Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Příběh Tutanchamonova pokladu

2013-06-10 14:13

Tutanchamonova hrobka objevená před 90 lety skrývala na 3500 cenností, které archeologové z jejího nitra vyzvedávali osm let. Výstava s názvem Tutanchamon – jeho hrob a poklady, která byla před Velikonoci zahájena na Výstavišti v Holešovicích, je pouhým odrazem pokladu, který Howard Carter v Údolí králů objevil.  I tak ale na návštěvníky může udělat dojem.

Vize, která se proměnila ve skutečnost
Howard Carter hledal v Údolí králů Tutanchamonův hrob dlouhých pět let, když už to vypadalo, že se od něj jeho mecenáš Lord Carnarvon odvrací, objevil neporušenou hrobku faraona i s jeho pozoruhodnými poklady. Vzhledem k tomu, že hrobka až na předkomoru nebyla nikdy vykradena, jednalo se o jeden z nejúžasnějších archeologických objevů, který z polozapomenutého faraona, učinil toho nejslavnějšího.

A právě úsilí a příběh Howarda Cartera je jednou z nosných linek výstavy. Ta začíná projekcí dvou filmů. První vás uvede do kontextu, v němž žil faraon Tutanchamon a druhý vás pak zasvětí do životních peripetií Howarda Cartera, který byl už od mládí fascinován slavnou minulostí Egypta a jejími fascinujícími pozůstatky v údolí Nilu.

V dalších sálech vás potom hlas „Howarda Cartera“ provází ze sluchátek a vypravuje o událostech kolem otevírání hrobky a vyzvedávání archeologických nálezů. Na výstavě uvidíte repliky zásadních objektů, které byly v hrobce objeveny. Pět pozlacených schrán, které byly zasunuty do sebe jako stavebnice, kamenný sarkofág s víkem, v němž byly do sebe vložené další dvě dřevěné rakve, uvnitř kterých byla pochována faraonova mumie ležící ve zlaté rakvi vážící 110.4 kg. Prohlédnete si také řadu náboženských sošek, šperků a dalšího vybavení, které hrobka ukrývala, včetně slavné Tutanchamonovy masky.


Tutanchamon – Jeho hrob a poklady

Jak se leskne originál
Muzeum v Káhiře už léta nepůjčuje žádné předměty z Tutanchamonova pokladu, které jsou v jeho sálech trvale vystavené. I proto se pořadatelé rozhodli pro výstavní účely vytvořit kopie nejvýznamnějších a nejkrásnějších objektů z faraonova pokladu. Na výstavě najdete precizně vyhotovené předměty, které pocházejí z dílen egyptských řemeslníků. Je to vlastně něco jako krásný katalog. Před lety jsem měla možnost vidět skutečný faraonův poklad v káhirském muzeu a dojem z něj byl ale nesrovnatelný. I přesto, že na řadě předmětů už se podepsal zub času.

I kdybyste ale z výstavy neodcházeli ohromeni krásou posmrtné výbavy egyptského panovníka, možná pochopíte, jak úžasné mohlo být nalézt tento poklad v egyptské poušti. V tomto smyslu je expozice rozhodně zdařilá a vyvažuje mírné zklamání nad tím, že se odkazu slavné historie egyptské civilizace dotknete  pouze zprostředkovaně. Což nezmírní ani fakt, že exponáty nejsou většinou ukryty ve vitrínách.

Výstava už v České republice jednou byla, v roce 2009 v Brně. Po světě cestují celkem tři její “exempláře“.

Výstava na Výstavišti potrvá do 22. září 2013.

Podrobnosti ohledně vstupenek a další informace se dočtete ZDE

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>