Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Na radnici lpí Žlutá skvrna

2010-10-27 09:11

Chtělo by se napsat: V Galerii hlavního města Prahy ve 2. patře Staroměstské radnice je vystavena Žlutá skvrna... Ona Žlutá skvrna však zastupuje výběr z akvarelů, které vytvořil v posledních deseti letech výtvarník Tomáš Císařovský.


Malá smrt, 2010

Od Tomáše Císařovského, který působí na české i zahraniční výtvarné scéně více než 20 let, jsou asi nejznámější figurativní oleje sytých a ostrých barev, kde postava vystupuje do popředí zvláštní osamoceností v barvě a promlouvá k nám gestem, pohybem, popřípadě symbolizující rekvizitou či činností. Sedlák brousí kosu, na zasněžené pláni přináší muž v klobouku zajíce, strach hraje na píšťalu... Do širšího povědomí se zapsal legendárním „legionářským“ cyklem vztahujícím se k zamlčovaným a dezinterpretovaným částem historie.
Autor ovšem promlouval vždy i do krajinomalby, která je v jeho podání vzrušujícím zážitkem a radostí z existence barvy samotné - co na tom, že se na obraze někdy díváme doslovně na Hromadu hnoje...

Jemnější polohu nacházíme v Císařovského akvarelech, které jsou jádrem právě probíhající výstavy na Staroměstské radnici, přičemž se soustřeďují na posledních deset let tvorby autora. Práce na většinou velkoformátovém ručním papíře neztrácejí nic z tématické naléhavosti Císařovského figurální tvorby, jen mluví trochu poetičtějším jazykem. V hlavním výstavním sále najdeme novinky, díla z tohoto anebo loňského roku. Dokola zde pozorujeme usilovný zápas o místo člověka nebo jedince na světě, popřípadě mezi svými. Stačí jen jmenovat názvy děl: Měření sil, Poražený vítěz, Staré účty, Zezadu, Nekonečný zápas... Císařovského figury jsou často zděšené, zohýbané do krkolomných pozic, někdy až polámané, obracejí se na nás symbolickými gesty nebo uzavírají vztahy s předměty s výraznou symbolikou - kladivo, zapalovač, krápník, kost, psí kůže, medúza, chobotnice... Malíř si též oblíbil jakousi pomíjivost, která v kosterní podobě napadá těla zobrazovaných. Něco jako blesková rakovina, která vám už při Ohlédnutí dožere zadní nohu na kost... Něco jako skrytá Malá smrt (smrtka místo penisu), něco jako Tichý hlásek (smrťáček usazený na rameni našeptává do ouška)...


Sebehana, 2008

V druhé části výstavy uvidíme zhruba deset let stará díla, cyklus, který bychom mohli soukromě pojmenovat jako „náladologii“, ale také krajiny, jež Císařovský zachycuje na domácích i zahraničních cestách. Vzrušující jsou, podobně jako u Františka Skály, Císařovského deníky z cest do Itálie, Francie, do Alp, Palestiny nebo Mexika.

Žlutá skvrna Tomáše Císařovského bude „lpět“ na Staroměstské radnici až do 21. listopadu.


Očista, 2002
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>