete navštívit do 12. září v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy, Praha 8, Na Poříčí 52. Doplňují ji komentované prohlídky a tématicky laděné přednášky, recitace básní a hudební produkce. Více se o nich dozvíte zde.
 
 
 
 
Foto: MHMP a Zuzana Ottová
Zuzana Ottová

Komentáře (1)

Kim Nguyên 2010-05-02 05:27:53
Je mne vilice zajimavy. Dekuji autorum teto vystavy

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>