Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Šachy z jantaru, starého nábytku pro panenky, či s reproduktory

2010-04-13 17:35

Až do 28. června si mohou návštěvníci Centra současného umění DOX, kromě jiného, prohlédnout výstavu patnácti originálních šachových souprav od patnácti neméně originálních umělců z celého světa. Jak dokládá samotná výstava s názvem Umění šachu, šachy a umění k sobě mají velmi blízko. Hrát dobře tuhle obtížnou hru je bezesporu umění, a proto nepřekvapí, že se naopak umělci sami ujmou výzvy vytvořit osobitý šachový set s takovou invencí, jak můžeme vidět na právě probíhající výstavě v DOXu.

 
„Zatímco všichni umělci nejsou šachisty, všichni šachisté jsou umělci“
Výstava se úvodním citátem odvolává k Marcelu Duchampovi. Oprávněně. Chronologie jeho života se podle eseje Francise M. Naumanna uveřejněného v knize s názvem Marcel Duchamp, Umění šachu odvíjela paralelně s fázemi šachové hry a další esejista Bradley Bailey uveřejňuje v téže knize názor, že identita Duchampa coby šachového hráče je natolik prostoupená jeho prací coby umělce, že jsou tyto dvě aktivity od sebe esteticky a konceptuálně jen stěží oddělitelné.

Umění šachu je projektem, který iniciovala londýnská společnost RS&A Ltd., která se zaměřuje na podporu současných umělců. Už několik let putuje tato výstava, která se svou ideou hlásí k jiné události, výstavě s názvem The Imaginery of Chess organizované v roce 1944-45 již zmíněným Marcelem Duchampem a Maxem Ernstem, po celém světě. Oba tyto výstavní projekty, které na sebe volně navazují, svědčí o tom, že šachy nerozvíjí pouze abstraktní představivost, ale stejně tak i tu tvůrčí.
 

Maurizio Catellan, Bez názvu (Dobro vs. zlo), 2003
 
Šachy jako zrcadlo sebe sama, hra s významem i nové souvislosti
Na výstavě nenajdete jediný šachový set, který by konceptem nebo zpracováním připomínal jiný. Přesto se dají vystopovat přístupy, které jsou pro některé umělce společné. Prvním z nich je projekce vlastní předchozí tvorby, či tvůrčích postupů.
 
Příkladem může být práce Toma Friedmana, který celou šachovou soupravu pojal jako miniaturní retrospektivu svého předchozího díla. Na svou předchozí tvorbu navazuje i Maurizio Cattelan, který se zviditelnil například kontroverzní plastikou představující papeže zasaženého meteoritem. Mezi jeho figurkami, které jsou operativně rozdělené na dobré a zlé, najdete Adolfa Hitlera i Supermana.  
 
Co má doma v kuchyni zjistíte na šachovnici Paula McCarthyho. Sama šachovnice je vyrobena z umělcovy kuchyňské podlahy a odkazuje k závěsné dřevěné šachovnici Marcela Duchampa vytvořené pro hru “mentálních šachů“ v roce 1937. Tady už se ale v konceptu dostáváme od zrcadlení vlastních tvůrčích postupů k hledání jiných souvislostí mezi šachovou hrou a uměleckou tvorbou.
 
Co znamená být umělcem, to je otázka, kterou se ve svém díle dlouhodobě zabývá britský umělec Gavin Turk. Pro projekt Umění šachu připravil čtrnácti minutový film, ve kterém převlečen do orientálních šatů napodobuje legendárního “robota“ z 18. století, tzv. Mechanického Turka hrajícího šachy.
 
Jako surreálný gay piknik pojal svůj šachový set mladý americký umělec Matthey Ronay. Z jedné strany na sebe útočí kousky pizzy s feferonkami a z druhé stejně lákavě vypadající kousky se sýrem. Svérázně svou soupravu koncipovala i Barbara Kruger, která vytvořila geometrické reproduktory komentující stav svůj i stav probíhající partie. Jednoznačně okouzlí dýňový šachový set japonské výtvarnice Yayoi Kusama a každého, kdo tíhne k botanice a paleontologii, rozhodně uchvátí jantarový set mladé umělkyně Alastair Mackie.
 
Svou šachovou soupravu tu vystavuje i Damien Hirst, bratři Chapmanovi, Oliver Clegg, Tracey Emin, Paul Fryer, Tunga a Rachel Whiteread. Výstava rozhodně stojí za vidění, ať už šachy hrajete, anebo ne!
 
 

Barbara Kruger, Bez názvu, 2006
 

Jake a Dinos Chapmanovi, Šachový set, 2003
 

Tom Friedman, Bez názvu, 2005
 

Damien Hirts, Mentální únik, 2003
 
Foto: Courtesy of RS&A Ltd, London, DOX
kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>