Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Z ulice do výstavních síní

2009-12-14 10:21

Street art – jistě si každý snadno přeloží, že se jedná o „umění ulice“. A pouze na ulici také podle některých patří. Stalo se však tak významným fenoménem, že se probojovává i do výstavních síní galerií. Od 15. října se můžete přijít podívat na nejrůznější druhy tohoto uměleckého odvětví do Francouzského institutu v Praze. Až do 18. prosince tu bude probíhat výstava s názvem Štěpánská Street / art.

Mozaika, malba, šablona, nálepka, graffiti... Street art se opravdu, co se týče technik tvorby, neomezuje. Výtvory „pouličních“ umělců potkáváme v městském prostředí každý den. Můžeme tak zažívat kousek umění zadarmo. Nikomu z nás v tom nikdo nebrání. Jeho tvůrci většinou nechtějí jen „zkrášlit“ ulice, ale zároveň také něco vypovědět o světě, který nás obklopuje a který každý z nás nějakým způsobem vnímá. Někdy si také chtějí zahrát hru s ostatními obyvateli města. Neuzamykají své výtvory v hygienicky čistých výstavních halách. A přesto v současné době pronikají i do nich. O tom, zda je to správné, nebo zda by jejich díla měla zůstat na ulici a tvářit se tak trochu nonkonformně, se můžeme jen dohadovat.

Ve Francouzském institutu v Praze se sejdou v rámci akce Štěpánská Street / art autoři čeští a francouzští. Mohou zde konfrontovat svou tvorbu s výtvory ostatních, vyměnit si zkušenosti, inspirovat se. Za Francii se budou prezentovat Speedy Graphito, YZ - žena, která se probojoval do spíše mužského prostředí street artu, nebo C215, který přenáší lidské tváře na všemožné městské povrchy. Počínaje klasicky využíváním šedivých zdí a konče posprejováním odpadkových košů. Zobrazuje zasněné dětské obličeje, strhané tváře starců i ženy s exotickým vzhledem. Za českou skupinu se představí Epos, který inovátorským způsobem pracuje s prostředím a prvky, které v něm nalezneme. V poslední době vytvořil například projekt Olgoj Chorchoj, ve kterém oživil městský prostor odkazem na mýtického písečného červa. Zúčastní se i známý Pasta Oner, který se na scéně street artu pohybuje už delší dobu. Je také vydavatelem a šéfredaktorem streetart-graffiti magazínu Clique. V jeho díle se projevuje vliv pop-artu a reklamy. Mimo ně budou vystavovat také Julie 164 a Mind.

Nejen, že si můžete výstavu projít sami, máte také možnost zúčastnit se prohlídky s odborným komentářem. A to 22. října v 18 hodin a 12. listopadu v 18 hodin.

Venku je ošklivo. Fouká, mrzne. Proč se tedy nepřijít podívat na „pouliční“ umění do příjemně vytopené galerie?

Galerie 35 ve Francouzském institutu má otevřeno každý den kromě neděle od 9 do 19 hodin a v sobotu od 9 do 14 hodin.


Epos

Yz

C215

Foto www.ifp.cz  

Markéta Švehlová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>