Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

UNIVERSAL STRUCTURES

2013-04-03 11:22

15.3. - 30.4.2013, Galerie MIRO

Vasarely Victor (1906 – 1997)
Reyle Anselm (*1970)
Conrads Michael (*1977)


Galerie MIRO představuje originální výstavu UNIVERSAL STRUCTURES – výběr obrazů, soch i grafik od světoznámého umělce Victora Vasarelyho a dvou současných německých autorů Anselma Reyleho a Michaela Conradse. Návštěvníci se budou moci seznámit s populární Vasarelyho op-artovou tvorbou, která je zde zastoupena třemi rozměrnými plátny. Všechny umělecké objekty jsou inspirované abstraktní geometrií a strukturálními vzorci. Výstava potrvá do 30. dubna 2013.

Viktor Vasarely byl v České republice představen již několikrát, většinou však grafikou. Ta je zde zastoupena třemi grafickými listy. Pro návštěvníka jsou tedy přitažlivější tři rozměrná plátna. Obrazy jsou členěny do přesných, geometricky zákonitých ploch. Jejich režim je zpochybněn pouze barevnými přechody a občasným zakřivením. Říká se, že umělcův pohled na výtvarné umění a architekturu  inspiroval i samotný vznik Rubikovy kostky.

Maďarsko-francouzský umělec Victor Vasarely (1906 – 1997) byl jedním z nejvýznamnějších tvůrců výtvarného hnutí op-artu. Autoři op-artových děl se snaží pomocí geometrických obrazců dosáhnout optické iluze pohybu. Tento vizuální klam můžeme spatřit v galerii             u Vasarelyho obrazu Delatt (1976/77).

Nejmladším autorem výstavy je Michael Conrads, narozený v roce 1977 v Německu. Na výstavě UNIVERSAL SRUCTURES je zastoupen nejčetněji. Zatímco Vasarely pracoval především se základními geometrickými tvary, Conrads užívá většinou trojúhelníky pro dynamiku obrazu. Živočišnost těchto struktur je zdůrazněna jeho uvolněným malířským rukopisem. Práce se šablonami a koláží utváří proces destrukce a následně nové vyšší konstrukce.

Neméně významným umělcem je Conradsův kolega z Berlína – Anselm Reyle (*1970). Jeho výstavní činnost je velmi bohatá a jeho zastoupení ve sbírkách reprezentativní. Mezi nejvýznamnější sbírku patří jistě The Saatchi Gallery Londýn. V roce 2011 se Reyle spojil s módním domem Christian Dior, aby vytvořil kolekci nápaditých kabelek. Na výstavě je představena  umělcova výtvarná i sochařská tvorba.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>