Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Šperky nejen pro mořskou vílu (1)

2010-07-27 08:56

Vydejte se na skromnější, ale svou křehkostí neméně působivou výstavu šperků Darí Fejtkové v Chaberském dvoře. Kromě šperků tu můžete obdivovat ještě malby na hedvábí, dřevěné plastiky či obrazy a kresby dalších třech výtvarníků.

Jak už to tak bývá, nemusí být vždy to nejdražší také nejkrásnější a naopak. O tom, že lze obyčejné skleněné korálky proměnit v neobyčejné šperky, vypovídá právě výstava Hravé tvoření Drahomíry Darí Fejtkové. Druhá část výstavy patří obrazům a malbám na hedvábí autorky, vystavující pod pseudonymem TOMJA. Název výstavy má v jejím případě další význam, protože je pro ni tvorba koníčkem, odreagováním od náročné profese plicní lékařky.


Darí Fejtková

O kráse materiálu - dřeva, z něhož tvoří sochař-autodidakt Jiří Lázeňský, asi není třeba nikoho přesvědčovat. Samostatná výstava jeho dřevěných plastik, instalovaná v interiéru i exteriéru Chaberského dvora, patří k těm nemálo dotykovým, a každý se tak o jedinečnosti dřeva může přesvědčit více smysly.


Darí Fejtková

A do třetice je to výstava tajemně laděných obrazů a kreseb malíře Antonína Strobla, nazvaná Ukrytá města.

Pojďme si jednotlivé výtvarníky a hlavně jejich díla představit trochu blíž.

Podmořský svět
Vitríny, evokující podmořská akvária nebo přímo výseče mořského dna, jsou plné křehkých třpytivých náhrdelníků, náramků, prstenů a náušnic, které jakoby se vysypaly z klenotnice Malé mořské víly. Smaragdová sada je sice vyrobena z korálků, ale v této instalaci vás napadá, že ji autorka či snad sama víla spletla z mořských řas. Modré kvítky na prstenu a náramku mají zase chladnou krásu vodních rostlin i odlesk vodní hladiny. Stříbřitý náhrdelník na černém sametu připomíná temnou oblohu s zatměným měsícem v úplňku. A takto poeticky by se dal popisovat každý šperk či bižuterie, která se na výstavě nachází. Z jiného soudku, i když také především pro estetickou stránku než praktičnost, jsou to korálkové řemínky pro psí mazlíčky, vytvořené technikou kumihimo.


Darí Fejtková

Po stránce zpracování budou asi nejzajímavější prolamované náramky. Z materiálů, z nichž Darí Fejtková tvoří jsou tu zastoupeny zmíněné skleněné korálky, polodrahokamy a krystaly Swarorovski. Dále jsou to smalty, dotvářené různými technikami. Výstava je prodejní, šperky a bižuterii si lze zamluvit a odebrat po skončení výstavy. Více o špercích, bižuterii i technikách, kterými jsou vytvořeny se dočtete zde.

S éteričností šperků se dobře shodují jemné hedvábné šátky, šály, kravaty v barvách lesních tůní i obrazy s motivy moře a přírody autorky zvané TOMJA.


Darí Fejtková

Dřevěný svět
Vodní svět nebo spíš živočišnou a rostlinnou říši zhmotňuje i výstava dřevěných plastik Jiřího Lázeňského. V životní velikosti tu pluje prostorem mezi podlažími Plachetník z višňového dřeva. Na podestu druhého patra se vyhoupl po ocasní ploutvi třešňový Delfín, o kus dál se skví přerostlá ulita prehistorického hlavonožce Amonita z jasanového dřeva, nechybí ani symbolický Had s mohutnými zuby v rozevřené tlamě, vyvedený v ořechovém dřevu. Rostlinnou říši zastupuje ořechový Květ, usazený v dřevěném květináči. Kromě přírodních námětů je tu zastoupen i svět lidí například v plastice Tanečnice oko. Stejně jako šperky je možné zakoupit vystavené plastiky, ceny začínají na 3 000 Kč.


Jiří Lázeňský


Jiří Lázeňský

Ukrytá tajemství
Poslední souběžnou výstavou v Chaberském dvoře jsou malby a kresby malíře a restaurátora Antonína Strobla. Potemnělá nálada, v níž se odráží mrazivost nevyřčeného, je příznačná pro jeho kresby ze série Zcela ukryté, v nichž dominantní roli hraje až agresivní čerň. Oproti tomu z obrazů s náměty z přírody i města vyzařuje spíš lehce tajemné mystično.


Antonín Strobl

Praktické informace
Všechny tři výstavy probíhají v Euroinfosále ve zrekonstruovaném prostoru Chaberského dvora, Hrušovanské nám. 5, Praha 8-Dolní Chabry do 26.8. Vstupné 30 Kč je jednotné pro všechny kategorie návštěvníků. Bližší info najdete tady.


Darí Fejtková


Darí Fejtková


Darí Fejtková


Darí Fejtková


Darí Fejtková


Darí Fejtková


Darí Fejtková


Jiří Lázeňský


Jiří Lázeňský


Jiří Lázeňský


Jiří Lázeňský


Jiří Lázeňský a Antonín Strobl


Foto: Zuzana Ottová

Zuzana Ottová

Komentáře (1)

Drahomíra Darí Fejtová 2010-11-03 05:36:49
Děkuji za krásný článek :-)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>