Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Václav Hollar: Čtyři roční období

2012-10-16 11:45

28.08.2012 - 30.11.2012, Schwarzenberský palác

Grafický kabinet Schwarzenberský palác
Kurátorka: Alena Volrábová
 
V široké škále námětů, jež za svého života Václav Hollar (1607-1677) ztvárnil, mají Čtyři roční období zvláštní postavení. Téma bylo v 17. století oblíbené zejména v nizozemském prostředí a Hollarovy první realizace vznikly již v letech 1628-9 v počátcích jeho pobytu v Německu, podle předloh nizozemských současníků, jako jedny z jeho prvních již kvalitních leptů. Záhy ale vydal Čtyři roční období podle vlastních předloh, ve kterých již zraje jeho pro příště charakteristický krajinářský styl. V rámci vedutistické tvorby ale sezónní témata již v tomto duchu nevytvořil.

Když se k námětu posléze vrátil, bylo tomu až o řadu let později, když se usadil v Londýně u svého mecenáše, významného sběratele Thomase Howarda, hraběte z Arundelu, se kterým se poprvé setkal v roce 1636 v Kolíně nad Rýnem. V Anglii vydal mezi léty 1641-1644 tři série Čtyř ročních dob jako ženských postav v elegantních šatech, ve kterých využil svých schopností graficky vyjádřit charakter jemných ušlechtilých materiálů. Od nich se pravděpodobně odvíjely cykly proslulých zátiší s rukávníky, které ale většinou realizoval až později v Antverpách, kam v roce 1642 unikl před anglickou občanskou válkou. Když se v roce 1652 vrátil do Londýna, situace se v mnohém změnila a Londýn postihly dvě velké katastrofy: mor v roce 1665 a velký požár v roce 1666 a Hollarova tvorba se už ubírala jiným směrem. Ke Grafickým cyklům Čtyř ročních období jako ženským postavám, jež představují spolu se zátišími s rukávníky jeden z vrcholů celé jeho tvorby, se již nevrátil.

V grafickém kabinetu Schwarzenberského paláce budou od konce srpna vystaveny všechny grafické cykly Hollarových Čtyř ročních dob včetně jeho dalších souvisejících leptů, jako jsou proslulé rukávníky a jiné.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>