Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vesnice

2010-12-02 13:56

Fotografickou zprávu Oldřicha Straky o tom, jak vypadal život v těch nejzapadlejších koutech Moravy a Slovenska těsně před a během 2. světové války přináší UPM v Galerii Josefa Sudka.

Výstava fotografií pochází ze sedmiletého období, kdy fotografický samouk a citlivý pozorovatel Oldřich Straka pracoval ve zlínském koncernu Baťa a ve volném čase se vydával na výpravy do chudých kopanic jihovýchodní Moravy a na slovenské pomezí, kde se na rozdíl od Baťova Zlína zastavil čas. Podařilo se mu tak vytvořit výpověď o těchto zapomenutých místech dalo by se říct "za pět minut dvanáct", protože období velkých změn na sebe nedalo dlouho čekat.Pojďte se podívat, jak se žilo tam, kde dřina a hlad vytěsnily jakoukoliv iluzi o idylickém venkově. Strakův naturalistický pohled nic nezastírá, předkládá zážitky v syrové formě a k nim do kontrastu staví snímky, na nichž jsou vesničané zachyceni za hranicemi všedních dnů nebo takové, které odkazují na lehčí a civilizovanější městský život.

Informace o výstavě
Výstava Oldřich Straka / Vesnice probíhá do 23. ledna 2011 v pobočce UPM v Galerii Josefa Sudka, Úvoz 24, Praha 1, otevřeno středa–neděle 11-17 hod, vstupné 10 Kč.

O autorovi
Oldřich Straka se narodil v roce 1906 v Praze. Fotografovat začal nejdříve pro vlastní potěchu, posléze fotografie zasílal do tehdejších známých časopisů Pestrý týden, Světozor, Ahoj, Pražský ilustrovaný zpravodaj i do levicově orientovaných periodik jako byl Svět práce a Haló noviny, kde byly sociální náměty víc než vítány. Postupem času se mu podařilo vybudovat si fotografickou kariéru. Nejdříve našel uplatnění v Baťově reklamním oddělení, kde pracoval v letech 1938–1945.V roce 1942 vyšly jeho fotografie z vesnického prostředí jako publikace Horňácko ve zpěvu, hudbě a tanci a o rok později mu na podobné téma uspořádalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze výstavu Moravské Slovácko ve fotografii Oldřicha Straky.
 
Po válce se vrátil Oldřich Straka do Prahy. Začínal tu jako přispěvatel do časopisů Svět v obrazech a Kino, později založil fotografické oddělení v Textilních závodech a následně pracoval v Československé obchodní komoře.Od poloviny 50. let byl členem Svazu československých výtvarných umělců. Za experimenty s tehdy nově zaváděnou barevnou fotografií získal 2. cenu na Světové výstavě EXPO 58 v Bruselu.

V roce 1980 vystavoval na společné výstavě nazvané Chochola, Ludwig, Straka, Tmej a od té doby se s jeho dílem můžete setkat na různých fotografických výstavách nebo v tématických publikacích.

Oldřich Straka zemřel v roce 1983 v Praze.


Foto: Oldřich Straka
Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>