Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Umění starého světa

2011-01-21 16:58

Stálá expozice umění Asie a starověkého Středomoří
Palác Kinských

Veřejnosti přístupná od 4. února 2011

Národní galerie představuje novou stálou expozici v paláci Kinských, která vznikla ve spolupráci s Národní muzeem. Rozsáhlý soubor uměleckých děl ze sbírek Národní galerie v Praze, Národního muzea a Karlovy univerzity přibližuje sedm tisíc let vývoje umění a zahrnuje na tisíc památek kultur starého světa - Asie, Evropy a severní Afriky. Vysokou úroveň starověkých kultur dokládají památky egyptské, anatolské, asyrské, mezopotamské, íránské a v převažující míře zastoupené ukázky antické tvorby, která dala základ pozdějšímu umění Evropy. Přitažlivý prolog tvoří umělecké předměty ze starověkého Egypta a Núbie, na něj navazuje Přední východ, dále kultury Kypru a egejské oblasti. Podstatný úsek expozice dokumentuje uměleckou tvorbu Řeků od rané doby železné do helénismu. Uměním Etrusků a Římanů se expozice v šesti sálech druhého patra uzavírá. Na ni volně navazuje přehlídka asijského umění ve třinácti sálech prvního patra. Ta počíná kolekcí rituálních bronzů a nefritů čínského starověku ze 2.-1. tisíciletí př. n. l. a vynikajícím souborem čínské hrobové keramiky z prvního milénia n. l. V pěti hlavních sálech paláce se postupně rozvíjí bohatá sbírka buddhistického umění , která demonstruje odlišnosti výtvarného výrazu Číny, Tibetu, Indie, jihovýchodní Asie a Japonska. Navazující dekorativní umění východní Asie je představeno ve vší pestrosti materiálů, technik a námětů. V dalších dvou sálech se prezentují rozmanité školy japonské a čínské malby, kaligrafie a grafiky. Závěr instalace patří tradičnímu umění z islámské kulturní oblasti.

Stálou expozici doplňuje sál speciálních výstav ve 2. poschodí, v němž jsou na přechodnou dobu prezentovány vzácné ukázky korejského umění zapůjčené z Národního muzea Koreje v Soulu. Pro kratší tematické výstavy Sbírky orientálního umění a Sbírky kresby a grafiky NG je určen nový výstavní sál v prostoru Koníren paláce Kinských.

Expozici doprovází pestrá nabídka přednášek, pořadů a výtvarných dílen lektorských oddělení Sbírky orientálního umění a Sbírky starého umění NG. Návštěvníci se mohou věnovat vlastní výtvarné práci v ateliéru ve 2. patře, kde jsou připraveny výtvarné pomůcky, návody k etudám a publikace k prezenčnímu studiu. V zázemí je pamatováno na rodiny s dětmi. V přízemí zadního traktu paláce bude otevřena prodejna popularizačních a odborných publikací s uměleckohistorickou tematikou. 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>