Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Skrytý půvab továren, hal a skladů

2012-01-09 13:16

I v Česku je prostor k tomu, aby průmyslová stavba plnila nejen svoji funkční stránku, ale i úlohu estetickou. Ukazuje to výstava Současný český industriál v Galerii Jaroslava Fragnera.  

Prostory Galerie Jaroslava Fragnera jsou v současnosti „zaneseny“ v dobrém slova smyslu invazí kvalitní architektury. Aktuální výstava Současný český industriál, kterou inicioval kurátor a novinář Petr Volf, odhaluje na 40 špičkových architektonických realizací či studií průmyslových staveb, které v Česku vznikly za posledních 20 let. Průmyslová architektura má v Česku bohatou tradici hlavně v prvorepublikové době. Proč by ale i dnes, kdy se výrobci starají především o minimalizaci nákladů, měla například průmyslová hala nebo areál také nějak vypadat? Známé jméno architekta nebo výjimečnost architektonické realizace mohou být pro podnikatele dobrým marketingovým nástrojem. Kromě jiného upozorní na svoji činnost trvalou hodnotou, která raději, než by hyzdila, naopak kultivuje po estetické stránce své okolí, s nímž bude po dlouhá léta v denním kontaktu.

Pod industriálem si však nemusíme představovat jen výrobní haly. Zvláštní kapitolou výstavy jsou například vinařství, což jen potvrzuje boom tohoto atraktivního odvětví, jenž v posledních letech prožívá především Jižní Morava. Vybrané realizace spojuje kromě vysoké architektonické a estetické kvality také důraz na ekologickou udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí, vyjádřený například souzněním s okolní krajinou, využitými materiály nebo nízkou energetickou spotřebou. Ostatně několik staveb je rekonstrukcí nebo konverzí starších objektů.

Instalace výstavy je sama o sobě netradičním počinem. Bylo třeba mezi sebou nechat komunikovat typologicky velmi rozdílné objekty a to se podařilo nakonec tématicky - pomocí Euro palet. Ty jsou doslova stavebním prvkem, pro instalaci jich bylo použito 250.     

Výstava uvádí i některé zajímavé architektonické studie, což přivádí k otázce po realizaci, na níž se architektura ve finální fázi váže. Jak píše v komentáři k výstavě první z jejích kurátorů Petr Volf: „Každý architekt je jenom natolik dobrý, jak mu to umožní investor.“ Je zajímavé, že všechny objekty, které se na výstavě Současný český industriál objevují, byly financovány ze soukromých zdrojů. Dan Merta - ředitel Galerie Jaroslava Fragnera a druhý z kurátorů výstavy - vysvětluje: „Tuto výstavu chápeme také jako jistou pobídku pro české politické spektrum, jež by mělo iniciovat vznik a uplatnění kvalitní architektury, která zásadním způsobem ovlivňuje život i estetické vnímání společnosti.“

Výstavu Současný český industriál můžete v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí navštívit do 22. ledna.
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>