Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Tzamouranisova Melancholia

2012-11-13 11:02


Galerie MIRO bude od 7. listopadu do 9. prosince 2012 vystavovat jedno z nejdůležitějších děl Dimitrise Tzamouranise, Melancholii. Jedná se o soubor obrazů nenáboženské tematiky tvořících oltář. Centrální obraz nezobrazuje tradiční námět ukřižování Krista, ale skupinu na zemi ležících mladých lidí. Tzamouranisův oltář je nutné chápat jako propojení idejí západního moderního světa určujících naše myšlení.

Dílo se opírá o tradici náboženského umění svoji oltářní podobou ale ne tematikou. Hlavní obraz zobrazuje skupinu lidí ve chvíli odpočinku. Objímající se pár ve středu obrazu znázorňuje malířovu dceru Elektru a jejího přítele Julia, kteří jsou obklopeni přáteli. Partnerská láska je zde v symbióze s láskou společenskou. Někteří pozorovatelé se ve svých vzpomínkách mohou opět navrátit do svého mládí a studentského života.

Vnější desky otevíratelného křídlového obrazu představují úplné zatmění Měsíce a Slunce. Hra světelných paprsků a stínů poukazuje na vznik světa, intelekt a poznání. Melancholia odkazuje na kontrast mezi heliocentrismem a církevním geocentrismem, tedy tím, co je středem sluneční soustavy. Především v 16. a 17. století zastávala církev názor, že Země je středem vesmíru, zatímco známí astronomové (Galileo, Kepler a Koperník) se snažili tento pohled na svět vyvrátit.

Dimitris Tzamouranis se narodil v roce 1967 v Kalamatě v Řecku. V roce 1990 se přestěhoval do Berlína, kde začal studovat na Vysoké škole umělecké. Jako umělci se mu podařilo získat grant od berlínského senátu, díky kterému mohl rok pobývat v Istanbulu. Na přelomu milénia vytvořil několik uměleckých děl, u nichž si osvojil svůj osobitý styl. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha soukromých i veřejných sbírkách, např. v Makedonském muzeu současného umění v Thessaloniki. Pražská Galerii MIRO bude v tomto roce hostit světovou premiéru velkolepé Melancholie, poté se dílo přesune do známých zahraničních uměleckých institucí.


O Galerii MIRO
Galerie MIRO byla založena v roce 1987 v Berlíně. V kostele sv. Rocha areálu Strahovského kláštera sídlí od roku 1994, kdy byla z Berlína přemístěna do Prahy. Za své jedinečné umístění vděčí především nejslavnějšímu českému zpěvákovi Karlu Gottovi, který vypomohl zakladateli galerie Miru Smolákovi bezúročnou milionovou půjčkou k získání prostorů kostela sv. Rocha. Od té doby se zde vystřídalo již několik desítek výstav mistrů světového, ale i českého malířství. Mezi ty nejznámější patří Picasso, Miró, Dalí, Chagall, Rodin, Warhol      
a další. V roce 2001 byla galerie na základě veřejného výzkumu The Gallup Organization vyhlášena „nejoblíbenější komerční galerií v Praze“.

Galerie MIRO pořádá také udělování Evropské ceny Trebbia za podporu kultury a tvůrčí činnosti. Laureáty ceny z navržených kandidátů vybírá z pověření Nadačního fondu Trebbia Mezinárodní nominační komitét, jehož členy jsou významné osobnosti z několika evropských zemí.

Do povědomí pražské veřejnosti se Galerie MIRO zapsala také pořádáním běžeckého závodu Miroton – Během za uměním. Spolupořadatelem Mirotonu je Prague International Marathon.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>